Jednokolorowa rabatka

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

kogra pisze:Witajcie ogrodniczki, zwolenniczki rabat jednobarwnych. :wit
Jeśli pozwolicie to wtrącę swoje " 3 grosze " na temat waszych białych rabatek.
Są śliczne, ale brakuje mi w nich jednej rzeczy. A mianowicie roślin o liściach biało zielonych.
Ja jako tło posadziłabym ketmię, różę, budleję i hortensję. Przed nimi i w środku funkie o liściach biało zielonych bodziszek, tawułki, ciemiernik .
Z przodu kępy starca, czyśćca wełnistego, szałwii wełnistej, glechomę i rogownicę kutenerowatą.
A między nimi rośliny o szablistych zielonych liściach.
Może ta koncepcja pomoże Wam uzupełnić swoje rabaty o jakąś z tych roślin. :wink: :lol:
Grażyno, wtrącaj swoje 3 grosze ile chcesz, przynajmniej możesz natchnąć człowieka;)
Właśnie planuję jeszcze kupić funkię biało-zielona, na razie mam dwie całkiem zielone, dla stonowania mam jałowca srebrnego, młodziutką tuję, jaśminowiec obok rabaty rośnie forsycja, która chwali się swoją zielenią większość sezonu. W moim przypadku biała rabata powstaje dopiero drugi sezon. A najgorsze jest to, że mieszkam w ubogim w sadzonki regionie i zdobycie wymarzonych roślin (nawet tych najzwyklejszych z pozoru) graniczy z cudem :twisted: Np. takie hortensje, u nas sprzedają tylko ogrodowe, i to po jednej sadzonce, a wiadomo jaki na Mazurach klimat, najlepiej rosną bukietowe, kwitnące na jednorocznych pędach. Ostatnio pytałam o hortensję dębolistną, to sprzedawczyni kilka razy pytała - co dębolistne?! Już więcej tam nie pójdę;)
A planowałam jeszcze dosadzić liatrę, ale kupione wiosną bulwki, zgniły niestety:(
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

kogra pisze:Witajcie ogrodniczki, zwolenniczki rabat jednobarwnych. :wit
Jeśli pozwolicie to wtrącę swoje " 3 grosze " na temat waszych białych rabatek.
Są śliczne, ale brakuje mi w nich jednej rzeczy. A mianowicie roślin o liściach biało zielonych.
Ja jako tło posadziłabym ketmię, różę, budleję i hortensję. Przed nimi i w środku funkie o liściach biało zielonych bodziszek, tawułki, ciemiernik .
Z przodu kępy starca, czyśćca wełnistego, szałwii wełnistej, glechomę i rogownicę kutenerowatą.
A między nimi rośliny o szablistych zielonych liściach.
U mnie w tym miejscu jest zbyt jasno żeby sadzić hosty i generalnie rośliny lubiące cień i półcień, może jak krzewy podrosną, ale jako tło mam ochotę między innymi wykorzystać bokkonię. Wprawdzie koloru jej liści tudzież) kwiatostanów nie umiem określić ale... Zestaw krzewów mam podobny, a ponieważ rabata jest spora jeszcze jest tam krzewuszka, kalina i lilak. Jeśli ktoś ma warunki to można też posadzić sporo roślinek sadzonych na skalniakach i potraktować jako okrywowe, wiele ma srebrzyste liście. Mam tam też kilka traw, między innymi miskanty, dzisiaj przywiozłam kolejnego, ładne liście ma też anafalis perłowy ale to już trochę wyższa bylinka. Grażyna a czy twój czyściec ma białe kwiaty? Czy po prostu gatunek?
Wymyśliłam sobie powojnika ale clematis vitalba i clematis terniflora są ciut za duże, więc postanowiłam kupić wielkokwiatowego. Widziałam dzisiaj "Jana Pawła II" ale te różowe pręgi przy drugim kwitnieniu mi nie grają, marzy mi się 'Matka Urszula Ledóchowska'.
Byłam dzisiaj na wystawie w Krakowie i kiedy znajomi rzucali się na rarytasiki jak sobie cichcem nabyłam czysto białe ostróżki :lol:
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Czyściec wełnisty ma piękne biało owłosione liście i drobne różowo liliowe kwiaty, które trochę przełamałyby biel liści i kwiatów. Ale są to drobniutkie kwiaty i z pewnością nie zdominują takiej rabaty a tylko złamią jej monotonię, podkreślając tylko biały kolor kwiatów.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

kogra pisze:Czyściec wełnisty ma piękne biało owłosione liście i drobne różowo liliowe kwiaty, które trochę przełamałyby biel liści i kwiatów. Ale są to drobniutkie kwiaty i z pewnością nie zdominują takiej rabaty a tylko złamią jej monotonię, podkreślając tylko biały kolor kwiatów.
Wiem, mam go "od zawsze", ale gdzieś w sieci widziałam taki z kwiatami białymi, podobał mi się :)
Pozdrawiam, Marta
cebullka
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 mar 2008, o 07:00
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

no to zagadam jeszcze w tym temacie :wink:

jako, że ja miłkośnik-kolekcjoner i dodatkowo kocham wszyskie kolory kwiatów to zrobiłam sobie rabatę cieniowaną...układ barw wymuszony był rosnącym lila lilakiem

zaczyna się od białego przez żółty... itd

Obrazek

i częśc fioletowo-niebieska
Obrazek

Ania
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

I kapitalnie Ci to Aniu wyszło:)
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

Cebulko pokazałaś śliczne klimaciki, tylko dlaczego takie malutkie fotki? A może byś tak założyła własny wątek ogrodowy? Po tym co tutaj nam pokazałaś widać, że byłoby co oglądać. ;:12
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
cebullka
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 mar 2008, o 07:00
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Bardzo dziękuję za miłe słowa...bardzo miłe
To nowy ogródek zakładany w 2006 roku i jeszcze nie ma się czym chwalić...
ps. To są minaturki, które po kliknięciu otwieraja się...jeśli nie to poprawię wieczorem

pozdrawiam serdecznie Ania
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

cebullka pisze:Bardzo dziękuję za miłe słowa...bardzo miłe
To nowy ogródek zakładany w 2006 roku i jeszcze nie ma się czym chwalić...
Czyżby poprzedni okazał się być za mały? :lol:
Pozdrawiam, Marta
cebullka
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 mar 2008, o 07:00
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

MartaG pisze:
cebullka pisze:Bardzo dziękuję za miłe słowa...bardzo miłe
To nowy ogródek zakładany w 2006 roku i jeszcze nie ma się czym chwalić...
Czyżby poprzedni okazał się być za mały? :lol:
mhhhmmm :D historia jakich wiele, z dużego miasta i małego ogródka (4ary) wyprowadziłam się do maleńkiej wsi i dużego ogrodu (no na razie większość to pole uprawne zamienione w łąke i powstające nasadzenia) ...mam co robić przez następne 30 lat :wink:
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

A więc witaj w klubie Oliwko :lol: Jest nas tu wielu mieszczuchów, walczących dzielnie z wiejskimi ugorami.
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Post »

Jasne akcenty w moim ogrodzie
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
EwaM
500p
500p
Posty: 595
Od: 1 gru 2007, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Góry Sowie

Post »

Trochę białego :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”