Jednokolorowa rabatka

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Jednokolorowa rabatka

Post »

http://www.pbase.com/selvin/red&page=all

Może macie Mili, swoje typy na nasadzenie jednobarwne, kwitnące przez cały rok ?

Bardzo proszę, Wasze o koncepcje nasadzeń monochromatycznej grządki.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Haniu uważam, że wybrałaś dość trudną rabatę do zrobienia, ponieważ chyba trudno dobrać rosliny konkretnie jednym odcieniem, zwłaszcza, że warunki glebowe i pokarmowe działają różnie (ale przecież Ty doskonale o tym wiesz). Ja posiadam książkę, w której są podane rośliny na rabatę czerwoną, ale jakie są odcienie podanych czerwieni nie mam pojęcia. Może przybliżysz chociaż wysokość roślin i czy krzewy, byliny i jednoroczne czy tylko byliny...
Bardzo lubię monochromatyczne rabaty.... ale założenie jej wielka sztuka. Ja wybrałam białą, jest zdecydowanie najłatwiejsza :)
Pozdrawiam
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jaką rolę ma pełnić ten link,który umieściłaś w swoim poście Haniu ,
w urządzeniu "karminowej rabatki"?
Życzysz sobie naszych sugestii?Naszych dyskusji ?
Czy wskazania roślin z owego adresu?
Awatar użytkownika
Graszka 2
500p
500p
Posty: 540
Od: 14 mar 2008, o 19:16
Lokalizacja: Szczecin

Post »

@ hanka 55
Mam ochotę od paru lat na kompozycję z białych kwiatów i zbieram je. Ale efekt jest taki na dzień dzisiejszy , że przywiązałam sie do tych nasadzeń , które powstały przy tej okazji i nie przesadzam.
oto jedno z nich przełamane koralowym kolorem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ważna rolę miał odegrać biały pięciornik , który jest obsypany białymi kwiatami prawie cały sezon
Obrazek

Obrazek

na razie dostał z przodu funkię z dekoracyjnymi białymi brzegami i tak jest.

oraz wysokie białe irysy
Obrazek

i biała odętka wirgilijska
Obrazek

Obrazek

z tego powodu doszedł także biały liliowiec, białe tulipany. W tym roku dokupiłam białego floksa , jeszcze nie wsadzony.

Mysle o białej rabacie , ale nie jest jeszcze zrobiona. To malutkie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie układa mi sie w głowie do końca jakoś. :D Chcę dopasować kształtem liści i wyglądem kępy. Dla przykładu , wygięte w łuk łodygi kokoryczki, szablaste liście irysów, wąskie liliowców, znikające cebulowe i tak dalej.
77malinka
200p
200p
Posty: 385
Od: 17 maja 2007, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Graszka, nieźle się zapowiada ta biała rabatka. Masz może zdjęcie całości?
Ja sobie umyśliłam obsadzic rabatkę narcyzową niskimi bylinkami w trzech kolorach: biały, róż i karmin. Zobaczymy, co z tego wyjdzie... Na razie kupiłam armerię juniperifolia - była w nomi w cenie 5 zł z groszami. Chyba niedrogo, bo na all widziałam taką po 8zł plus przesyłka.
Nie omieszkam pokazac swoją rabatkę po założeniu.
Pozdrawiam, Małgosia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Moje Kochane ! ;:167 ;:167
Własnie o TO mi chodziło, by podac przykłady kompozycji jednokolorowych.
Taki sposób komponowania, fantastycznie powiększa optycznie małe ogródki.
Czerwień - przybliża, biel- oddala.
Jako, ze większośc z nas ma większe lub mniejsze " chusteczki ogrodowe", pomyślałam, że taki wątek, będzie inspiracją do "powiększenia" ogródka.
I nie zawiodłam się na Waszej pomocy.
Dziękuję baaardzo i proszę o więcej.

*****

Jako, że osobiście cierpię na " sztachety w oku", czyli ogrodzenie sięgające od 3 do 11 metrów od bryły budynku, więc posiadaąc już troche roślin, wykombinowałam optyczne oddalenia, czyli koniec najszerszego odcinka wyłącznie w białym kolorze.
Wiem, że z 60 metrowego trójkąta nie zrobię optycznego parku, ale...zawsze zostanie złudzenie powiększenia i porządku.
Teraz wykopuję, przesadzam, dokupuję tak, aby i sztachety były zasłoniete zimozielonym ( Rh. Cunnigham White i Album Novum, pieries) i w lecie biel dominowała pachnąco - róże alba maxima, w środku kokorycz, a na dole...hosty Undulaty i pierwiosnki kubełkowe.
To na razie założenie, ale na dziś, są tam jeszcze inne kolorki Rh, więc powoli przeflancuję je w inne miejsce :lol:
Dzięki, zdzięki , dzięki!
Grażynki biele są imponujące !
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Mam, a raczej próbuję utworzyć dwie rabaty monochromatyczne: żółtą i różową. Bawię się tym od kilku lat. To bardzo fajna sprawa. Miałam białą rabatę na poprzedniej działce. Niestety to już przeszłość
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Ja zaplanowałam sobie żółtą i niebieską . Mają być blisko siebie . Ale mam w miejscach rabatki już teraz trochę nasadzeń w innych barwach , więc poczekam , tym bardziej , że kilka roślin zakupionych przeze mnie ( zwłaszcza tych niebieskich) zakwitnie za rok .
Kupilam nasionka smagliczki , mam słoneczniki , rudbekii , aksamitki ,nagietki ...
W odcieniach niebieskiegoi fioletu zakupiłam nolane , felicje , liatre kłosową , wdówke kaukaską, mam też dzwoneczek karpacki , ostróżki ...
Między tymi wszystkimi barwnymi akcentami chciałabym też posadzic jakieś zielone nasadzenia . Może np hosty .
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Na niebiesko jeszcze goryczka, barwinek i może astry?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Ja na białej rabacie o pow. ok.150 m2 na razie mam (ale w głowie jeszcze dużo więcej) magnolię gwiaździstą, budleję dawida, tawułę japońską, kalinę, 18 odmian białych róż, funkie, zawilce, tulipany, hiacynty, serduszkę, tawułki, astry, piwonie, szałwie, lawendę, rogownicę, gęsiówkę, floksy, rudbekię, penstemona, naparstnicę, łubin, fiołki, chryzantemy, irysy, a z racji, że wszystkie te roślinki są na razie malutkie to uzupełniam jednorocznymi: lewkoniami, astrami, zieloną rezedą i oczywiście daliami i letnimi cebulowymi. I tak na rabacie jest więcej miejsca z gołą ziemia, ale mam nadzieję, że za kilka lat jak wszystko się rozrośnie w końcu zobaczę czy to co mam w głowie miało sens :)
Oczywiście cały czas dokupuję rośliny ;)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

Haniu, jestem uradowana, że założyłaś taki temat :D Od dwóch-trzech sezonów zakładam również jak Kluska i Graszka białą rabatę. Fajnie, że jest nas coraz więcej jednokolorowych, przynajmniej wymienimy się swoimi doświadczeniami.
Na swojej białej mam na razie różę, pięciornika, drobniutkiego dzwonka, jałowca niskiego, dziewannę austriacką (z tym, że kwiatki mają tylko fioletowy środek). W tym roku dokupiłam serduszkę, liatrę, funkię, jaśminowca i jeszcze zawsze coś z jednorocznych dodaje. A jeszcze liliowca mam. Niedługo zaczną kwitnąć narcyzy i tulipany.
Klusko-Magdo- ale masz ogromny wybór :D
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

kluska pisze:Ja na białej rabacie o pow. ok.150 m2 (...) I tak na rabacie jest więcej miejsca z gołą ziemia, ale mam nadzieję, że za kilka lat jak wszystko się rozrośnie w końcu zobaczę czy to co mam w głowie miało sens :) Oczywiście cały czas dokupuję rośliny ;)
No i jak przy Was Kochane, nie wpadać w kompleksy ?
"Rabatka" kluski, to więcej niż nasz cały ogródek, razem ze słupkami ogrodzeniowymi!
:lol: :lol: :lol: :lol:
Moja rabatka, grządka, grządeczka :D, to ma być trójkącik w oddalonym narożu, o bokach ok. 2 x 2 x 3 metry.
Staram się bardzo, ale Wam do pięt nie dorosnę, w tych bajecznych, śnieżnych kompozycjach.
Dosadziłam z tyłu 2x Winchester Cathedral, która za plecami ma sztachety porośnięte rdestem Augberta ( w lecie ma białe kwiaty), a dziś jeszcze doszły białe czosnki.
I już miejsca brak...
Ale jestem ogromnie ciekawa, jak będa wyglądały te nasze monochromaty w lecie :P

Piekne jest to, że tak ładnie i życzliwe Lube Ogrodniczki, współtworzą koncepcje rabatek, albo ogrodów ( jak Kluska).
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Powiem Wam dziewczyny, że ta biała rabata, która rzeczywiście jest duża (jak twierdzi mój teść - za duża!!!!) to realizacja prezentu od mojej ukochanej teściowej (tak, tak!!). Mianowicie, jak byłam jeszcze na etapie marzeń o domu z ogrodem dostałam od niej książkę "Pachnący ogród" z dedykacją, ze trzeba dążyć do spełniania marzeń.... więc dążę... mimo, że spotykam się z wieloma zdaniami, ze tak duże rabaty powinny być projektowane przez profesjonalnych ogrodników (!), że nie powinny być tak rozległe (przecież depczesz po tym co wsadziłaś!), po co tyle harować w ogrodzie, z trawnikiem nie ma tyle problemu (?!). Jednak ja kocham mój ugór i patrząc na niego wcale nie widzę tylko mikroroślinek i chałd piachu, tylko oazę spokoju i zapachów.... i wiem, że kiedyś tak bedzie, również dzięki Wam kochane, bo jednak rady praktyków są bezcenne :) I tak dowiedziałam się np. o dziewannie austriackiej :) (a gdzie takie cudo można kupić?) i białych liliowcach (są naprawdę białe?)
Haniu a Ty nie wpadaj w żadne kompleksy, bo nie ważna jest powierzchnia tylko serce jakie się w nie wkłada, a czuję, że Ty masz ogromne.
I ja też się cieszę z założenia tego cudnego wątku.
Pozdrawiam Was serdecznie
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”