Jednokolorowa rabatka

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Ja sobie wymyśliłam biało-niebieską, choć nie do końca mi wyszło :wink:

Obrazek
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Marto ja również sama selekcjonuję rośliny, onętek i tytoń, goździki brodate, niezapominajki i chabry to mniej więcej rośliny, które nie mają lekko, bo są roślinami "wędrującymi". Ale raczej nie ma kłopotów z ich aklimatyzacją. Zresztą muszę przynać, że mimo tego, że z bylinami jest mniej pracy, to okres ich kwitnienia jest jak dla mnie niewystarczający, tak więc od marca zaczynam hodować rozsad. Ale własnie teraz na raba cie widać nie tylko podadzone białe rośliny, ale całe plamy różnych odcieni bieli...
Aha Vilmorin posiada w swojej ofercie kompozycję białą :)
Pozdrawiam
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

kluska pisze:Marto ja również sama selekcjonuję rośliny, onętek i tytoń, goździki brodate, niezapominajki i chabry to mniej więcej rośliny, które nie mają lekko, bo są roślinami "wędrującymi". Ale raczej nie ma kłopotów z ich aklimatyzacją.
Problem w tym, że ja jednorocznych od lat uprawiam niewiele (dwuletnich też) - głównie takie które się sieją same.
Nasion onętka nie zdążyłam zebrać - od ponad tygodnia pada u mnie deszcz. Tak samo z czarnuszką:( Więc albo kupię gotową mieszankę albo będę to robić za rok. Po prostu nie starcza mi na wszystko czasu:( Praca, dom i ogród na wsi, gdzie nie zawsze zdążę zrobić wszystko na czas. To 3000 m2 5 km od miejsca gdzie mieszkam. Dlatego najlepsza opcja to byłby taki zestaw gotowych nasion. Kosztował ponad 15 funtów i uznałam to za przesadę.
Na razie mam nasiona białej ślazówki i już wysiane sieweczki firletki, Lychnis coronaria 'Alba' - mam nadzieję, że się tam zadomowią na stałe. Marzy mi się białe cleome, ale mam tylko u siebie taki bardzo ciemny fiolet. Bardzo ładne zresztą:)
Reszta za rok albo dwa.
kluska pisze: Zresztą muszę przynać, że mimo tego, że z bylinami jest mniej pracy, to okres ich kwitnienia jest jak dla mnie niewystarczający, tak więc od marca zaczynam hodować rozsad. Ale własnie teraz na raba cie widać nie tylko podadzone białe rośliny, ale całe plamy różnych odcieni bieli...
Aha Vilmorin posiada w swojej ofercie kompozycję białą :)
Stworzenie takiej jednokolorowej rabaty jest szalenie trudne - bo biel bieli nierówna. Mnie podobały się takie jednorodne kępy, np kosmosu właśnie czy zawilców.
A z bylin sporo jeszcze kwitnie - astry różne, anafalis, rozchodniki, veronicastrum, resztki zawilców, drugie kwitnienie ma szałwia omszona. Ładne kwiaty ma też jeszcze lobelia - oczywiście piszę tutaj o białych odmianach.
U mnie przygotowanie miejsca trwało sporo czasu - rabata będzie spora, część w cieniu część w słońcu. Do tego mam glinę a na wymianę ziemi mnie nie stać. Więc posadziłam tam jakiś czas temu krzewy byliny dopiero teraz. Powoli będę ją sobie uzupełniać:) Oczywiście dosadziłam też całe mnóstwo cebul:) Trawy oczywiście też:)

Za namiary na sklep dziękuję, pomyślę o tym wiosną:)
W każdym razie uznałam ze to będzie zabawa na lata i popróbuję:)
A na deser zdjęcia z białego ogrodu w Sissinghurst:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Marta
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Wow ależ pięknie! Nalewka podała kiedyś linka do strony tych ogrodów ale już zapomniałam jakie są piękne.... u mnie też przegorzan rośnie w białej części :) i chyba przeniosę mikołajka plaskolistnego też tutaj....
Jednak muszę przyznać jedno - mimo, że ogrody w Anglii cudne, to wiele zawdzieczają klimatowi - dużo wilgoci w powietrzu i łagodniejsze zimy - co sprzyja efektowi - dla mnie zdecydowanie za zimno :) och jak ja kocham klimaty południowe... tylko dla odmiany mniej ich ogrody :).......

Ale szybko wracając do tematu. Kosmos, tytoń, chabry i czarnuszka u mnie rozsiewają się same, tak jak u Ciebie - ja tylko w porze gdy zaczynają kwitnąć zaczynam przesadzać. Białe wędrują na białą rabatę, kolorowe wylatują na kolorową, bo niestety na geny nie mam wpływu ;). Natomiast moje ukochane lewkonie, cynie i astry sieję na rozsadniku w marcu, potem kilka godzin pikowania w jeden dzień i juz :) W tym roku jak przejeżdżałam przez Francję "poczęstowałam" się z ulicznej rabaty nasionkami zupełnie innego tytoniu niż nasz gwiaździsty - zobaczymy czy wykiełkuje na wiosnę... Moim marzeniem jest biała kleome - w tym roku nieudane próby...
Marto a zdradź gdzie zdobyłaś białą firletkę? Chyba niezbyt często można ją zobaczyć... jak już się rozrośnie, uśmiechnę sie po nasionka :)
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

kluska pisze: Moim marzeniem jest biała kleome - w tym roku nieudane próby...
Marto a zdradź gdzie zdobyłaś białą firletkę? Chyba niezbyt często można ją zobaczyć... jak już się rozrośnie, uśmiechnę się po nasionka :)
Co nie wyszło z cleome?

A nasiona firletki kupiłam kilka lat temu na allegro, wysiałam i od tamtej pory mam ją w ogrodzie. Pilnuję by nie zmieszała się z gatunkiem. Zobaczę za tydzień, jeśli nie wysypały się już wszystkie nasiona to zbiorę:)
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

kluska pisze:Jednak muszę przyznać jedno - mimo, że ogrody w Anglii cudne, to wiele zawdzieczają klimatowi - dużo wilgoci w powietrzu i łagodniejsze zimy - co sprzyja efektowi - dla mnie zdecydowanie za zimno :) och jak ja kocham klimaty południowe... tylko dla odmiany mniej ich ogrody :).......
To tak jak ja:D Czasami odwiedzam tą stronę podaną przez nalewkę i podziwiam te angielskie ogrody, bardziej są bliższe memu sercu.
kluska pisze:Moim marzeniem jest biała kleome - w tym roku nieudane próby..
Magdo, widzę, że mamy podobne marzenia ;) Nawet zauważyłam, że kupiłaś podobne odmiany cebulek jak ja, w tym roku na razie nabyłam tylko narcyza Thalia (chyba). Twoja gaura jest jednak biała, bo moja wygląda tak samo, jutro wrzucę zdjecia, to porównasz. I pięciornika ;)

Cudownie dziewczyny wyglądają Wasze rabaty, moje to jedno wielkie pomieszanie.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Ja jeszcze dodam, ze obejrzałam ofertę tego sklepu z nasionami, ale jednak nie o to mi chodziło. Tam jest paczka a w niej miszmasz gatunków. Te które widziałam to było opakowanie z 6-cioma torebkami i w każdej torebce inny gatunek.
Chyba trzeba będzie sobie kupić ten misza masz gatunkowy i selekcjonować.

Szkoda, że u nas tak rzadko pojawiają się kwiaty jednoroczne podzielone wg kolorów...
Pozdrawiam, Marta
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Z gaurą to nie wyszło mi to, że w ogóle nic nie wyszło.... pierwsze sadzonki które próbowałam zrobić w domu wybujały i padły a wysiana do gruntu w maju w ogóle nie wzeszła, ale ja się nie poddaję i na wiosnę ponawiam próby. Jednak mam jeszcze na tyle małe doświadczenie, że niestety produkcja rozsad w 50% nieudana....
Z racji, że od jutra ma się poprawić pogoda w sobotę zaczynam zbierać nasiona, i chyba ostatni raz w sezonie zaszaleję na allegro...
A co z waszymi zdjęciami dziewczyny?
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

kluska pisze:Z gaurą to nie wyszło mi to, że w ogóle nic nie wyszło.... pierwsze sadzonki które próbowałam zrobić w domu wybujały i padły a wysiana do gruntu w maju w ogóle nie wzeszła, ale ja się nie poddaję i na wiosnę ponawiam próby. Jednak mam jeszcze na tyle małe doświadczenie, że niestety produkcja rozsad w 50% nieudana....
Z racji, że od jutra ma się poprawić pogoda w sobotę zaczynam zbierać nasiona, i chyba ostatni raz w sezonie zaszaleję na allegro...
A co z waszymi zdjęciami dziewczyny?
Gaurę wysiewałam jakoś na przedwiośniu, albo i wcześniej, ładnie nawet rosła w palecie na parapecie (ale mi się zrymowało ;)). A potem jak wsadziłam do gruntu, jak się rozrosły, nawet nie wiedziałam, że osiągną takie rozmiary.
U mnie już dzisiaj świeciło słońce i deszczu nie było! :P
Obiecywałam zdjęcia, ale cały czas brakuje na to czasu, mam nadzieję, że jutro się uda.
Pozdrawiam słonecznie.
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

Kilka zdjęć z mojej chaotycznej białej rabaty ;)

Róża Chopin
Obrazek
Obrazek

Lawenda
Obrazek

Aster z domieszką fioletu
- w przybliżeniu

Obrazek
- i w całości
Obrazek

Szałwia omączona
Obrazek

Gaura
Obrazek

Dziewanna, w tym roku strasznie niska
Obrazek

Hortensja
Obrazek

Ostróżka
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Biała dziewanna? Nawet nie wiedziałam, że taka istnieje... Człowiek przywykł do dzikiej odmiany :lol:
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Co Ty Alu mówisz o chaosie... Przecież to piekna biała rabata! Czy aster te liliowe płatki ma genetyczne? mój jest czystobiały... I przecudnej urody hortensja - ehhh u mnie na razie ciągły niedobór wody, wiec niestety hortensja nie przeżyła tego klimatu. Gaura wygląda rewelacyjnie - czy zauważyłaś czy zawiązała nasionka, bo ja jakoś na mojej nie umiem znaleźć...

Ja skorzystałam z tego, że w piatki prędzej kończę pracę i na dodatek było słoneczko, przeszłam się po ogródku i zaczęłam zbieractwo nasion. Tak więc dziewczyny jeżeli któraś jest chętna na prawie selekcjonowane nasiona kosmosu, tytoniu gwiaździstego i chabrów dajcie znać. Ukorzenił mi się także w dwóch miejscach powojnik vitalba (można go obejrzeć w wątku o powojnikach). Nie jest spektakularny, bo kwiatuszki mikronowe, ale jest ich mnóstwo, cały czas kwitnie i ma piękne owocostany. Margaretek do wylotu mam niezliczoną ilość ale ostrzegam! dostaną się w każde miejsce i rozpanoszą! I jeszcze przegorzan, co prawda nie biały ale niebieski - też mam nasiona. Tak więc kto pierwszy ten lepszy!

pozdrawiam
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

Aska prawda, że fajnie popatrzeć na takie kwiaty dziewanny w porównaniu do znajomych widoków tej żółtej:D Tylko ta odmiana jest strasznie wrażliwa na wilgoć, bardzo szybko chorują jej liście i wygląda to dosyć nieestetycznie :?

Magda, harmider to u mnie spory ;) Aster ma chyba genetycznie takie płatki, bardzo mi się to w nim podoba, a ten, z którego mam ową sadzonkę, wygląda dokładnie tak samo. Zdobyłam go rok temu, jak pozostałe astry krzaczaste wysokie i tak szybko skubane się rozrastają:D Gaury zbytnio nie oglądałam, ale wyczytałam kiedyś, że podobno sama łatwo się rozsiewa i jeżeli nie uda jej się przezimować, to podobno rozmnaża się szybko z nasion. Trzeba będzie to sprawdzić w praktyce :D Ja mam prawie torf na działce, wiec hortensje u mnie rosną (tfu tfu;)).
Jeżeli jest możliwość, to ja chętnie zgłaszam się po białego chabra i tytoniu (tylko ta moja rabat to raczej rabatka, oczy wielkie do białych roślin, tylko miejsca zabraknie, jak się to wszystko rozrośnie...).
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”