Byliny pod brzozą

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
manolo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 mar 2008, o 17:57
Lokalizacja: Gdynia

Byliny pod brzozą

Post »

Czy ktoś mógłby się ze mną podzielić doświadczeniami o propos uprawy bylin pod brzozą? Które rośliny najlepiej poradzą sobie w takich warunkach? Gleba w tym miejscu jest raczej gliniasta, dość żyzna, ale bardzo szybko (chyba przez tą brzozę) wysycha. :(
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Brzoza ma duże zapotrzebowanie na wodę i skutecznie osusza teren. U mnie pod brzozą 'Youngi' rosną rośliny cebulowe wiosenne.
Magdalena Doroszew

Post »

U mnie pod brzozą całkiem ładnie rośnie i co najważniejsze kwitnie róża. Posadziłam też pod brzozą różanecznika ze względu na cień, którego u mnie na lekarstwo. Przez pierwsze dwa lata cierpiał, ale teraz ma się już dobrze. Naturalnie takie stanowisko wymaga częstszego podlewania i więcej papu, bo brzoza zjada w pierwszej kolejności. kiedyś kupiłam żywotnika i w doniczce była siewka brzozy, ze względu na brak drzew szkoda było mi ją wyrzucić ( to właśnie ta od rododendrona). Oba drzewka rosną w świetnej symbiozie już 5 lat , a na dodatek żywotnik stał się najokazalszym z posiadanych. Zwróc proszę uwagę, że obie rośliny są prawie zrośnięte u nasady. Zresztą razem z brzoza (tą od róży) rośnie kalina koralowa, jest może dużo mniejsza od pozostałych (taka miniaturka), ale kwitnie co roku wspaniale. Obrazek
Awatar użytkownika
Kasia_Tomek
500p
500p
Posty: 575
Od: 23 mar 2010, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Byliny a brzoza

Post »

Chciałabym odmłodzić temat, ponieważ szukam odpowiedzi na podobne pytanie.
Co posadzić pod brzozą?
Moja brzoza rośnie na granicy działki i jest już dużym malowniczym drzewem.
Chciałabym coś posadzić obok niej przy płocie, jak również od strony ogrodu. Wiem że brzoza ma płytki system korzeniowy, dlatego zdecydowałam się przy niej podwyższyć rabatę i dosypałam sporo ziemi.
Próbowałam z wrzosami, jednak słabo rosną :( bo drzewo daje cień akurat z naszej strony działki, dopiero po południu jest słoneczko ;:3 .
Czy będą rosły jakieś iglaki? Krzewy? Rabata jest spora :D A płot widoczny.
Czy będą rosły irgi?
Rododendrony w niewielkiej odległości dobrze rosną bo mają sporo wody z rynny w dachu.
Może ma ktoś rozwiązanie?
Co posadzić pod brzozą?
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Byliny a brzoza

Post »

Ja mam pod brzozą wrzośćce , brunerę i ciemierniki.Najładniejsze są wrzośćce tylko widzę że pies mi je trochę wygniótł od pieńka i sobie tam polegiwał :?
maagg
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 lip 2009, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Byliny a brzoza

Post »

Witaj. Mam na działce zagajniczek brzozowy. I sam mam ten problem co pod brzoza daje radę. Mam już 2 lata doświadczeń za sobą. Mogę się podzielić wynikami.

Bardzo dobrze sobie radzą:

- Jasnota plamista
- Geranium
- Miodunka pstra
- Jałowce

Średnio:

- róża pomarszczona
- hosty
- astilbe
- trzmielina

Źle:

- machonia
- różanecznik

W tym roku zabrałem z pod brzóz mahonie i mam sporo miejsca do obsadzenia. Poproszę o rady co uwas rośnie pod brzozami.
edyta_irka
100p
100p
Posty: 154
Od: 17 kwie 2008, o 21:49
Lokalizacja: Nowa Iwiczna / k. Warszawy

Re: Byliny a brzoza

Post »

Problem z brzozą (chciałam ją mieć we własnym ogrodzie) rozwiązałam inaczej. Sąsiaduje ze srebrnym świerkiem i trzmieliną oskrzydloną, sama zaś stanowi parasol dla oczka i skalniaka. Brzoza rośnie niżej niż rośliny na skalniaku. Dzięki cyrkulacji wody w otoczeniu oczka jest też wilgoć w powietrzu, z czego korzystają bardzo roślinki stanowiące jego otoczenie. Kiedyś rósł tam też jałowieć płożący, ale tak było mu dobrze, że w 3 lata zrobił to co powinien w 10. Była też turzyca, ale wymarzła tej zimy :cry:
Układ możecie zobaczyć w mojej galerii.

Moja sąsiadka ma zaś przed oknem kuchennym posadzoną zwykłą brzozę leśną. Na tym samym poziomie pod brzozą rosną u niej: różne jałowce, odmiany kosodrzewiny, berberys (1), ligustr (1), cyprysik groszkowy (1), irga - niektóre posadzono w grupach (jałowce płożące, irga, kosodrzewina), a inne tworzą kompozycję kolorystyczną. Dodam że wiele czasu nie poświęca pielęgnacji ogrodu, a miejsce to generalnie wygląda ładnie. Jest tam też taki niby murek (3 jałowce chińskie) oddzielający jej posesję od podjazdu. Miejsce gdzie rosną jałowce chińskie wysypano otoczakami. Za nimi jest owa brzoza ze swoimi towarzyszami - powierzchnia pokryta korą.

Inni sąsiedzi zaś mają dwie brzozy rosnące w kącie. Za brzozami są dwie kępy wysokiej, prostej trawy ozdobnej (jak przypomnę sobie jej nazwę, to uzupełnię post), a przed brzozami stoi ładna ławka. Czyli układ jest taki: trawy, brzozy, ławka :D
edyta_irka
Ogród Edyty
Awatar użytkownika
Kasia_Tomek
500p
500p
Posty: 575
Od: 23 mar 2010, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Byliny a brzoza

Post »

Ja pod moją brzozą, a to już jest bardzo duże drzewo :roll: ze względu na to, że brzoza płytko się korzeni dosypałam sporo ziemi podnosząc cały teren ok 50 cm do 70 cm, na dno usypałam drenaż ze żwiru. I zrobiłam hostowisko. Posadziłam tam między innymi paprocie, fiołki, żurawki różne trawy cieniolubne i oczywiście hosty.
Zastanawiam się czy poradzi sobie berberys czerwono listny, bardzo by mi tam pasował kolorystycznie. :D
W większej odległości rosną różaneczniki są tam trzeci sezon i na razie dobrze sobie radzą. Rosną też ostrokrzewy i chyba im nic nie brakuje, jałowiec , cieniolubny żywotnikowiec japoński dostarczam mu sporo wody bo wiem że ją lubi.
W pobliżu tulipany też całkiem dobrze się rozwinęły.

Zobaczymy co z tego będzie, mam nadzieję że sobie roślinki poradzą.



Obrazek

Obrazek

Fotka od drugiej strony stojąc pod drzewem Obrazek

A to fotka przed zmianami z przed dwóch lat

Obrazek
maagg
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 lip 2009, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Byliny a brzoza

Post »

Tak wyglądają moje brzozy w przebudowie :)

Obrazek
jodelka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 maja 2010, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny a brzoza

Post »

magg - a co to rośnie na przedostatniej fotce pod brzozami ( takie jasne i ciemno zielone)? Przepraszam za laickie słownictwo. Tez mam zagajnik sosnowo-brzozowy i co ni szpadel - to korzenie. Wrzosy uschły, funkie ledwie dyszą. Paprocie nieźle, ale nie chcę wszędzie paproci
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Byliny a brzoza

Post »

U mnie pięknie rośnie dąbrówka i szafirki.Problem mam jednak latem z opadającymi stale listkami , bo brzoza Youngii co roku choruje na grzybka, plamistość liści.W tym roku pryskałam dwa razy i bez efektu.Nie wiem co z tym zrobić? Spomiędzy dąbrówki trudno co rusz wygrabić liście, a latem kiedy główną ozdobą dąbrówki są bordowe liście te opadające bardzo oszpecają wygląd tego miejsca i roślin :roll:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Byliny a brzoza

Post »

Też już myślałam o toporze :roll: , ale szkoda mi...taka duża, urokliwa szczególnie wiosną, ponad 10 letnia.No i takie drzewa nadają charakteru ogrodowi.Taka by się wydawało niewymagająca, jedyne co robię to od dołu nieco podcinam najdłuższe gałązki i usuwam zaschłe od spodu.Spróbuję jeszcze w przyszłym sezonie opryskać wiosną przed rozwojem liści.Chorobę grzybową gdy już da pierwsze oznaki trudno powstrzymać.
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Byliny a brzoza

Post »

Nie ma jednej recepty na zagospodarowanie miejsca pod brzozami. Wszystko zależy od stanu wód gruntowych. Jeżeli jest wysoki można pokusić się na sadzenie wielu roślin z tym,że trzeba się liczyć że brzoza jest 'żarłoczna' i wszystkie składniki odżywcze wraz z wodą zabiera więc rośliny pod nią posadzone będą potrzebowały częstszego dokarmiania. Przy niskich stanach wód( u mnie jest do wody gruntowej 14-15 m.) można pokusić się na posadzenie jałowców dadzą sobie radę bez szczególnej pielęgnacji.W brew pozorom, że cebulowe kwitnące wiosną dadzą sobie radę, bo wiosną jest wilgoć i czerpią zasoby pokarmowe z cebuli ale tylko w pierwszym roku po wysadzeniu. W następnych nie będą kwitły albo bardzo słabo. Cebule nie urosną na tyle, by wydać kwiaty w następnym sezonie.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”