Golteria(Gaultheria)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Piotrek22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 sie 2007, o 15:31
Lokalizacja: Rzeszów

Golteria(Gaultheria)

Post »

A to druga część prezentu :)
Na początku myślałem, że to jakaś śnieguliczka, ale liście chyba na to nie wskazują..
Obrazek Obrazek
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

W leksykonie znalazłem roślinkę, która wygląda jak twoja:
Gaultheria mucronata - galteria ostrokończysta, pernecja ostrokończysta
Synonim: Pernettya mucronata
Opis: Roślina krzaczasta o szerokich rozgałęzionych, drewniejących pędach. Liście naprzemianległe, jajowato okrągłe, ciemnozielone, błszczące. Jesienią tworzą się duże, ładne jagody białe, różowe lub czerwone.
Wymagania: Latem wskazana uprawa na wolnym powietrzu, w półcieniu; jesienią popularna roślina do ozdoby grobów. Zimą trzymać w chłodzie, ale bez mrozu, 3-10 st. C

Źródło: "Leksykon roślin doniczkowych i balkonowych" M. Burki, M. Fuchs
Dawid
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Golteria pełzająca

Post »

Golteria pełzająca (Gaultheria procumbens) to mała zimozielona krzewinka. Kupiłam swoją w kwiaciarni w grudniu. Owoce zostały zerwane, ususzone i wykorzystane do dań na słodko, natomiast sama roślina zimę spędziła na parapecie. Późną wiosną golterię przesadziłam do ogrodu. Ponieważ lubi kwaśne podłoże, a ja nie dysponuję wydzieloną częścią ogrodową dla roślin kwasolubnych, do dołka nasypałam po prostu torfu przyniesionego z lasu ze zmieszanymi sosnowymi trocinami i wiórkami. Niemniej przesadzenie zaowocowało kompletnym zahamowaniem wzrostu. Od kwietnia wypuściła zaledwie kilka, rachitycznych listków, które dodatkowo różnią się od starszych kolorem - są jasnozielone. Kwiatów nie ma, czyli owoców też się nie doczekam. Listków też jest niewiele, a planowałam, ze ususzę i użyję jako przyprawy, bo uwielbiam aromat golterii - przypomina mi słodki cukierkowy syrop, który piłam w dzieciństwie na kaszel.
Jak radzicie sobie z uprawą tej rośliny - będę wdzięczna za wszelkie opinie i sugestie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Golteria pełzająca

Post »

Ja mam dwie. Jedna rośnie w pełnym słońcu razem z wrzosami, druga w półcieniu. Ta rosnąca w słońcu, puściła nowe rozłogi, natomiast druga tylko nowe liście. Nowe listki są jasno-zielone, tylko z różowym nalotem.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11464
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Golteria pełzająca

Post »

Miałam sześć golterii na rabacie z rododendronami i hortensjami. Kupiłam malutkie sadzonki, w drugim roku ładnie się rozrosły, ale w tym wylądowały w kompostowniku. Środek zrobił się łysy, część liści zbrązowiało, wyglądała paskudnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”