Lewizja (Lewisia cotyledon)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzychowad
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 11 maja 2007, o 21:27
Lokalizacja: Wadowice

Lewizja (Lewisia cotyledon)

Post »

Moja ulubiona roślinka na skalniaku:))

Obrazek
Awatar użytkownika
eleka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1562
Od: 22 kwie 2007, o 20:15
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Lewizja to też moja jedna z ulubionych roślinek. Do tego roku kwitła tak obficie jak i u Ciebie.Obecnie a i owszem rozrosła się na kilka rozetek, ale kwiatów nie ma już tak dużo.Może wiesz co jest tego przyczyną? Czyżby jej rozrost (rozetki zmniejszyły się ),czy też coś innego?
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Lewizja nie lubi wody, zbierającej się w rozecie liści (powinna rosnąć na skłonie. Dodatkowo lubi glebę kamienistą, 0to moja "plantacja" Obrazek była 1 roślinka, dokupiłem tydz temu 2...
Pozdrawiam. Jacek.
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

JakJa ma rację lewizja powinna być sadzona na skłonie skalniaka bo nie lubi wody w środku rozetki a poza tym potrafi zgnić jak ta woda długo się utrzymuje.
Lewizja liścieniowa Lewisia cotyledon ma różne odmiany, jest zimozielona, można ją rozmnażać z nasion (zaraz po zbiorze do doniczek), wymaga stanowiska półcienistego, gleby próchnicznej, lekko kwaśnej, przepuszczalnej ale zasobnej w składniki pokarmowe, w okresie zimy wymaga ochrony, najlepiej okryć gałązkami z drzew iglastych, co przy okazji pozytywnie wpłynie na zwiększenie kwasowości gleby.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moja duma - lewizja

Post »

krzychowad


Piękna roślina!!! W chwili obecnej mój obiekt pożądania nr 1 na skalniak :)
Proszę mnie doinformować czy kupowaliście rozsady czy wysiew? (Jaki koszt tej przyjemności ;) )

Dzięki forum poznaję ciągle nowe roślinki, o których istnieniu jeszcze miesiąc temu nie miałam pojęcia!!!
Pozdrawiam
Basia.
Awatar użytkownika
Jany-15
50p
50p
Posty: 68
Od: 25 maja 2005, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Cześć!
Najlepiej niech się sama wysiewa.Nie zbieraj nasion a na wiosnę będzie dużo siewek.
pozdrawiam
pozdrawiam
Wiesia -Jany
Grzegorz B

Post »

Fantastyczna :shock: :shock: :shock: Ja też zakupiłem sobie lewizję w tym roku, białą i różową, jednak biała zaraz mi padła :( , różowa się jeszcze trzyma. Muszę na wiosnę ją przekopać, bo złe miejsce dla nich wybrałem, stąd te problemy :wink:

Apus ja płaciłem za niewielką sadzonkę 4,20 zł, ale jak byłem za dwa tygodnie kosztowła już tylko 2,80 zł, więc trudno określić ile jest ona warta, jak dla mnie o wiele więcej :wink:
wiewer
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 paź 2007, o 19:21
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post »

Pięknie rosną i zimują (bez okrycia) te posadzone w pasie 1.5 m od ściany domu bez
względu na stronę świata. Posadzone na skłonie o małym kącie nachylenia (ziemia
identyczna), narażone na bezpośrednie opady w okresie zimowym niestety powoli wypadają.
Po prostu wygniwają. Któryś ze sprzedających na Allegro (przykro mi, nie pamietam kto)
poradził aby na zimę okryć szkłem lub przenieść pod daszek, o ile rośnie w doniczce.
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja swoje lewizje ,zakupione na jesieni mam na balkonie ,zabezpieczone przed mrozem i wilgocią.Na wiosnę przesadzę do gruntu,Myślę,że najlepiej zabezpieczać je obciętymi flaszkami po 5-cio litrowej wodzie mineralnej!Jest to pomysł kogoś z tego forum ( bardzo przepraszam,ale nie pamiętam czyj.... :oops: :oops: :oops: ),ale na pewno go zastosuję,bo wydaje się być najlepszą metodą ochrony tych ślicznych roślin.
Pozdrawiam,Małgorzata
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Ja zabezpieczyłam tak. Inne forum, ale sposób zabezpieczenia dobry.
http://www.floraforum.eu/floraforum/ind ... #msg224151

Reakcja natychmiastowa,ale musiałam podać sposób,ponieważ szkoda pięknej rośliny.U mnie kilkakrotnie ginęły lwizje i długo szukałam jak zabezpieczyć na zimę aż właśnie znalazłam i się podzieliłam wiadomością.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Grzegorz B pisze:Apus ja płaciłem za niewielką sadzonkę 4,20 zł, ale jak byłem za dwa tygodnie kosztowła już tylko 2,80 zł, więc trudno określić ile jest ona warta, jak dla mnie o wiele więcej :wink:
Na jesieni zakupiłam trzy sadzonki lewizji, niestety nie wiem jakie kolory, bo pani w sklepie nie byla zbytnio zorientowana... mam nadzieję, że przekonam się o tym wiosną. Płaciłam 4,50 za sztukę...
Posadziłam je na skalniaku, każda ma swoją półeczkę ;)
Na zimę przykryłam, zgodnie z radami szybami... mam nadzieję, że przetrwają :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
eleka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1562
Od: 22 kwie 2007, o 20:15
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Równie dobre są pojemniki po kiwi.Są przezroczyste i mają dziurki w spodniej części.Ja zawsze tak robię, nie tylko z lewizjami, ale też z innymi, które tego wymagają i mieszczą się pod pudełka.
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

Bywają na Allegro, ja kupowałem na eBayu za granicą. Zamówiłem też przez pośrednika w UK.
Wysiewałem w przeszłości nasiona zebrane z własnych okazów (tylko dwa) :wink:
Wysiewa się jesienią tak, żeby przemarzły zimą. Podłoże to akwariowy piasek kwarcowy pół na pół z rozdrobnionym torfem. Wschodzą wiosną, rosną dość szybko, ale nie dorastają w I roku do dużych rozmiarów.
Siewki przesadzałem do małych doniczek; podłoże w składzie piasek akwariowy + żwirek kwarcowy + roztarty torf (zupełnie bezwapienne). Podłożem tym wypełniałem doniczki do połowy, sadziłem roślinkę tylko końcami korzeni i resztę dopełniałem czystym żwirkiem kwarcowym. Podrastały do śr. ok. 4-5 cm.
Tak samo trzeba przygotować podłoże na skalniaku. Roślina powinna mieć ziemię tylko przy samych korzeniach, natomiast wokół szyjki korzeniowej winien być sam żwir i drobne kamyki. Oczywiście bez wapnia.
W gruncie mam w tej chwili tylko dwie: "Little Plum" i L. pygmaea.
To jest ta pierwsza
Obrazek

Podzielę się jeszcze jednym spostrzeżeniem. Lewizji raczej nie należy sadzić jesienią ani nawet późnym latem. Jak się w tym czasie kupi, lepiej przetrzymać przez zimę w szklarni lub inspekcie na sucho, i posadzić dopiero wiosną.
Lewizje sprzedawane w sklepach czasem sadzone są w samym torfie (szczególnie te z importu). W zasadzie uniemożliwia to prawidłowe przyjęcie się rośliny. Gdy kupowałem takie, delikatnie oczyszczałem im korzonki z torfu, przesadzałem w takie podłoże jak wyżej i trzymałem w szklarni do ukorzenienia się i dłużej. Mimo to kilka mi wypadło. Reszta żyje, kwitła i w tej chwili czeka na przygotowanie skalniaka.
Pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”