Drakunkulus zwyczajny(Dracunculus vulgaris)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
katarzynac26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 mar 2007, o 10:54
Lokalizacja: Tarnów

Drakunkulus zwyczajny(Dracunculus vulgaris)

Post »

Kupiłam bulwę kwiatu o nazwie drakunkulus zwyczajny niestety na opakowaniu nie ma nic na temat rosliny ani jak ją sadzic ani jak pielegnować i czy mozna ją uprawiać w ogrodzie.
W związku z tym bardzo proszę o radzę jak zajmować się taką rosliną kiedy i gdzie ją posadzić.
Wygląda efektownie ma ciekawe liscie i kwiat podobny do skrzydłokwiatu jednak dłuższy i czewony z czarnym pręcikiem w srodku. Z góry dziękuję za pomoc pozdrawiam kasia :roll:
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Re: Drakunkulus zwyczajny

Post »

Na razie znalazłam coś takiego. Spróbuję jeszcze popytać pewne osoby jeśli Przemo nie pomoże.
Drakunkulus zwyczjny - bylina posiadająca płaską bulwę o średnicy do 8 cm. Ciemnozielone liście z dłoniastą, pokrytą marmurkowym deseniem blaszką liściową o 13?15 wcięciach zaopatrzone są w ogonki osiągające 50?100 cm długości, tworzące pozorną łodygę. Wiosną wyrasta duża okrywa kwiatostanowa w postaci ołowiano-ciemnopurpurowej, tutkowatej, u podstawy rurkowatej pochwy z falistym brzegiem. Wydzielająca nieprzyjemną woń kolba ukryta jest głęboko, a jej stożkowaty wyrostek o długości ok. 25 cm wystaje ponad pochwę. Kwiaty męskie składają się z 3?4 pręcików na krótkich trzonkach z 3 nerkowatymi pylnikami, kwiaty żeńskie ? ze słupka z półkolistym znamieniem, stożkowatą szyjką i podłużną zalążnią. Te swoistego typu pułapkowe kwiatostany zapylane są przez owady, zwłaszcza muchówki. Roślina jest bardzo wrażliwa na przemarzanie, wymaga zacisznego, ciepłego miejsca i bogatego w składniki pokarmowe podłoża.
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Dracunculus vulgaris

Post »

Zakwitł Dracunculus, w tym roku klimat mu sprzyjał. Długość kwiatu 78cm, śmierdzi niemożebnie. U mnie od kilku lat zimuje w grucie, ale dopiero teraz tak pięknie zakwitł. W zeszłym roku kwiat został zniszczony przez deszcz:
Obrazek Obrazek
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Tomku, wygląda przepięknie, bo kolor intensywny i ta aksamitna faktura. Ale tym razem cieszę się że technologia nie pozwala na efekty zapachowe przy przesyłaniu zdjęć :lol: Przydałoby się jeszcze zdjęcie porównawcze, z linijką albo ręką chociażby, żeby skalę zjawiska jeszcze bardziej docenić :)
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Nie miałem akurat pod ręką linijki ani wolnej ręki. Myślę, że pudełko zapałek wystarczy. Roślina naprawdę robi duże wrażenie. Śmierdzi gnijącą rybą gdzieś tak w promieniu 2m. Przywabia psy.
Obrazek Obrazek
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Psy i muchy zapewne :D
Rewelacja ;:63 Teraz widzę ogrom tego kwiatostanu (i wyobrażam sobie skalę jego aromatu :;230 ). Piękny okaz. Czy ma jakieś specjalne wymagania co do gleby?
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Miałem kilka cebulek powtykanych w różne miejsca, teraz została tylko jedna roślina, której jak widać jest dobrze. W tym roku wyrosły nawet dwa dodatkowe pędy. Za kilka lat może będę miał kwitnącą kępę. Wcześniej próbowałem wykopywać na zimę, jednak kwiaty były małe - wielkości anturium.
Ziemia jest bardzo żyzna, gliniasta, lekko kwaśna. Dracunculus rośnie pod okapem świerka serbskiego, ma w zimie sucho i dość ciepło. Stanowisko jest osłonięte od wiatru. Duża ilość innych roślin w otoczeniu powoduje, że powietrze jest wilgotne. Opierając się na doświadczeniach własnych myślę, że podstawą sukcesu jest aby miał sucho w zimie a w czasie wegetacji dość wilgotno.
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Widać że trafił na warunki idealne. Kolosalna różnica wielkości kwiatów przy uprawie gruntowej całorocznej. Roślina bardzo interesująca, życzę powodzenia w dalszej uprawie, kwitnąca kępa będzie niezapomnianym widokiem :D .
rosenstolz
50p
50p
Posty: 56
Od: 8 sty 2010, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Paczyna

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Przepraszam że podpinam się do wątku,ale może ktoś zidentyfikuje mi tę roślinę,bo myślałam że to ta sama co w temacie,i nawet pytano mnie już w własnym wątku czy wabi muchy,ale moja miała zero zapachu... ;:24
Obrazek
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Roślina jest bardzo podobna do Dracunculusa ale chyba to nie on (jakaś odmiana?). W zeszłym roku mój również wykształcił taki długi "ogon". Czy te nakrapiane liście to ta sama roślina?. Liście mojej roślinki wyglądają zdecydowanie inaczej. Czy kwiat jest duży?
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Podepnę się pod temat. Posadziłem dwie bulwy w marcu. Jedna zgniła a druga ... druga właśnie nie wiem co wyczynia. Wytworzyła 5-6cm kiełek i na tym koniec. Jej wzrost jest zahamowany i tak od pół roku roślina "wegetuje". Bulwa jest zdrowa, ma liczne korzenie tylko nie wiem czemu nie rośnie. Wirus, złe warunki? Jest posadzona w żyznej ziemi, ma słońce.
Awatar użytkownika
anutka_k
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 maja 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie/Świebodzin
Kontakt:

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Piękny kwiat , tylko szkoda że ma taki zapach :shock: a już chciałam kupić .
Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
Awatar użytkownika
Jagodka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5409
Od: 24 sty 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dracunculus vulgaris

Post »

Przecież w sypialni nie będzie Ci rosnął , a w ogrodzie nie będzie Ci raczej przeszkadzał zapach , bo nie siedzisz przy " Drakuli " :wink: .

No , chyba , że chciałaś mieć go w centralnym miejscu , tuż , przy altanie , tarasie itp....
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”