Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
wesolcmg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 paź 2015, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Witam.
Z liliowcami zaczynało się pięknie, posadzone w zeszłym roku jesienią nawet się przyjęły ale teraz mam takie coś
https://drive.google.com/file/d/0B-blrh ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B-blrh ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B-blrh ... sp=sharing
Liście żółkły to dałem troczę nawozu do roślin kwitnących to się im poprawiło lecz teraz to pąki niektóre nie zdążą rozkwitnąć i już marnieją.
Co to, bom zielony. kombinuje sam ale ostatnio to nawet trawę sobie spie..... dlatego zaczynam się bać oprysków.
Co mogę teraz jeszcze zrobić?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
niesobia 1
500p
500p
Posty: 616
Od: 21 kwie 2016, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Zimny bardzo mokry rok.Choroby grzybowe mają super warunki.Na żółknięcie liści i zamieranie pąków w tej chwili
nie pomogą opryski ani zasilanie.Zrobi się sucho i ciepło będzie lepiej.
wesolcmg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 paź 2015, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Dziękuję.
Czyli opryski zapobiegawczwo w przyszłym roku kiedy bym musiał robić?
Awatar użytkownika
mw21
50p
50p
Posty: 84
Od: 8 wrz 2011, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Mój liliowiec z odzysku :wink: , tj. ktoś wyrzucił go (jak i wiele innych roślin) pod lasem 2 lata temu, bardzo delikatnie pachnie, słabo przyrasta i ma wysokość około 50 cm
Obrazek
Pozdrawiam
Dawid
https://www.instagram.com/eko.gardener/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
niesobia 1
500p
500p
Posty: 616
Od: 21 kwie 2016, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Nie robię oprysków.I tak za wiele tej chemii.
jola+
50p
50p
Posty: 76
Od: 25 lip 2016, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pałuki

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kilka ciekawszych ( moim zdaniem ) odmian liliowców , które zakwitły u mnie w tym roku .
Pozdrawiam : Jola :-)
jola+
50p
50p
Posty: 76
Od: 25 lip 2016, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pałuki

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

wesolcmg - w tym roku mam podobny problem z liliowcami jak Ty . Tak sobie myślę że ten rok był bardzo mokry i woda po prostu wypłukała z ziemi większą cześć nawozu którą dokarmiłam rośliny na wiosnę. Żeby je dożywić opryskam je odżywką dolistną i zapobiegawczo dodam też środek grzybobójczy . Na pewno ten zabieg im nie zaszkodzi i będą miały więcej sił żeby lepiej przetrwać zimę :-)
Pozdrawiam : Jola :-)
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

wesolcmg pisze:Witam.
Z liliowcami zaczynało się pięknie, posadzone w zeszłym roku jesienią nawet się przyjęły ale teraz mam takie coś
https://drive.google.com/file/d/0B-blrh ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B-blrh ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B-blrh ... sp=sharing
Liście żółkły to dałem troczę nawozu do roślin kwitnących to się im poprawiło lecz teraz to pąki niektóre nie zdążą rozkwitnąć i już marnieją.
Co to, bom zielony. kombinuje sam ale ostatnio to nawet trawę sobie spie..... dlatego zaczynam się bać oprysków.
Co mogę teraz jeszcze zrobić?

Pozdrawiam.
To co pokazałeś na zdjęciach 1 i 3 to normalne!!!!!!!!
Na pierwszym zdjęciu liliowiec już dawno przekwitł i pęd kwiatowy po prostu zamiera czyli usycha.
Na trzecim zdjęciu kwiat liliowca po przekwitnięciu.
Na drugim zdjęciu pewnie chciałeś pokazać te maluśkie robaczki, to chyba są tzw. pchełki ziemne ale potrzebne by było większe zdjęcie. Na tym forum jest poruszony taki temat.
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

chciałam poprawić i uzupełnić mój poprzedni post ale zmienioną wersję mi wcięło.....
Spróbuję jeszcze raz
Pierwsze zdjęcie - tak jak napisałam poprzednio.
Drugie zdjęcie to też jak napisałam.
Zmiana dotyczy trzeciego zdjęcia i:
to może być normalna sytuacja tak jak napisałam albo niestety był zainfekowany pąk.
Pąki mogą być zainfekowane paciornicą liliowcową albo owadem o wielkości komara - Contarinia quinquenotata.
Larwy obu szkodników żerują w pąkach i dlatego opryski środkami nie będącymi insektycydem systemicznym nic nie dają. A z resztą jak już są żerujące larwy to właściwie opryski każdego rodzaju są mocno spóźnione.
Jedynie skuteczną metodą jest zbieranie i niszczenie zainfekowanych pąków polegające np. na utopieniu zerwanych całych pąków w silnym roztworze środka owadobójczego lub w denaturacie. Ale i tak najpewniejsze jest całopalenie pąków.....
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Witajcie, doradzi mi ktoś jak najlepiej przenieść liliowce z jednej działki na drugą?
Zrobić to teraz od razu przenosząc roślinę z miejsca na miejsce czy może lepiej wykopać korzenie i przechować do wiosny w chłodzie a potem zasadzic?
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Ja bym od razu posadził na właściwym miejscu, niedawno przesadziłem kulka liliowców i już zaczynają wypuszczać nowego liście.
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Foxowa
Wykopane liliowce wsadzaj od razu na ich miejsce. Nie przerywaj im tak drastycznie wegetacji. Od razu przesadzone specjalnie nie odchorują.
Do przechowania od teraz to musiałabyś mieć odpowiednią, profesjonalną chłodnię. I tam liliowce z przerwaną wegetacją mogłyby czekać do wiosny ale i tak część z nich mogłaby nie doczekać. Tak długa przerwa w życiorysie liliowców nie pozostanie bez konsekwencji, będą bardzo osłabione, mogą nie kwitnąć w sezonie.
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Dzięki za odpowiedzi :)

Czyli wykopać je już teraz i poprzesadzać czy czekać jeszcze?
Liliowce, które chcę przesadzać to dość rozległe kępy, kwitną na pomarańczowo, zółto i różowo. Do tej pory nikt im nie wchodził w paradę, ale się rozrosły nam na całą działkę, więc czas je trochę opanować.
Niestety, upały im dały w kość i liście się położyły i zasuszyło je ( usunęłam większość). Teraz obfite deszcze spowodowały, że liście znów odrastają takie jak na wiosnę. Ktoś pisał, że to zupełnie normalne, ale ja jeszcze takich zmaltretowanych ich nie widziałam. Zawsze trwały w zielonym stanie do późnej jesieni. Szkoda mi ich, pogoda w tym roku jest jakoś mało wyrozumiała dla roślin, nie chciałabym ich jeszcze bardziej osłabić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”