Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
pop_szper
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 paź 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Nie przycinaj liści, one są potrzebne aby kłącza pod ziemią rosły, co do przesadzania to trzeba uważać żeby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Rośliny przesadzone niewłaściwie długo potem chorują i nie kwitną nawet około 4 lat.
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Biedroneczka29 Piwonie są bylinami które mogą rosnac w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Nie znaczy to jednak że nie trzeba ich przesadzać . Starsze egzemplarze nie przesadzane mniej kwitną. Wiem to z własnych obserwacji. :D
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Moja historia z piwonią jest taka ,że jak kupiliśmy dom 14 lat temu to rosła ona sobie w gigantycznej oponie z traktora i rośnie i kwitnie do teraz. Nie wiem przez jaki czas u poprzednich właścicieli w tej oponie rosła. Kiedyś spróbowałam ją wykopać ale to było trudne, Korzenie zdrewniałe grubsze od ręki. Tak więc ją pozostawiłam w spokoju. Dbam aby była odpowiednio nawożona jak zaczyna wzrost oraz parokrotnie podlewam EMami. Jesienią jak liście uschną to dosypuję ziemię kompostową na równi z oponą bo zauważyłam ,że co sezon to ziemi brakuje , stąd wniosek ,że stare kłącza zamieniają się w próchnice. Kwitnie niezmiennie co roku.
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Ja jestem po podziale swoich, ok nie było to proste.Wiele lat rosły na jednym miejscu.Będą nowe rabaty I piwonie dostaną nose miejsca.
Agata
Awatar użytkownika
magduska81
500p
500p
Posty: 562
Od: 11 wrz 2012, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad Wisła-Ach Lubelskie :)

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Czy to znaczy ze podział pora zacząć? A może jeszcze poczekać, a czy korzenie czymś smarujecie po podziale? Po ilu latach dzielicie swoje karpy?
Przez mo­j ogród prze­wineło się wiele osób... po każdym zos­tała ja­kaś pa­miątka. Naj­droższe są te, które po­zos­tały w sercu.
Sprzedam/wymienię:Byliny Krzewy Kwiaty rustykalne
Moje małe co nieco
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Świeże rany najlepiej posmarować węglem drzewnym ( starty na pył czarny , niedopalony kawałek drewna). Zapobiega chorobom grzybowym i generalnie zagniwaniu
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

magduska81 pisze:Czy to znaczy ze podział pora zacząć? A może jeszcze poczekać, a czy korzenie czymś smarujecie po podziale? Po ilu latach dzielicie swoje karpy?
Czas i tow najwyższy, bo wrzesień to już ostatni dzwonek.
Agata
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Witam :wit
Mam trzy piwonie bylinowe, które rosną chyba zbyt blisko siebie i postanowiłam jedną - środkową przesadzić. zastanawiam się jednak, czy trzeba podczas przesadzania obciąć jej wszystkie liście, a są jeszcze całkiem zdrowe, zielone. Takiej świeżo przesadzonej roślinie przydałoby się trochę zielonego. Co o tym myślicie?
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Karpa piwonii pewnie ma już dobrze wykształcone pąki na przyszły rok więc zielonego aż tak nie potrzebuje. Bardziej bym się skupił na wykopaniu jak największej, nie uszkodzonej części karpy z ziemi.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
colli28
500p
500p
Posty: 908
Od: 2 cze 2012, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zach-pomorskie

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Jarha ja ścinam wszystkim swoim piwonią liście bez względu na to czy je przesadzam czy zostawiam po podziale podetnij korzenie grube wystające mocno młode podetnij troszkę i posadź nie za głęboko pąki powinny znajdować się 5 cm pod ziemią pozdrawiam.
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Ja w tym roku też postanowiłem przesadzić piwonie. Jednej karpy nie mogłem wyrwać z ziemi męczyłem się z nią bardzo długo . ale jakoś wkońcu dałem radę . Korzenie ogromniaste i takie długie że jeszcze sie z takimi nie spotkałem ,ale to pewnie dlatego że ta piwonia juz bardzo długo rosla w jednym miejscu i nie była przesadzana . z jednej rośliny otrzymałem sześć nowych . ;:138 z czego jestem bardzo szczesliwy :D
Awatar użytkownika
Ellaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 6 lip 2008, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żarki Letnisko/Częstochowa
Kontakt:

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Ja też przesadziłam piwonię pokazywaną na poprzedniej stronie, obawiam się, że nie udało mi się nie uszkodzić korzeni, mimo, iż starałam się obkopać karpę jak najszerzej, na ile na to pozwalały rosnące wokół rośliny. W ściankach dołka po piwonii widać było odcięte dość grube korzenie, czy zredukowana bryła korzeniowa niekorzystnie odbije się na roślinie? Piwonię przesadziłam według kalendarza księżycoweg 29.08 w dzień kwiatowy, polecany do przeprowadzenia tego zabiegu. Posadziłam na tej samej głębokości co poprzednio.
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Piwonie (peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Ellaa nie jest się wstanie Nie uszkodzić jakiś korzeni. Zwłaszcza u piwonii są one grube mięsiste ale bardzo kruche że lekko położone na ziemi lub lekko przygięte się łamią . Ale czasem warto trochę zaryzykować i poświęcić żeby cieszyć się w kolejnych latach pięknym widokiem kwitnących kwiatów :)
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”