Sadzenie bulw,kiedy,jak

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
algosia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 15 maja 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy...

Re: Kiedy posadzić bulwy begonii?

Post »

Moje begonie są podobnej wielkości, już je przesadziłam do docelowych donic i zauważyłam że jakoś szybciej zaczynają rosnąć. teraz tylko czekać na kwiatki...
Pozdrawiam , Gosia
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kiedy posadzić bulwy begonii?

Post »

A ja coś nie mam szczęścia do sadzenia begonii z bulwy. Liście pięknie rosły, a kwiaty nikłe. Pojawił się zaledwie jeden lub dwa, które szybko opadły a potem i cała roślina padła. Pewnie ją przelałam.
O dziwo ta z targu całe lato miała się dobrze. A na zimę ją przycięłam do ziemi, ale nie wiem czy dobrze zrobiłam ;:oj
Desire85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 25 lip 2013, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy posadzić bulwy begonii?

Post »

Witam , a może mi ktoś podpowiedzieć gdzie o tej porze mogę kupić bulwy begonii? (No może nie już ale jak przeglądam na all to wszędzie wysyłka dopiero w marcu :( a ja bym chciała w połowie lutego powsadzać do doniczek).
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kiedy posadzić bulwy begonii?

Post »

Nie ma sensu wsadzać wcześniej, bo się wyciągną, albo zaczną chorować, bulwy zaczną gnić zamiast się rozwijać.Terminy sprzedaży, czy wysyłki są uwarunkowane wymaganiami danej rośliny i trzeba być cierpliwym, to domena ogrodnika.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kiedy posadzić bulwy begonii?

Post »

Myślę,że w połowie lutego spokojnie można zacząć pędzenie begonii.Teraz jeszcze nie ma ich w sprzedaży ,bo za wcześnie ale zwykle pod koniec stycznia w sklepach już się pojawiały.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
patka93

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Witam :) Też chciałabym sie dowiedzieć czy można już wsadzać begonie:) Czeka na mnie kilka bulwek :D
Awatar użytkownika
karol11
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 20 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Ja begonie od dwóch lat sadziłem po połowie lutego,a w tym będe sadził 08.02. Zawsze wychodziły piekne rośliny ale potrzeba im dużo czasu by wykiełkowały tak, że w tym roku troche wcześniej posadze. Życzę powodzenia w uprawie.
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Karol11 każdą cebulę albo bulwę przed posadzeniem należy moczyć przeciw grzybom. Ja moczę w nadmanganianie (3tabl na1litrwody) przez 05 godz. O tej porze begonie sadzą firmy handlujące. Dla siebie powinno się sadzić w połowie marca żeby były pieknie rozgałęzione, a nie wybiegnięte. Chyba że masz ogrzewaną szklarnie i oświetloną. Begonie i tak wystawiasz na zewnątrz dopiero pod koniec maja, żeby nie było przymrozków. Dopiero wtedy begonia pokazuje swoje piekno- w półcieniu.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
karol11
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 20 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Dzięki za inf. Co do sadzenia begoni w lutym to nigdy nie miałem problemu z ich wybieganiem i zawsze miałem ładne begonie :tan
Awatar użytkownika
malgocha1960
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 15611
Od: 8 lut 2010, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy posadzić bulwy begonii?

Post »

Ja sadzę zawsze od lutego stopniowo,w zależności które zaczynają kiełkować.
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Kiedy posadzić bulwy begonii?

Post »

Wydaje mi się, że wystarczy ją posadzić od 20-go do końca lutego. Jak wszyscy wiedzą to krucha roślina i wczesne sadzenie przy braku światła (brak miejsca, zagęszczenie, krótki dzień, zbyt mała ilość dni słonecznych) spowoduje, że wybiegnie i będzie słaba, podatna na uszkodzenia mechaniczne. Co z tego, że będzie duża, a raczej wysoka :wink: jak międzywęźla staną się długie, a listki oraz kwiaty będą rzadko osadzone co pogorszy jej walory estetyczne. Każdy z nas chce już wiosny, ale bądźmy rozważni bo miejsce na parapetach jest ograniczone :?
Nawet jak na początku marca się je posadzi to nic się nie stanie. Może kwitnąć i na koniec maja. Do 15 maja i tak nie warto wystawiać jej na dwór (przynajmniej na północy kraju) bo często noce są zbyt zimne i begonia niszczeje. Trzeba chować skrzynki i zrobimy sobie dodatkowe zajęcie :wink:
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kiedy posadzić bulwy begonii?

Post »

A moje już wsadzone i teraz czekam. Begonia zanim się wygramoli potrzebuje dużo czasu - u mnie wychodzi po miesiącu, ale głęboko jest sadzona, bo przy płytkim sadzeniu bardzo łatwo pod masą liści się łamie. W zeszłym roku też tak sadziłam i na początku maja już kwitły.
W tym roku żółte zwisające i pełne czerwone.

Obrazek

w kwietniu były takie:

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Kiedy posadzić bulwy begonii?

Post »

Asta6265 czy od razu sadziłaś begonie do tej skrzyneczki?

U nas w ogrodniczym już są bulwy i to niektóre z kiełkami, to te można już wsadzić do ziemi czy też lepiej poczekać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”