Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Calluna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 lis 2015, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

Witajcie! To mój pierwszy post na tym forum. Nie wiem czy to dobry wątek na takie pytanie. Jesienią wstawiłam donice z posadzonymi cebulami do zupełnie ciemnej piwnicy. Dzisiaj postanowiłam je wynieść i okazało się, że cebulki ruszyły. Niektóre mają już ok 7 cm, są wybujałe inne mają dopiero kły, ale wszystkie są zupełnie żółte. Jak je teraz ratować?
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

Postaw w domu i po 3-4 tygodniach ciesz się pięknymi kwiatami! Nieświadomie preparowałaś cebulki :)

ed.: tak wyglądają?

Obrazek
Calluna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 lis 2015, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

Dziękuję za odpowiedz. Niestety Grzesiu obrazek mi się nie wyświetla. Te donice są bardzo duże, ledwo mogę je unieść, nie mam na nie miejsca w domu. Mogę je ewentualnie przenieść do drugiej piwnicy, ale tam jest półmrok, mogą znowu mieć za mało światła.
Edit: Wyglądają tak
Obrazek
majka111
100p
100p
Posty: 156
Od: 28 mar 2014, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

Calluna pisze:Witajcie! To mój pierwszy post na tym forum. Nie wiem czy to dobry wątek na takie pytanie. Jesienią wstawiłam donice z posadzonymi cebulami do zupełnie ciemnej piwnicy. Dzisiaj postanowiłam je wynieść i okazało się, że cebulki ruszyły. Niektóre mają już ok 7 cm, są wybujałe inne mają dopiero kły, ale wszystkie są zupełnie żółte. Jak je teraz ratować?
Witaj! :) Też nie mam dużego doświadczenia. Podobną sytuację miałam w zeszłym roku z daliami. Wyrosły chudziutkie, żółte, wybujałe pędy. Wystawiłam do ogrodu w marcu i wzmocniły się, zazieleniły a potem cieszyłam się pięknymi daliami :) Myślę, że cebulowe też tak ładnie zachowają się :) Pozdrawiam serdecznie :wit :wit :wit
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

Obrazek

Nie wiem jak temperatura w Polsce, ale jak tylko powyżej 0 to wystaw je zwyczajnie na dwór, nic im nie będzie, a w marcu będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami :)

Jak masz cierpliwość to możesz po prostu na noc je chować do piwnicy aby nie przemarzły
Awatar użytkownika
panna Be
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

grzes993 pisze:Jak masz cierpliwość to możesz po prostu na noc je chować do piwnicy aby nie przemarzły
Raczej już nie przemarzną, szkoda pleców na takie noszenie ;)
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

corazonbianco pisze:Czy czerwone końcówki u tulipanów wyłażących z ziem to oznaka przemarznięcia?
grzes993 pisze:Nie, to pierwsza faza wzrostu rośliny.
A widzicie, jakie rzeczy można czasem wyczytać na różnych forach internetowych. Dzięki za info!
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

Nie, to niedobory fosforu z powodu niskiej temperatury :D No można to nazwać pierwszą fazą wzrostu :D
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

Zamiast wnoszenie na noc do piwnicy proponuję pozostawienie na stałe na dworze i przykrywanie na noc agrowłókniną. Jak zapowiadają poniżej zera to przykrywam potrójną warstwą, a rano odkrywam. Agro leży z boku i czeka na wieczór.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

Moje lutowe obawy z tego wątku niestety nie okazały się bezpodstawne.. Hiacynt, który w ciepłym grudniu zabierał się do kwitnienia zmarzł do reszty po styczniowych mrozach :( A 80% tulipanów nie zakwitło normalnie (pergaminowatość pąków), czego przyczynę upatruję właśnie w anomaliach pogodowych. Tak więc niestety w tym roku u mnie cebulowa porażka na całej linii :(
W przyszłym roku, żeby się nieco uniezależnić od pogody, to chyba spróbuję przechować cebule do wiosny w lodówce i wsadzę je wtedy, kiedy powinny normalnie startować z ziemi, czyli na pewno nie w grudniu, jak to miało miejsce teraz..
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Zbyt wczesne kiełkowanie cebulek

Post »

Powrócę do tematu.U mnie też porażka z cebulowymi niestety i to wszystkie równo,tulipany,żonkile,narcyzy.Na wiosnę wsadziłem 120 cebulek irysów holenderskich i jak widzę niemal po miesiącu wschodzą nieliczne choć dałem prawidłową głębokość nasadzeń.
Co do tulipanów i reszty myślę że przyczyną mogło być suche ubiegłe lato i to że rzadko podlewałem je zwykle z braku czasu.
Liście wszędzie powychodziły ale tylko liście niestety...
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”