Wykopywanie cebul hiacyntów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Czy wykopywanie cebul hiacyntów, to bezwzględna konieczność?
Moje, kupione kiedyś w Tesco, pięknie wiosną kwitły. Cebulek nie wykopywałam, czy zakwitną znowu, czy może być z nimi problem?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

ja swoje tylko wykopuję co jakiś czas by odzielić przybysdzowe cebulki - a tak to na zimę nigdy nie wykopuję hiacyntów - tego wg mnie nie powinno się robić
pozdrawiam, Karol
moje wątki
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

k-c pisze:ja swoje tylko wykopuję co jakiś czas by odzielić przybysdzowe cebulki - a tak to na zimę nigdy nie wykopuję hiacyntów - tego wg mnie nie powinno się robić
Karolku, ale kiedy je wykopujesz, czy moje też już będą miały takie przybyszowe?
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
Awatar użytkownika
k-c
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2285
Od: 3 wrz 2007, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

wykopuję tak jak tulipany - czyli zaraz gdy liście uschną
a sadzę z powrotem we wrześniu

a twoje myślę że po jakimś czasie też będą miały przybyszowe cebulki - nie wiem jak długo już u Ciebie rosną - ale najłatwiej to zauważyć gdy lićie wychodzą wiosną - wtedy widać czy nadal cebulka jest jedna czy jest ich kilka
pozdrawiam, Karol
moje wątki
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Ja swoich nie wykopuje wcale i co roku kwitną :)
77malinka
200p
200p
Posty: 385
Od: 17 maja 2007, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

A ja tak samo. Nie wykopuję, chyba,że przesadzam. One zimują w gruncie i nie ma ptrzeby ich wyciągac.
Pozdrawiam, Małgosia
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Cebule hiacyntów wykopuję co roku, tylko po to by oddzielić drobiazg, bo na glebie piaszczystej bogatej w próchnicę cebule namnażają się jak szalone a taką właśnie mam w ogrodzie. Sadzone w koszach i pozostawione na dwa lata bez wykopywania potrafiły rozsadzić kosze - tak poprzyrastały.

Optymalnie cebulki hiacyntów trzeba wykopywać w momencie gdy nać się załamie i zżółknie ale jeszcze całkowicie nie wyschnie.

Tulipany nalezy wykopywać 6 tygodni po przekwitnięciu lub zogłowaniu. U tulipanów zasychanie naci nie jest sygnałem do wykopywania, lepiej jest trzymać się terminu 6 tgodni.

Wszystkie cebulowe wiosenne nie znoszą mokrego lata. Na glebach ciężkich, glinastych, wilgotnych są dość duże ubytki cebul po deszczowym lecie. Szczególnie wrażliwe są na mokre lato wszelkie wiosenne irysy cebulowe (Iris nicolai, I. bucharica, I. cycloglosa i I. aucheri).

pozdrawiam Paweł
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ja swoje hiacynty wykopuje co roku - natychmiast gdy zielone liście uschną i rozdzielam cebulki przybyszowe.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

k-c pisze:wykopuję tak jak tulipany - czyli zaraz gdy liście uschną
a sadzę z powrotem we wrześniu

a twoje myślę że po jakimś czasie też będą miały przybyszowe cebulki - nie wiem jak długo już u Ciebie rosną - ale najłatwiej to zauważyć gdy lićie wychodzą wiosną - wtedy widać czy nadal cebulka jest jedna czy jest ich kilka
Moje mają dopiero rok, ale wiosną pokażę liście, zobaczymy ile ich jest.
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Mam w ogrodzie kilka odmian hiacyntów. Z wyjątkiem jednej odmiany, rosną bez wykopywania w tych samych miejscach od pięciu lat. Nie tworzą cebulek przybyszowych i nie wyrastają przy nich nowe rośliny, za to z każdym rokiem mają większe, bardziej okazałe kwiaty. Cebule jednej z odmian różowych hiacyntów wymagają jednak wykopania w każdym roku, ponieważ się dzielą. Większość cebul tej odmiany wydaje kilka kwiatów z jednej cebuli, a sama cebula dzieli się następnie na tyle nowych cebu ile było kwiatów. Odmianę tą mam trzeci rok a ilość nowych cebul przyrasta lawinowo.
Mietek.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

U mnie wszystkie cebule się podzieliły różowe, niebieskie , białe oraz granatowe .Wszystkich cebul przybyszowych miałem ponad 100.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Najwolniej przyrastaja odmiany o pełnych kwiatach, często nawet po 2-3 latach uprawy się zupełnie degenerują.
sylwiusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 lis 2007, o 16:46

Post »

Ja moich cebulek nie wykopuję, ale odkąd zaczęłam tracić piękne okazy(chyba nornica)teraz sadzę w doniczkach i pięknie kwitną.Czekam tylko na wiosnę.
Sylwia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”