Parametry nasion kwiatów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Parametry nasion kwiatów

Post »

Dzisiaj kupiłam chyba wszystkie nasiona kwiatów jednorocznych jakie chciałam (a raczej tak tylko mi się wydaje :lol: ).
Zastanawiam się czy jeżeli producent podaje "Ilość nasion w 1g: 500 ?700 szt.. " (Lewkonia letnia Varsovia różowa) lub "Ilość nasion w 1g: 350-500 sztuk." (Aster chiński wysoki peoniowy) albo "Ilość nasion w 1g: 4000-10000 sztuk " (Lwia paszcza wysoka ROSA MORGENLICHT) to znaczy że tyle powinnam otrzymać roślin?

Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Ja dopiero 2 raz będę robić rozsady, ale ubiegły rok to raczej jakaś porażka, bo z paczki astrów otrzymałam może 20 roślin...
Czy to wina nasion czy ja coś źle robię?
Pozdrawiam
klu
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Chodzi też o jakość nasion. Są producenci bardziej i mniej godni zaufania. Chyba najlepsze, świeże, pewne odmianowo i dobrze kiełkujące oferuje PNOiS. Z drugiego końca ulokowałabym bardzo kiepskie nasiona firmy L.... (nie podam nazwy, bo byłaby to reklama, a na nią firma ta nie zasługuje!)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Najlepszą jakość, jak przekonuję się po wieloletnich doświadczeniach, mają nasiona firmy MW, czyli moje własne, własnoręcznie zebrane w pogodny dzień i następnie wysuszone.
Zeszłego roku nakupowałam mnóstwo ślicznych kwiatuszków, niektóre nie powschodziły, a reszta nie dorównała urodzie tym ze zdjęcia na torebce.
Ale o tym to chyba każdy musi przekonać się sam.
Waleria
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Parametry nasion:

czystość - powinny być same nasiona, wolne od zanieczyszczeń nasionami innych gatunków np.: chwastów oraz wolne od fragmentów roślin itp.: - z reguły czystość nasion bliska jest 100%.
żywotność nasion - procentowe określenie ile zarodków jest żywych - czyli ile teoretycznie miałoby szansę na wykiełkowania.
zdolność kiełkowania - określa jaki procent nasion kiełkuje w laboratorium w idealnych warunkach, przy siewie do gruntu okazuje się, że polowa zdolność kiełkowania jest znacznie mniejsza od podawanej laboratoryjnej, u gatunków "mało ucywilizowanych", wywodzących się ze strefy klimatu umiarkowanego często nasiona mają tendencję do przelegiwania (kiełkują w ciągu kilku lat, bardzo nieregularnie) - jest to mechanizm obronny umożliwiający przetrwanie roślinom w latach kiedy wytwarzają mało nasion, obseruje się to u naszych chwastów - mimo, że zagon jest starannie odchwaszczany, nie dopuszczamy do kwitnienia i wydawania nasion to nowe siewki komosy, gwiazdnicy czy rdestu pojawiają się (bank nasion w glebie).
energia kiełkowania - określa procent nasion kiełkujących w określonej jednostce czasu.

Wiele gatunków roślin zachowuje zdolność kiełkowania przez wiele lat:
- nasz pospolity chwast szczawik zajęcy potrafi wykiełkować nawet po 700 latach
- w Chinach udało się uzyskać siewki lotosu z nasion wykopanych przez archelogów, nasiona liczyły od 500 do ponad 2000 lat. Jak widzimy rośliny potrafią podróżować w czasie.


pozdrawiam :D Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”