Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7820
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Lodziu to czekamy cierpliwie na powtórzenie koloru w następnych latach :D
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 248
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Taum Sauk też jest zmutowane?, moje mają całe czerwone kwiaty. By nową cechę utrwalić to (chyba) należałoby ukorzenić sadzonkę z pędu z innym kolorem kwiatu, byłaby większa szansa, że powtórzy się nowa cecha.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Karolu, Taum Sauk, u mnie nie jest zmutowana.Fotografia nie oddaje w 100 % wyglądu - a , to za sprawą oświetlenia w czasie fotografowania.
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 248
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Sprawdziłem w katalogu tu na forum, kształt zgadza się, kolor nowy. Jest uwaga o przebarwieniach, ale tu chyba całe płatki są przebarwione. Może masz szczęśliwą rękę do nowych odmian?
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3238
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Z tego co ja wiem, to obie odmiany - Spartacus i Taum Sauk "chętnie" dają sporty. Bohemian Spartacus jest sportem od Spartacusa. Można by było spróbować pozyskać nową odmianę, podobnie z odmianą Taum Sauk. Tak jak napisała Alicja trzeba byłoby pobrać szczepkę ze zmutowanej części dalii i wyhodować z niej roślinkę, która utworzy karpy, które następnie należałoby posadzić w kolejnym sezonie, a właściwie sezonach. Jeśli w kolejnych latach kwitnienia roślina utrzyma nową cechę, na przykład kolor, można byłoby uznać, że uzyskaliśmy nową odmianę. Sprawdzanie takiej odmiany to 4-5 lat...
Z tego co pamiętam, w ubiegłym roku Bohemian Spartacus u Lodzi też miał kwiaty innego koloru - chyba właśnie pomarańczowe - więc do dobry znak, że ma ochotę sportować...
Lodziu, jeśli w najbliższym sezonie znów powtórzy się sytuacja, może spróbujesz pobrać szczepkę i ją ukorzenić? To byłby ciekawy eksperyment do przeprowadzenia przez kilka kolejnych lat. Nie wiem tylko czy masz ku temu warunki, bo chyba nie masz szklarni, a w domu na parapecie może to być trudne.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Basiu, eksperymentami hodowlanymi nie zajmę się.Mam zbyt wiele lat,mogłabym nie doczekać finału. :;230
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3238
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Lodziu,
uprawiając i utrzymując nienagannie dwa ogrody mówisz o swojej "starości"? Wolne żarty... oczywiście można poświęcić swój czas innym, ciekawszym zajęciom ogrodowym... i nie tylko ogrodowym. Pozyskiwanie nowych odmian dalii pozostawiamy młodszym zapaleńcom i znawcom... :tan a nasze stare kości - na hamak ;:172
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Przemekt23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1197
Od: 13 gru 2013, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Kochana Lodziu niejednokrotnie odwiedzam twój raj ogrodowy i ja tam nie widzę spowolnienia i dużego wieku ogrodniczki . Jestem pewien że nie jeden młody by za tobą nie zdążył. Powiem ci że na twoim miejscu podjąłbym te doświadczenie, bo nie wszystkim jest dane mieć taki sport w danej odmianie. W szczególności w pięknej odmianie Bohemian Spartacus. Masz dobrą rękę na pewno ci się uda. ;:215
Adam S.
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2347
Od: 18 mar 2009, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Jeśli chodzi o jednolite wybarwienie w zeszłym roku u Lodzi odmiany Bohemian Spartacus , to chyba nie koniecznie może w tym roku też się tak stać ?
Może to był tylko jednorazowy wybryk ?
Mnie w zeszłym sezonie odmieńca wydała odmiana Hollyhill Six in One , jeden z kwiatów zakwitł całkowicie czerwony :roll:


Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3238
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Wczoraj wybrałam się do centrum ogrodniczego - ot tak, żeby zobaczyć, czy już trwają przygotowania do wiosny... Okazuje się, że jest sporo nasion i cebul wiosennych, w tym także dalii! Karpy dorodne, w cenie 7-8 zł za jedną. Wybór jest spory, zdjęcia zachęcające, nawet bardzo - trudno jednak przewidzieć, czy to, co znajduje się w woreczku jest zgodne z nazwą i zdjęciem... Zwykle nie zgadza się - ale może się poprawiło? W każdym razie jeśli zamierzacie coś kupić, to teraz, póki jest z czego wybrać... Ceny z roku na rok są coraz wyższe, ale trzeba się przyzwyczaić...
Pozdrawiam
Barbara
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Daliowe zakupy wolę robić u P.Stanisława jednak , każda jest piękna i wiem że z niej wyrośnie kwiat ,a w sklepie to nieraz nic z ziemi nie chce wychylić się :roll:
Bożena
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Zapraszam do obejrzenia kolejnej prezentacji dalii Stanisława:

Dalie Stanisława 2016 cz.3

I dla przypomnienia poprzednie dwie części:

Dalie Stanisława 2016 cz.2
Dalie Stanisława 2016 cz.1
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3238
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Miłko,
super filmik nr 3. Dzięki! ;:180
Pozdrawiam
Barbara
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”