Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3234
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Z reguły tam gdzie są mszyce pojawiają się mrówki, bo mrówki żywią się wydzieliną produkowaną przez mszyce. Z kolei mrówki rozprawiają się z biedronkami, które zagrażają mszycom. Tak to sobie zwierzątka (w tym przypadku owady) ze sobą kooperują... Myślę, że jak najszybciej trzeba pozbyć się mszyc, a mrówki przeniosą się gdzie indziej szukać pożywienia.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7816
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

No tak ,ale mrówki mogą zniszczyć bulwę dalii
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Basiu pokaż te mozaikowe liście gdzieś przy okazji. Nie zauważyłam u siebie ( chyba) ale dobrze wiedzieć, że coś takiego może się zdarzyć. U mnie mrówek też sporo ale akurat nie w częsci daliowej. Mam taki różowy cukier na mrówki dość skuteczny.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Milaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 kwie 2014, o 07:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Bardzo Wam, drogie forumowiczki, dziękuję za szybką reakcję i podpowiedzi.
Widzę, że zawsze tu można liczyć na życzliwość ludzi chcących podzielić się własnymi doświadczeniami ;:180
alicjad31 - z jakiego powodu mrówki służą pąkom piwonii?
BarbaraR - mszyc na daliach nie znalazłam, a nic innego w ich pobliżu nie rośnie.
Znalazłam taki artykuł, myślę że ciekawy ----> http://ogrodniktomek.pl/2011/08/mrowki- ... o-szkodza/
Opisano różne metody, ja zacznę od cynamonu ;:173
Pozdrawiam - Mila
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3234
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Kasiu,
tu jest informacja o wirusowej mozaice dalii ze zdjęciami tejże:
http://www.dahlias.net/dahwebpg/Disease/Virus1.htm

a tu zdjęcia jak wygląda choroba zwana głownią liściową dalii
http://jule.pflanzenbestimmung.de/entyloma-dahliae/

i tu strona min. o chorobach dalii
http://naszeogrody.eu/?page_id=32

Przy okazji sfotografuję moje mozaikowe liście - jeszcze nie są tak mocno zaatakowane...

Szybkim i tanim sposobem, aby pozbyć się mrówek, jest rozsypanie w miejscach, gdzie jest ich dużo proszku do pieczenia...
Pozdrawiam
Barbara
Milaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 kwie 2014, o 07:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

BarbaraR dziękuję :) proszek rozsypany, cynamon, jak na razie, ocalony.
alicjad31 dziękuję za wyczerpujące informacje, niestety przez pw nie mogę odpowiadać :(
Pozdrawiam - Mila
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Dzięki Basiu. Dopóki człowiek nie zajmie się uprawą czegoś w większej ilości to nie wie nawet jakie paskudztwa mogą męczyć dane roślinki. Na razie patrząc pobieżnie przy podlewaniu nie zauważyłam takich objawów i mam nadzieję nie mieć z nimi do czynienia ale czarna mszyca gdzieniegdzie jednak jest. Widocznie w tym roku mamy do czynienia z plagą.
U mnie jedna z dalii zaczęła kwitnąć ale to moja wieloletnia pojedyńcza rabatowa niezawodna. A na pozostałych coraz więcej pąków.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

U mnie kilka dalii już kwitnie, ale żadna od Stanisława, więc zaśmiecać wątku nie będę. W tym roku nie dostałam dalii :( więc chwalić się będę tymi, które przezimowały z zeszłego roku - niestety straty bardzo duże. Nawet te co posadziłam, to już wiem, ze kilka nie wyjdzie, bo w zeszły weekend grzebałam w maruderach. Wielka szkoda, bo miałam kilka cudnych od Stanisława także spoza katalogu i trudno będzie je teraz odzyskać.
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

U mnie wszystkie Dalie mają pączki już nie mogę się doczekać jak zobaczę wreszcie jak kwitną, ponieważ w zeszłym roku doczekałam się tylko 5 odmian. ;:138
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7816
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Kasiu ja też nie mam i chyba nie uda mi sie odzyskać tych ,które straciłam na przestrzeni kilkunastu lat . Gdyby nie straty to miałabym niezłą kolekcje liczącą kilkaset odmian :D
Duże straty w tym roku maja chyba wszyscy ja też .
Teraz zimy mamy jakie mamy i tak ostatnio zastanawiam się nad ilością chęci padania dalii :wink:
Na pewno nigdy z nich nie zrezygnuję . :D
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3234
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Sfotografowałam moje chore dalie - dochodzę do wniosku, że wiele choruje na liściową głownię dalii - choroba pojawia się na dolnych liściach i przesuwa się powoli w górę łodygi. W początkowej fazie są to tylko jasnożółte plamki na liściach, z czasem żółkną coraz bardziej, potem brązowieją i liście zasychają. Do tej pory usuwałam chore liście, muszę jednak jeszcze spróbować środków przeciwgrzybiczych.

Wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

Nieliczne z moich dalii mają chyba mozaikę dalii (choroba wirusowa) - wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

i bardzo mnie to martwi, bo wiem, że nie mogę uratować tych egzemplarzy... mszyc nie ma w najbliższej okolicy - przynajmniej na mojej działce - może u sąsiada, który hoduje warzywa i nie używa chemii... muszę zniszczyć te chore dalie ;:222 , ale serce mnie boli ;:145
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Przykry widok.......mam trzy dalie,zainfekowane wirusem - jeszcze się wstrzymuję z usunięciem - ale,myślę,że to nieuniknione.
Ku pokrzepieniu serc,dzisiejsze fotki,po nocnych opadach ....dalie i to nie te niskie w pojemnikach świetnie komponują się z innymi roślinami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gruntowe lada dzień zakwitną,wiele ma taki pąk.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Piękny obrazek Lanceto.
Basiu nie dziwne, że Cię serce boli, ja w tym roku zaliczyłam tak dużo strat w ogrodzie, że już więcej nie zniosę ;:188 Na razie zaczynają mi kwitnąć dalie, które miałam wcześniej czyli jeszcze nie te od Pana Stanisława. Od mszycy opryskałam wszystkie, a przy niskiich odmianach musiałam dać środek na ślimaki bo się pojawiły i jedzą moje ukochane roślinki.
A większość moich dalii ma już spore pąki nawet jedna z sadzonki zielnej już zapączkowała :D co do tych chorób powyżej wydaje mi się, że nie widzę ale z pewnoscią zrobię dokładne oględziny.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”