Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Florku i tak ładnie Ci powychodziły skoro nie są pędzone. Myślę, że będą nadrabiać teraz przy lepszej pogodzie. Ja mam też kilka spóźnialskich, które jakiś tam kiełek pokazało, czasem u dołu karpy a po posadzeniu jeszcze marudzą i nie wyłażą na wierzch. W ubiegłym roku Hana Hitosuji mi tak marudziła i zakwitła dopiero przed przymrozkiem kiedy już trzeba było chować dalie i wydała taki kwiat, że nie byłam pewna czy to ona ale w tym roku wystrzeliła więc może ujrzę ją w pełnej krasie.
Trzymam kciuki za Twoją Neva Lotus... obyśmy mogli ją podziwiać tu na forum.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2317
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Moje też niektóre "marudzą" i ledwo co wyszły. W ub. tygodniu zrobiłem przegląd "maruderów", czyli pogrzebałem przy nich w ziemi. Te które nie dawały znaków życia - wywaliłem, by wysadzić na ich miejsce dalie z doniczek.
Te ze zdjęcia już 6 tygodni w ziemi więc było wiadomo żywe czy martwe. A jutro wysadzę ostatnią partię sadzonek zielnych i nareszcie sadzenie będę miał za sobą.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Florianie,
a jak udało się ukorzenianie sadzonek zielnych? Dużo ukorzeniłeś? Jak ja patrzę na Wasze zdjęcia i wpisy, to mam załamanie - kiedy wyście to wszystko robili? U mnie ledwie ze 40 % wzeszło... reszta ani widu, ani słychu... Ale jeszcze nie minęło dwa tygodnie od czasu, jak wsadziłam ostatnią partię - mają prawo marudzić. Troszkę deszczyku by się przydało, ale takiego ciepłego i łagodnego, bo ja konsekwentnie moich dalii nie podlewam, póki nie wzejdą.
Kasiu,
o jakich nawozach wspomagających piszesz ? Uchyl rąbka tajemnicy ;:180 Też chcemy piękne dalie mieć!
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Basiu żadna tajemnica. Nie wiem tylko czy mogę pisać nazwami, najwyżej pójdzie do moderacji.
Stosuję nawozy mineralne bezchlorkowe, teraz NPK 20-20-20 z mikroelementami na wzrost a później NPK 8-16-36 lub 6-12-36, chodzi o to by była przewaga potasu i fosforu a mało azotu, wtedy będą zawiązywać pąki, łodygi będą krótsze a grubsze i kwiaty większe. Ot i cała filozofia.
Ja obecnie mam Floreo do powojników ( nie sugeruję się nigdy przeznaczeniem a składem) ma on właśnie proporcje 20-20-20, potem będzie Kristalon pomarańczowy (Yara) bardzo wydajny i dobry, jest on w pudełkach po 3 kg sprzedawany i oczywiście jest więcej kombinacji jeśli chodzi o proporcje, oznaczany kolorami. Pomarańczowy ma 6-12-36 akurat taką jak trzeba. Stosuję go do niemal wszystkich kwiatów, balkonowych, datur, róż itp. Mam też Yara Mila Complex taki zielony nawóz, kupiłam na maliny ale kiedyś szwagier mi podarował wiaderko i sypałam pod dalie jak nie miałam innego, skuteczny i długo działa.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

A jeśli dałam daliom po garstce osmocote, taki długo działający, to już mam nie nawozić, czy jednak tak?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Myślę, że nie, ponieważ osmocote stale uwalnia składniki pokarmowe. Mam osmocote do balkonowych, sypnęłam pod wybrane rośliny. Nie mam jeszcze z nimi doświadczenia chodzi mi o efekty. Czy stosujesz je pierwszy raz czy już wćześniej używałas?
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Nie używałam, ale w tym roku dałam do wszystkich kwitnących, więc nie będę więcej niczym nawozić. Dalie zostały podpędzone i dopiero jak poszły do gruntu dostały nawóz, już mają pączki i ładnie przyrastają, mam nadzieję, że będzie ok. To mój pierwszy romans z daliami.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Kasiu,
Twoja odpowiedź bardzo zadowalająca. Pomarańczowy kristalon albo inny nawóz z dużą zawartością potasu ...
Możesz podać jeszcze w jakich proporcjach dajesz? Podlewasz czy dolistnie? I jaka częstotliwość? Żeby tylko nie przedobrzyć, bo zamiast lepiej mogłoby być gorzej ;:202
Mnie sprawdzał się do tej pory bardzo dobrze nawóz do pomidorów...
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

3 miarki po 5 g na konewkę 10 litrową gdy chcę częściej nawozić tak co dwa, trzy dni ale zazwyczaj 7 takich miarek i podlewanie raz na tydzień. Oczywiście konewka wystarcza na kilka roslin. Mam też taki dozownik z substrala, sypie się do niego nawóz dolewa się wody aby rozpuscić nawóz i podpina do węża i wtedy podlewając woda idzie razem z nawozem. Basiu ten do pomidorków pewnie też dobry, zwłaszcza, że Ci się sprawdzał.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Kasiu,
bardzo dziękuję za szczegółowe objaśnienia - na pewno się przydadzą, bo sezon daliowy przed nami... Każdy daliomaniak marzy, aby jego dalie były najpiękniejsze i najbardziej okazałe. Czy pomarańczowy kristalon równie dobrze służy karpom w przyrastaniu, co urodzie kwiatów?
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Basiu trudno mi jednoznacznie powiedzieć ale raczej tak bo większość moich dali wydało całkiem pokaźne karpy, kilka sztuk miało takie sobie przyrosty ale były wśród nich też m.in. odmiany, o których Pan Stanisław mówi, że słabo kłączą. Poza tym dalie z sadzonek zielnych w większości też wydały przyzwoitej wielkości karpy. To są jakby nie było składniki pokarmowe, które służą całej roślinie, fosfor sprzyja rozrostowi korzeni, potas na zawiązywanie pąków, azot wiadomo -wzrost, no i mikroelementy. Ja oczywiście żadnym ekspertem nie jestem i nie zamierzam za takiego uchodzić, może ktoś ma inny patent ale ten sposób się u mnie sprawdził.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Ubiegły rok był w ogóle dobry dla dalii i innych kwiatów. Ten wygląda nieco gorzej, nieprzychylna wiosna wielu roślinom zaszkodziła... Niektóre moje dalie jeszcze nie wyściubiły nosa z ziemi, choć minęło ponad 3 tygodnie od posadzenia. Stanisław tylko nie narzeka, ale ciężko haruje - sadzonkuje i sadzonkuje...
A jak wzeszły Wasze dalie? Są w komplecie?
Pozdrawiam
Barbara
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.5

Post »

Oj nie Basiu. Pomijam te, które straciłam zimą - ale i te posadzone nie wszystkie wyszły, a minął już miesiąc od posadzenia. Na jednej rabacie sadziłam wszystkie "pewniaki" - czyli dobrej jakości bulwy z widocznymi oczkami, a wyszła z nich ledwie połowa. Ale jeszcze nie tracę nadziei, bo każdego dnia pojawia się coś nowego.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”