Tulipany cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ja tulipany już wsadziłam wszystkie. Zaczynałam ok 3 września a wczoraj wsadziłam ostatnie. Nie wiem czy to za wcześnie, bo tulipany pierwszy raz w życiu wsadzałam ubiegłej jesieni - wszystkie 30 sierpnia (to właściwie jeszcze latem) i wszystkie co do cebulki pięknie zakwitły wiosną (nie miałam cebulek dużo to je policzyłam a później liczyłam kwiaty). W tym roku taka rozpiętość sadzenia wyniknęła z powodu wszystkim doskonale znanego: co sklep to "takich jeszcze nie mam" :;230 i nowe cebulki co rusz lądowały w ziemi - też są policzone, zapisane w sekretnym zeszyciku: gdzie wsadzone, ile sztuk i jaka odmiana i data wsadzenia. Mam nadzieję, że wiosną zakwitną wszystkie, czego i Wam życzę.
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ninia ja też w poprzednim roku wsadziłam pierwsze tulipany .Obecnie 28 odmian .Czy wykopywałaś cebule wiosna jedne ładnie przyrosły cebule inne drobniejsze i więcej .Wole aby cebula zastąpiła cebule i dzieciak był większy.
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

Aga2 ja wszystkie miałam wsadzone w donice robocze i zadołowane w ogródku, po przekwitnięciu donice wyjęłam i ustawiłam pod zadaszeniem w ustronnym miejscu. Cebulki wyjęłam dopiero na początku sierpnia: jedne bardziej przyrosły, inne mniej. Po miesiącu wsadziłam znowu: część do donic a część do gruntu.
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

U mnie wszystkie siedzą odmiany w skrzynkach i skrzyneczkach już w ziemi . Sadzę 15 -20 szt z jednej odmiany . 6 odmian możne po 8 szt .Robiłam wielką selekcje tego lata aby były zgodne w kępie . Te 6 odmian musi zakwitnąć w przeszłym roku to będę widziała czy to to co chciałam . Cebule znacząco większe od innych, wyrosły mi u Mirandy,Oxford to stara z prl i Miki Mouse reszta nie wyróżniała się.
a u was jakie cebule przyrosły fajniej jak reszta to do tych kto wykopywał i suszył.
Jeszcze dopisze że Bania luka mi chorowała cebulki miały jakiś wyciek przezroczysty potem gniły ,sporo ich wywaliłam do jesieni ,gdyby zostały w ziemi wszystko by poszło .Nie zrezygnuje z tej odmiany jest bardzo wyraźna w wyglądzie możne z innego źródła znajdę w przyszłym roku jak mi padną tej zimy.
Wszystko moczyłam w Topsinie .
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ciągle pada... ssądzi się tragicznie.. czasami aż zapadam się w tym błocie.. sucho - źle, mokro - źle.. no ale walczę dalej ;:223 zostało juz tylko jakieś 5 ttysięcy tulipanów.. byle do wiosny...
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

grzes993 czy tulipan Leen van der Mark to dobry pomysł aby go szukać, twoje spostrzeżenia .Jaka odmianę sadził byś w ciemno?
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Tulipany cz.4

Post »

5 tysięcy? :shock: Na samą myśl bolą plecy :D Ale to chyba nie jest amatorska uprawa? :shock:
Ciekawa jestem jak się sadzi takie ilości?
Miałam prawie 2 tysiące różnych cebul do sadzenia z czego zostały jeszcze 3/4, przez te deszcze. Małe wciskam w dołki robione grubszym pikownikiem, na większe wykopałam szerokie dołki wyłożone siatką na krety, ale potem jak je na niej układam, to się przewracają i muszę zakopywać partiami, żeby równo stały. Może szybciej byłoby nasypać ziemię i potem normalnie sadzić sadzarką.
Mam też wątpliwości przy ich zaprawianiu. Wkładam je w workach do wiadra z rozrobionym topsinem, ale dziennie mam czas posadzić jakieś 100 cebul. I trzymam sobie ten topsin tak trzy dni, dopiero później wymieniam na świeży. Nie wiem, czy to nie za długo.
Tu się kąpią:
Obrazek
A tu się chwieją na siatceprzed zakopaniem:
Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

Polecam cebulki LvdM, ładne kwiaty, cebulki mają ładne przyrosty, jednak są dość podatne na fuzarioze.
Spokojnie w tym topsinie możesz moczyć przez cały okres sadzenia bez wymieniania go. Mój, gdy go dziś wylewałem (zzakończyłem dziś sadzenie :heja ) miał konsystencję czekolady. Uprawa póki co amatorska, bo przynosi małe dochody ale nie utrzymuje się z tego.


Obrazek
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Tulipany cz.4

Post »

Witam:),
Mam do Was pytanie. Uwielbiam kwiaty i robię własne rozsady ale są to przeważnie kwiaty jednoroczne. Sadzę je w maju i pięknie kwitną do końca września-października, w zależności jaka jest pogoda. Kwiatów wiosennych w tym tulipanów do tej pory nie sadziłam. Miałam zawsze kilka sadzonek tulipanów późnych sadzonych jeszcze przez moją mamę, które powoli się wykruszają nie przesadzane od lat. W przyszłym roku w połowie kwietnia biorę ślub i marzy mi się kwitnący ogródek. I tu pojawia się pytanie i prośba jednocześnie. Czy jeśli teraz wybiorę i posadzę wczesne odmiany tulipanów to zakwitną one w terminie na którym mi zależy(połowa kwietnia)? jakie odmiany byście polecili? Czy może mogłabym je pomieszać z innymi cebulowymi kwitnącymi w tym terminie? Jak je posadzić by uzyskać piękny widok?
Pozdrawiam serdecznie:)
Pozdrawiam, Anita:)
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

anika24 pięknie wyglądały by białe ale ja nie znam .Wiosna 25 kwietnia 2016 Miramda mi kwitła (czerwony intensywnie pełny) centrum polski
Trzeba szukać chyba tych z grupy Kaufmanniana niższe ale wcześniej kwitną podobno -nie mam.
Krokusy Joanne D'arc może trafiły by w moment .
Kępa tulipanów koniecznie minimum 10 szt a najlepiej 15-20 szt
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Tulipany cz.4

Post »

grzes993 dzięki za poradę :D Próbowałam coś wyszukać o polecanych przez Ciebie cebulach ale po tym skrócie niczego nie znajduję, może powiesz coś więcej?

anika24 możesz zawsze posadzić też narcyzy, jest wiele białych odmian, pojedynczych i pełnych, kwitnących przed tulipanami (Actaea, Bridal Crown, Mount Hood, Winston Churchill, Ice King, Cheerfulness) . Nie mam dużego doświadczenia z cebulowymi, ale mam zdjęcia z wiosny z trzech ostatnich lat i tulipany zaczynały kwitnąć w różnym terminie, zależnie od pogody. Najwcześniej zawsze kwitły botaniczne. Gdybyś pokusiła się o posadzenie różnych cebul, to zawsze coś trafisz i będzie kwitło w terminie, na którym Ci zależy. Serdecznie gratuluję okazji :)
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tulipany cz.4

Post »

anika24 myślę, że pogoda decyduje o terminie kwitnienia. W tym roku zaczęły u mnie kwitnąć pierwsze tulipany 4 kwietnia. Pierwszy był niski Praestans Unicum, potem Hakun, Claudia, Exotic Emperor. Ja co roku sadzę do dużych donic i trzymam w nieogrzewanym garażu, gdzie temperatura spada poniżej zera. Wcześnie wynoszę je na taras od południa, grzeją się od muru i kwitną koło połowy kwietnia. Również irysy żyłkowane, szafirki i krokusy kwitną w marcu, kwietniu.
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Tulipany cz.4

Post »

anika24 Mój okręg jest ciepły region, pierwszy tulipan The First 22.3. W połowie kwietnia wczesne tulipany (Concerto, Sylvia van Lennep, Gluck, Fur Elise, Hearts Delight...) nie były już. Połowa kwietnia to u mnie tulipany z grupy Triumf, Darwin, Double Early. W tym czasie tylko kwiaty narcyz, Hyacinthoides hispanica i Muscari. :wit

15.4.2016
Obrazek

Obrazek
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”