Cebulowe na kwaśną glebę,jakie?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Cebulowe na kwaśną glebę,jakie?

Post »

Czy istnieją jakieś kwitnące wiosną kwiaty cebulkowe dobrze znoszące uprawę w glebie o kwaśnym pH? Z informacji z sieci wynika, że zdecydowana większość lubi odczyn obojętny, ale może są jakieś wyjątki. Chciałabym posadzić jakieś rośliny obok azalii pontyjskiej, kwitnące w tym samym czasie. Kolorystycznie pasowałyby mi szafirki i cebulice. Ewentualnie niebieskie hiacynty. Czy one sobie poradzą w takich warunkach? Co innego mogłabym posadzić - dąbrówkę rozłogową, niezapominajki...?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Dywanowo rośnie zupełnie niewymagający śnieżnik lśniący, ale kwitnie wcześniej, z cebulowych lilie ale tych chyba nie chcesz, hiacynty marnieją z czasem..
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Roślin cebulowych, które będą rosnąć w tak kwaśnym podłożu (~5,5 - 6 pH) raczej nie ma. Zdecydowana większość cebulowych to rośliny, które rosną w dobrze zdrenowanym, kamienistym wręcz, żyznym i obojętnym do lekko zasadowego podłożu - tulipany, krokusy, szachownice. A podłoże kwaśne na bazie torfu mocno magazynuje wodę, stąd cebulki szybki zgniją w takich warunkach. Nie mówiąc o samym pH podłoża.

Warto zwrócić uwagę na rośliny leśne, aczkolwiek błędem jest zakładanie, że w lesie podłoże jest kwaśne. W lasach liściastych podłoże ma zwykle odczyn zbliżony do obojętnego, z lekkim odchyleniem do lekko kwaśnego, ale nie kwaśnego (oczywiście nie mam tu na myśli borów, bo tam oczywiście podłoże jest kwaśne). Popularne leśne rośliny cebulowe jak śnieżyczki, kokoryczki czy cebulice rosną w lasach liściastych, gdzie kwasowość podłoża wynosi ok 6 - 7 pH i są to głównie lasy grądowe czy bukowe. W takim podłożu będą czuć się najlepiej. Co prawda przy odrobinie szczęścia wyżej wymienione rośliny może sobie poradzą, ale myślę, że jakimś rozwiązaniem byłoby zebranie torfu z miejsca w którym chcesz uprawiać rośliny i przemieszać go ze zwykłą ziemią ogrodową. Zmniejszysz nieco kwasowość podłoża. Ale tak jak zaznaczyłem lista roślin będzie ograniczona do roślin leśnych.

Kompromisowym rozwiązaniem będzie posadzenie roślin które chcesz do doniczek i zakopanie ich w ziemi. Wiem, że nie jest to idealne wyjście, ale...

Z prywatnych obserwacji zauważyłem, że Zawilce gajowe (Anemone nemorosa) i Pierwiosnki wyniosłe (Primula elatior) nadzwyczaj dobrze radzą sobie w torfowym kwaśnym podłożu. Tak rosną u mnie pod azaliami i z powodzeniem powiększa się ich kolonia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

mw116 ja radzę z doświadczenia. A sadzenie azalii pontyjskiej w samym torfie byłoby nieporozumieniem, corazonbianco pisze o kwaśnym podłożu.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Nie wiem o jakim podłożu mówi, bo nie sprecyzowała. Czy to podłoże na bazie torfu, czy podłoże z dodatkiem piasku i wzbogacone o kompost, czy torf przemieszany z ziemią. Niestety o samym stanowisku też nie ma żadnych informacji, a w przypadku roślin cebulowym ma to istotne znaczenie.

Więc odpowiedziałem opierając się o pytanie, które zawierało mało konkretnych informacji.

PS. pelikano11 czy ja neguję Twoją odpowiedź?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Negujesz :lol: Dużo cebulowych (bo o takie forumka pyta) rośnie całkiem nieźle w kwaśnym podłożu. Ja dałem przykład.
A to nie moje, ale potwierdza np śnieżnika (zwanego też wiosnówką) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1#p5151901
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Po pierwsze mój post pojawił się pod Twoim z racji tego, że szybciej udzieliłeś odpowiedzi - pisząc swój post Twojej wypowiedzi nie widziałem. Więc w ogóle nie odnosiłem się do Twojej wypowiedzi.

Niemniej nie zgadzam się z tezą, że dużo roślin cebulowych rośnie na kwaśnym podłożu. To, że tolerują nie oznacza, że takie warunki im odpowiadają.

Poza tym napisałem już, że nie wiem o jakich warunkach corazonbianco mówi. Nie ma informacji o składzie podłoża i stanowisku. Kwaśne podłoże to pojęcie bardzo pojemne. Jeśli podłoże jest lekko kwaśne (w okolicach 6,5) to rośliny, które wymieniłem wcześniej sobie poradzą. Kluczowe jest też stanowisko - lekko ocienione. Azalia kwitnie i rozwija się od maja, a to okres w którym drobne rośliny cebulowe kończą kwitnienie. A to moim zdaniem jedyna grupa roślin cebulowych, która dobrze poradzi sobie w takich warunkach.

Z resztą tylko potwierdziłeś moją tezę, że z cebulowych będą to tylko drobnocebulowe rośliny z leśnych siedlisk tj. przebiśniegi, cebulice, kokoryczki, śnieżniki, puszkinie, które poradzą sobie w podłożu o ok 6 pH i lekkim cieniu.

Poza tym nie chce mi się już brnąć w ten temat. Ja zdania nie zmienię i uważam, że jest tylko wąska grupa roślin cebulowych, która poradzi sobie w kwaśnym lekko podłożu na lekko ocienionym stanowisku. Tulipany, narcyzy, irysy, krokusy, szachownice, psizęby, czosnki sobie nie poradzą, więc twierdzenie, że jest ich "dużo" nie jest trafne.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Zwóć uwagę na to co napisałeś
mw116 pisze:..Z prywatnych obserwacji zauważyłem, że ..Pierwiosnki wyniosłe (Primula elatior) nadzwyczaj dobrze radzą sobie w torfowym kwaśnym podłożu.
i sam zobacz co w necie jest na temat ich uprawy. Własne doświadczenia to skarbnica wiedzy ;:333

edit
corazonbianco rozumiem, że azalia jest priorytetem więc jeśli potrzebujesz teraz czegokolwiek :lol: to bardzo polecam Ci w takie miejsce jednorazówki pelargonie, świetnie się sprawdzają.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Właśnie tak myślałam, że większość klasycznych cebulowych sobie nie poradzi. Podłoże to ziemia torfowa z lasu wymieszana z ziemią liściową i igłami świerkowymi specjalnie zbieranymi w tym celu. Dodatkowo stosuję nawóz zakwaszający. Na jesień pomyślę o śnieżniku. Na razie posadzę dąbrówkę rozłogową. Pierwiosnki kandelabrowe będę miała z nasion. Też spróbuję. Kwitnących latem roślin nie chcę sadzić w tym miejscu, bo i tak będą niewidoczne od strony domu i ścieżki, jako że widok na ten zakątek ogrodu zasłonią wtedy wysokie ostróżki i inne byliny.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Jeśli masz możliwość zbadaj pH podłoża zwykłym kwasomierzem z płynem Helliga dostępny w sklepach ogrodniczych. Wówczas będziesz wiedziała jak bardzo masz kwaśne podłoże. Ale obawiam się, że jest zbyt kwaśne dla roślin cebulowych (zważywszy, że stosujesz jeszcze nawóz zakwaszający). Oczywiście drugi raz powtarzać się nie będę, ale możesz zaryzykować i spróbować posadzić te rośliny, które podałem Ci wyżej.

Nie zaryzykujesz nie przekonasz się. Na próbę posadź kilka, jeśli sobie poradzą możesz powiększać nasadzenia. Choć może dobrym rozwiązaniem będzie sposób, który podałem Ci wyżej. Odsłoń kwaśne podłoże i nasyp warstwę ziemi liściowej, ew. usyp lekkie wzniesienie - 10/20 cm. Drobnocebulowe rośliny nie wymagają grubej warstwy podłoża, ot kilka cm i będą się świetnie rozwijać.

PS. W Anglii podobny sposób sadzenia roślin stosują tamtejsi ogrodnicy. Jeśli warunki są trudne na suchą i zbitą glebę układają cebulki i zasypują je urodzajną glebą kompostową. Na wiosnę pięknie się rozwijają.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Ja bym się odczynem wcale nie przejmowała, cebulowe lubią względnie przepuszczalne gleby i to jest najważniejsze, a u ciebie chyba taka gleba jest.Rośliny mądrych książek nie czytają, posadź sprawdź, bo często jest tak, że teoretycznie coś powinno rosnąc, a nie rośnie i odwrotnie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

selli7 pisze:Ja bym się odczynem wcale nie przejmowała
Święte słowa jakby powiedziały nasze tulipany rosnące pod hortensjami w bardzo kwaśnym podłożu :lol:
których nie doradzałem, bo forumka chce podsadzić żółtą azalię czymś w tonacji niebiesko-fioletowej jak mniemam, kwitnącym w czasie jej kwitnienia
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Cebulkowe na kwaśną glebę

Post »

Mam podobny problem - jak pogodzić azalie wielkokwiatowe z drobnicą, która by kwitła w tym samym czasie i do tego kontrastowała kolorystycznie. U mnie dąbrówka się kompletnie nie sprawdziła - marniała, w końcu uciekła ze stanowiska i teraz rośnie zupełnie gdzie indziej. :) Cebulice też się przeniosły, rosną teraz na ziemi kwaśnej (u mnie jest tylko taka), ale suchej i w miejscu słonecznym. Hiacynty, owszem, mogą kwitnąć w tym samym czasie, co azalie, lecz musiałam traktować je jak jednoroczne - w następnym roku miały po 3-4 kwiatki na łodydze.
W końcu do towarzystwa azaliom zostały orliki. Wybieram ciemne odmiany, fioletowe, fioletowo-kremowe, ale również miniaturowe niebieskie. Orliki krzyżują się ze sobą, więc nie wiadomo, jakie będzie następne pokolenie, ale mam i kępy takich, które rosną już kilka lat na tym samym miejscu i nie zmieniły właściwości. W tym roku już dokupiłam odmianę Blue Barlow - pewnie będzie bardziej fioletowa, niż blue, ale niech tam. :)

A co do tulipanów - u mnie bardzo ładnie rosły właśnie pomiędzy azaliami i rododendronami. Z tym, że ja sadziłam botaniczne - malutkie i bardzo żywotne. Moja mama posadziła tam jednak kiedyś takie bardzo typowe, różowe (nie znam się na tulipanach) i przy minimum pielęgnacji rosły i kwitły w tej kwaśnej glebie kilka lat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”