Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
Beata T
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 18:07 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Prześliczne zdjęcie te z sikorką :lol:

Mam pytanko , chce posadzić tulipany w doniczce i trzymać będę je w tem ok. 15 , kiedy mam je posadzić ile czasu mniej więcej potrzebuje tulipan aby zakwitł :lol:

eMZet
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 18:24 
1000p
1000p

więcej niż 1
Beatko nigdy nie uprawiałem tulipanów w doniczkach, a więc brak mi jakiegokolwiek doświadczenia w tym zakresie. Na podstawie posiadanej literatury ustaliłem, że tulipany sadzone w doniczkach we wrześniu zakwitają pod koniec grudnia lub na początku stycznia. W warunkach jakie chcesz im stworzyć winny, moim zdaniem, zakwitnąć nie wcześniej niz za 10 - 12 tygodni.

Beata T
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 18:37 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Dziękuje , to jak posadzę w styczniu to w marcu będę mogła je wystawić na dwór oczywiście zobaczymy jaka będzie zima :lol:

eMZet
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 19:17 
1000p
1000p

więcej niż 1
Beata T napisał(a):
Dziękuje , to jak posadzę w styczniu to w marcu będę mogła je wystawić na dwór oczywiście zobaczymy jaka będzie zima :lol:

To nie jest dobry pomysł.

Beata T
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 19:31 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Wiem że jak bym je teraz posadził w doniczkę i zakopała w ziemi to by było dobrze tylko u mnie tak wszystko późno rośnie
a chciała bym je mieć ciut wcześnie :P

xipe
 Tytuł: Pędzenie cebul
PostNapisane: 24 lis 2007, o 22:57 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
O kwitnieniu tulipanów w innych porach

Preparowanie cebul jest zabiegiem mającym imitować naturalny proces zmieniających się warunków termicznych lata. Celem preparowania jest przyspieszenie wytworzenia zawiązków liści i kwiatu. Badania nad fazami rozwojowymi prowadził Holender Blaauw. Ów badacz i jego współpracownicy nie tylko określili poszczególne fazy morfogenezy pędu, ale również określili zakresy temperatur w których poszczególne etapy przebiegają najszybciej. W celu przyspieszenia tworzenia się zawiązków liści należy działać bezpośrednio po zbiorze przez jeden tydzień temperaturą 34 st. C, dla wytworzenia zawiązków kwiatu niezbędna jest temperatura 17 – 20 st. C Ten sam badacz, analizując cykl fenologiczny tulipanów, ustalił niezbędny, minimalny okres jaryzacji. Po osiągnięciu stadium ‘G’ zalecał on przechowywanie cebul w temperaturze +9 st C przez kilkanaście tygodni. Proces jaryzacji (fizycznie – chłodzenia) odpowiada warunkom późnej jesieni i zimy w środowisku naturalnym.

Powszechnie, w zależności od odmiany i pory w jakiej chce się uzyskać kwiaty, stosuje się metodę "+5", "+9"
i ESKIMO. O dwóch pierwszych metodach można znależć sporo informacji w literaturze (Tulipany i hiacynty, J. Krause)

Pędzenie tulipanów polega na stworzeniu im sprzyjających warunków do wcześniejszego rozwoju. Już w końcu XVIII wieku przyspieszano kwitnienie tych roślin o kilka tygodni w stosunku do kwitnienia w gruncie. Dopiero jednak badania prowadzone w ostatnich kilkudziesięciu latach pozwoliły na opracowanie nowych technologii, dzięki którym możliwe jest dokładne programowanie kwitnienia tulipanów. Sam termin pędzenie powinien być używany tylko w stosunku do roślin poddanych preparowaniu. W praktyce ogrodniczej jest to jednak powszechnie stosowany termin dla wszystkich tulipanów, których kwitnienie, niezależnie od sposobu przygotowania cebul, przyspiesza się w szklarniach i tunelach ogrzewanych z folii. O powodzeniu pędzenia decyduje przede wszystkim dobór odpowiednich odmian, przestrzeganie zalecanych terminów, jakość cebul, a także odpowiednie warunki podczas ukorzeniania i wzrostu roślin.

Kwitnące tulipany można także otrzymać latem i jesienią dzięki mało u nas znanej metodzie ‘ESKIMO’ albo ‘ICE’. Cebule sadzi się jesienią i ukorzenia przez 10 tygodni w pomieszczeniach o temperaturze 7 – 9 st. C. Następnie powoli, w ciągu jednego tygodnia obniża się temperaturę do 0 st. C i w końcu przez 3-4 tygodnie zamraża tulipany w temperaturze –2 st. C. Przykryte warstwą rzecznego piasku o grubości 1,5 cm i cienką folią dla ochrony przed wysychaniem mogą być w tych warunkach przechowywane przez wiele miesięcy. Nadają się do tego tylko bardzo duże cebule, o obwodzie powyżej 12 cm, podobnie jak do pędzenia metodą +5 st. C. Pędzenie w szklarni trwa 20 – 25 dni, ale gdy temperatura jest zbyt wysoka, tj. przekracza 18 st. C rośliny zakwitają już po 14 dniach, ale mają krótkie pędy i straty są co najmniej 5% większe niż w standardowej metodzie pędzenia.

pozdrawiam, mam nadzieję, że nie zanudziłem
Paweł

k-c
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 23:15 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

---
tulipany w doniczce by zakwitły muszą się najpierw ukorzenić a później trzeba doniczkę włożyć do zimnego miejsca - lodówki itp - muszą poczuć zimę przez przynajmniej 2-3 tygodnie i dopiero wtedy po wyciągnięciu do ciepełka mogą wypuścić kwiat - jeśli nie zapewnisz cebulkom Zimy - to z kwiatów raczej nic nie wyjdzie

xipe
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2007, o 23:19 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
k-c napisał(a):
tulipany w doniczce by zakwitły muszą się najpierw ukorzenić a później trzeba doniczkę włożyć do zimnego miejsca - lodówki itp - muszą poczuć zimę przez przynajmniej 2-3 tygodnie i dopiero wtedy po wyciągnięciu do ciepełka mogą wypuścić kwiat - jeśli nie zapewnisz cebulkom Zimy - to z kwiatów raczej nic nie wyjdzie

K-C ma rację samo posadzenie cebul to za mało, rosliny muszą się zakorzenić, przechłodzić i wtedy dopiero normalnie zakwitną. Jak tego nie przejdą to zawiązki kwiatu i liści zamrą. :wink: tak ich natura.
pozdrawiam Paweł

Beata T
 Tytuł:
PostNapisane: 26 lis 2007, o 18:13 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
To kiedy trzeba doniczkę przenieść do ciepłego, żeby przyśpieszyć kwitnienie, by potem ją wystawić na dwór.

xipe
 Tytuł:
PostNapisane: 26 lis 2007, o 19:46 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Beata T napisał(a):
To kiedy trzeba doniczkę przenieść do ciepłego, żeby przyśpieszyć kwitnienie, by potem ją wystawić na dwór.

po 13-14 tygodniach od pasadzenia (10 tygodni ukorzenianie, 3-4 tygodnie jaryzacja) wszystkow temperaturze 0-9 st. C.
pozdrawiam Paweł

Beata T
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lis 2007, o 17:02 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Dziękuję to już wszystko wiem a efekt zobaczymy na wiosnę :P

gucia
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lis 2007, o 17:28 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Beatko, chętnie też spróbowałabym ukorzenić w ten sposób tulipany, ale muszę kupić cebulki, może jeszcze gdzieś znajdę i się odezwę.
Nigdy nie miałam tulipanów, teraz wsadziłam do gruntu trzy sztuki, ale takie doświadczenie, to dopiero frajda.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Beata T
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lis 2007, o 20:47 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Guciu ja też z cebulkami mam niewiele do czynienia ale zamarzyła mi się doniczka przy wejściu a że mam cebulki tulipana czerwonego i jakoś nie pasuje na rabatkę to będzie w doniczce :P
Chciałam dokupić jeszcze parę cebulek ale w pobliskich sklepach już nie ma, a przez internet dla jednej czy dwóch paczek się nie opłaca .
Jeśli będziesz kupowała to zrób kompozycję w jednej doniczce.... :lol:

miluck
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2008, o 16:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Cebulki tulipanów, krokusów sadzę do dużej donnicy we wrześniu.Stoją na balkonie całą zimę w dużym pudełku kartonowym .Szczelinę między pudełkiem a donnicą wypełniam gazetami.
Teraz już ładnie wzeszły.Myślę,że będę mogła się cieszyć kwiatami na wielkanoc.
Obrazek Obrazek Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 17 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Elzwira, Tomeks118 i 20 gości