Tulipany- stare odmiany

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Tulipany- stare odmiany

Post »

Witam :wit
Mam w ogródku tulipany żółte,które pod koniec kwitnienia przebarwiają się na lekki pomarańcz,kwiaty nie są za duże nawet lekko pachną.Mają ok 50 lat ale widzę że się wyradzają co roku jest ich mniej i nie kwitną.Czy wiecie może co to za odmiana bardzo chciałem je zobaczyć na nowo i kupić cebulki
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

Nie znam odmiany, pewnie będzie Ci ją trudno zidentyfikować. Ale jak są dla Ciebie ważne, to wykop te cebulki, które masz, choć kilka i posadź w nowe miejsce. Te stare odmiany potrafią zakwitnąć nawet po kilku latach, byle cebulka była dożywiona. I tak co kilka lat je przesadzaj, może zachowasz odmianę. Możesz przed suszeniem wymoczyć je w środku grzybobójczym, nie pamiętam, jakiś kaptan czy coś w tym rodzaju.
To tak nie po fachowemu, bo zalecają co roku wykopywać cebulki, suszyć i późną jesienią sadzić od nowa. Jeszcze te nieszczęsne wirusy, które powodują, że kwiaty nabierają smug. A na wirusa, to już ratunku nie ma.
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

Nie wiem , ale te czerwonawe smugi to chyba nie jest wirus, mam te same tulipany, bardzo stare, to chyba taka ich cecha.Miałam dwie kępy, jedną zarosły iglaki, a druga jakoś się trzyma, ale ja mam wilgotną glebę i trochę cierpią.Miałam zamiar w tym roku je wykopać i znów zapomniałam to zrobić.Cebulek tych tulipanów w sprzedaży nigdy nie widziałam, choć często szukałam, nawet coś kupowałam wydawało mi się podobnego, ale nigdy nie okazywały się tamtymi.
Dla mnie to najpiękniejsze żółte tulipany, kwitną stosunkowo późno i długo, pod koniec kwitnienia lekko się 'rumienią' na końcach płatków.
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

Też je mam i też mają końce lekko zabarwione, jak przekwitają.
Pisałam o wirusie, bo to jeden bardzo prawdopodobnych czynników, który potrafi wyniszczyć tulipany.
Czy w tym wypadku jest obecny, czy nie, nie wiemy. Jednak wykluczyć go zupełnie nie można.
Miejmy nadziej, że te nasze stare odmiany się zachowają i będą cieszyć nasze oczy. I że te końce przekwitających tulipanów, to tylko ich uroda.
A tak na marginesie, dostałam je od starszej pani, wiele lat temu. W sprzedaży też ich nie spotkałam.
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

One tak mają.I nie ma co niszczyć ich naturalnej ochrony przez kąpiel w Kaptanie-u mojej babci jedna kępa żółtych z 10 lat pod kaliną rośnie,a poza tym kiedyś pod nią jeszcze szambo wylewali więc mokro a mokro było i nic ;:224
Mam też te zwyklaczki czerwone-kwitną ponad miesiąc jak dobra pogoda ;:173
I wtedy takie neonowe żółte i różowe.Takich to nigdzie nie ma!Wyjątkowe są.
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

Znalazłem tą odmianę to Golden Harvest. Są nie do zdobycia :;230
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

No chyba że napiszemy do polskich sprzedawców,żeby postarali się znaleźć/zdobyć.
Oni zarobią a my będziemy zadowoleni ;:224
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

Mati,ta odmiana jest praktycznie już nie dostępna :? Szukałem na stronach niemieckich,angielskich,czeskich,węgierskich,słoweńskich i wielu innych i nic ;:174 widziałem na stronie amerykańskiej 3 cebulki za prawie 10$ ;:oj Wiosną ubiegłego roku widziałem te cudeńka (nawet ich dużo było) u pewnego państwa na naszej ulicy ,może wiosną się uśmiechnę :roll: i mi ukopią :roll:
Pozwolę sobie napisać trochę informacji na temat tego tulipanka:
Tulipan Golden Harvest
grupa Pojedyńcze późne
odmiana z 1928 roku
kolor:żółty
dorasta do 60 cm
ciekawostka:z nazwą tej odmiany związane są też Narcyz Golden Harvest i Irys Holenderski Golden Harvest
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

To czas samemu zacząć je hodować i ładnie sprzedać ;:224
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

Moje stare odmiany tulipanów niestety zaniedbałam i już prawie wcale nie kwitną. Miałam czerwone i żółte, które rosły na mojej działce po poprzednich właścicielach (starsze małżeństwo-obecnie już nie żyją) Szkoda, ale teraz są juz tak zdziczałe, ze nie wiem czy przesadzenie coś da? Już raz próbowałam przesadzić część i ledwo co marnie zakwitło. ;:174
Awatar użytkownika
Ela_2015
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2015, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

Witam.A ja mam te stare tulipany są bardzo stare,jak zmieniałam dziłkę zabrałam je ze sobą i jeszcze mi kwitną.Ich cebulki uciekają pod ziemie nawet pół metra.Pozdrawiam.
Ela
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

Elu151, tulipany po kwitnieniu wytwarzają cebulki po przekwitnięciu. Jeśli Ci na tych odmianach zależy, to posadź je w dobrym miejscu i oberwij w następnym roku kwiaty żeby cebulki się wzmocniły. Niby nic ale to dobry początek na odratowanie.
Awatar użytkownika
adawi
200p
200p
Posty: 339
Od: 19 kwie 2012, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Tulipany-Stare Odmiany

Post »

bartosz les pisze:Znalazłem tą odmianę to Golden Harvest. Są nie do zdobycia :;230
Wiem, wiem, stary temat - ale nie zebrałam się wcześniej żeby na forum coś napisac, choć podczytywałam

Co do tulipanów Golden Harvest- myślę, ze mam takie. Niestety ne poprę fotką, bo nie znalazłam ich w swoich albumach.
Kwitną jako jedne z ostatnich, i rzeczywiście- zaczynają jako żółte, a w miarę kwitnienia sa coraz bardziej czerwonawe ( pomarańczowe?)

Tak w ogóle, obiecuję sobie pokazać na forum co mam, poprosić o identyfikację niektórych, dzielic się radościami tulipanowymi, a i smutkami też ( eh, te gryzonie :evil:
Pozdrawiam
Wiesia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”