Bieluń dziędzierzawa ( Datura stramonium )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: co to jest z kolcami

Post »

Bieluń dziędzierzawa
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację.

Post »

Bardzo dziękuję :D , czyli chwaścior i do tego trujący, tylko skąd on przywędrował na moją działkę, może ptaszki rozniosły, ale jeśli trujący to jak to zrobiły??? Pozwolę mu zakwitnąć zanim wywalę, a te zielone -kolcoki- oberwę żeby się nie rozsiało. Nazwy regionalne tej rośliny powaliły mnie na kolana, szczególnie śląska pinderynda :;230 lub sandomierska świńska wesz ;:306 , Polacy pomysłowy naród :D

Bieluń dziędzierzawa ma bardzo wiele nazw potocznych i ludowych: pinderynda (kieleckie), dędera (wielkopolska), denderewa (Mazowsze), ogórczak (środkowe Mazowsze), tondera, pindyrynda (Śląsk), cygańskie ziele (białostockie), świńska wesz (sandomierskie), bieluń podwórzowy, dendera, dendrak, durna rzepa. Ze względu na jego narkotyczne i trujące własności dawniej nazywano go także czarcim zielem, diabelskim zielem, trąbą anioła.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielu ń_dziędzierzawa

Dziękuję :wit
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Prośba o identyfikację.

Post »

Bieluń ma bardzo ładne kwiaty, ale nie radzę ich wąchać! Śmierdzą! I są szkodliwe dla pszczół. W ogóle cała roślina ma paskudny mdlący zapach. Jest rośliną wskaźnikową gleby bogatej w azot. Niedojrzałe nasiona są niebezpieczne dla dzieci bo są słodkie.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bieluń dziędzierzawa ( Datura stramonium )

Post »

Mam i ja :)

Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Malinka2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 25 maja 2019, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, między Wisłą a Kampinosem...

Re: Bieluń dziędzierzawa ( Datura stramonium )

Post »

W tym roku mamy dużo pracy, przez co nie kosimy naszej ogródkowej łączki regularnie. Udało mi się wypatrzeć tą ciekawą, nieznaną mi wcześniej roślinkę i przykazałam mężowi nie ruszać. Kiedy zakwitła i mogłam ją zidentyfikować miałam dylemat czy zostawić bo mam 5-letnią córkę. Stwierdziłam jednak, że zostawię. Często przypominam dziecku, że to trujące i nie wolno dotykać i jeść. Wolę żeby ją znała, na wypadek gdyby spotkała się z nią w innym miejscu będzie wiedziała co to za "ziółko". Ale gdybym miała całkiem małe dziecko usunęłabym ziele. Trzeba pilnować i uświadamiać dzieci.
Czytałam, że ok.3 godziny po wystąpieniu pierwszych objawów po zażyciu człowiek nie jest świadomy tego, że jest pod wpływem bielunia. Leczenie wymaga hospitalizacji szpitalnej i psychiatrycznej ;:202

Osobiście podoba mi się jego zapach, czyli "nie to ładne, co ładne, tylko to co się komu podoba" :lol:
Z nadzieją w jutrzejszy dzień.
Pozdrawiam.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Bieluń dziędzierzawa ( Datura stramonium )

Post »

Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba. Ja na przykład nie lubię zapachu lawendy. Dlatego nie ma jej na działce, i nigdy nie używałem Yardley`a.
Ktoś tu oświadczył że bieluń urośnie na każdej glebie...To roślina wybitnie azotolubna i żarłoczna. Więc jak chcecie mieć ładny krzak, to garść azofoski w ziemię.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2336
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bieluń dziędzierzawa ( Datura stramonium )

Post »

Moja rekordowa roślina (samosiejka):

Obrazek


wysokość 145 cm, szerokość 285 cm
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2336
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bieluń dziędzierzawa ( Datura stramonium )

Post »

W zimowej atrakcyjnej szacie:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”