Petunia i dylematy z uprawą,dyskusje

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
pani tunczyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 mar 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

Co myślicie o połączeniu petuni z pelargonią w jednej skrzynce?
Pelargonie bynajmniej nie zwisające.
z pozdrowieniami
Pani Tuńczyk
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Petunia i dylemat z sadzeniem

Post »

Petunia to roślina kochająca słońce. Myślę, że rośliny cieniolubne typu Fuksja czy Begonia nie dadzą rady. Pomyśl o kwiatach, które podobnie jak Petunia kochają słońce. Petunia z Pelargonia to już fajniejszy pomysł :)
Joki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 22 maja 2012, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zabłudów
Kontakt:

Petunia - problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie.

Zwracam się do Was o pomoc w sprawie petunii Milion dzwonków, które kupiłem miesiąc temu i nagle, pod koniec maja, kiedy było przez kilka dni bardzo zimno i deszczowo (nie podlewałem ich wtedy przez trzy dni bo deszcz robił to obficie za mnie), zaczęły marnieć.
Jest ich w sumie kilka ale tylko dwa maja problemy. Pozostałe rosną prawidłowo.
W tych, dwóch poszarzały liście, pozawijały się. Przestały rosnąć. Kwitną słabo, małymi kwiatkami. Codziennie wyglądają gorzej.
Obrazek
Obrazek

To są akurat dwie z trzech, które wiszą obok siebie. W takiej samej ziemi, w tym samym miejscu, tak samo podlewane z tym, że ta trzecia ma się dobrze.
Być może przyczyna leży gdzieś w glebie bo podczas sadzenia wpadłem na genialny jak mi się wydawało pomysł, aby pomieszać ja z obornikiem granulowanym.
Niewykluczone, że przez to stała się po jakimś czasie zupełnie nieprzepuszczalna. Podlewam raz dziennie i nic nie wypływa przez otwory od spodu, tak jak to było zwykle co roku. W doniczce jest błoto.
Nawet spulchnienie gleby patykiem nic nie daje. Woda potrafi stać na wierzchu przez całą dobę, nawet kiedy podleje tylko odrobinę i kiedy w poprzednich latach trzeba było przy takiej samej pogodzie podlewać dwa razy dziennie.
Podlewam z nawozem płynnym, dość mocno rozcieńczonym.
Przenawoziłem czy to zimno je załatwiło?
Na początku myślałem, że to szkodniki ale po przyjrzeniu się z bliska okazało się, że to pyłek sosnowy.
Co robić? Uratuje sie je jeszcze, czy jechać po nowe?
Sebastian
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Petunia - wiednące liście

Post »

W identyczny sposób "załatwiłam" sobie piękne petunie w roku ubiegłym.
Też wpakowałam przy sadzeniu granulat, rośliny zwiędły identycznie,i w szybkim tempie padły.
pablo33-33
100p
100p
Posty: 147
Od: 13 mar 2013, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Petunia - wiednące liście

Post »

Przesadz je do innej ziemi ,i przytnij trochę wierzchołki ,jeżeli miały zbyt mokro,mógł zaatakować je jakiś grzyb od korzeni ,jak nie bedzie efektu po tygodniu,to kup nowe.
michal74
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 31 mar 2016, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chorujaca Petunia

Post »

Witam. Żona tydzień temu zakupiła dwie Petunie i zauważyłem ze jedna z nich jest bardzo marna.Mam wrażenie jakby gnily jej kwiaty i chyba ma bardzo dużo malutkich czarnych robaczków.Prosił bym o jakąś radę.
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chorujaca Petunia

Post »

Nie widzę nic niepokojącego, kwiaty przekwitły, ale jeśli nie jest osłonięta przed deszczem to mogą gnić, nie tylko kwiaty, ale też korzenie.Najlepiej wybrać miejsce bardziej osłonięte, albo chować rośliny przed ulewą, czy długotrwałym deszczem.Jeżeli mszyca to opryskać pędy i liście omijając kwiaty, ale często do klejących liści surfinii przyklejają się jakieś drobinki i może to nie szkodniki.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Chorujaca Petunia

Post »

Ja bym ja trochę podkarmiła bo wydaje się być blada
genia19
200p
200p
Posty: 317
Od: 20 cze 2012, o 01:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Petunia i dylematy z sadzeniem,dyskusje

Post »

Ja radzę usunąć przekwitnięte kwiatki.Roślina zacznie zawiązywać nasiona i przestanie kwitnąć.
Nie widzę co jest na liściach,może to ziemia która posypała się przy przesadzaniu.
Na pewno należy też pamiętać o odżywce do kwiatów kwitnących,stosować według zalecenia na opakowaniu.
Boniunio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 cze 2016, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Petunia Millions Bells

Post »

Witam. Wczoraj kupiłem na balkon kwiaty tzw. Million Bells przesadziłem je do korytek podlałem itp i niestety dziś ze względu na pogodę zostały aż za natto podlane i niestety zwinęły się troszkę, w niektórych miejscach zrobiły się aż przezroczyste i zgniły.
Więc mam do Was pytanie da się je jeszcze odratować? Po powrocie do domu szybko je schowałem do mieszkania żeby przeschły
Z góry dziękuje za pomoc
Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Petunia Millions Bells

Post »

To normalne, że te kwiaty tak wyglądają po deszczu, na słońcu rozwiną się nowe. Ważne, żeby woda w podłożu nie zalegała zbyt długo.
Boniunio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 cze 2016, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunia Millions Bells

Post »

Ale dopóki tak leje to mieć je na razie w mieszkaniu do przesuszenia? Bo wczoraj je przesadzałem i przeczytałem że po przesadzeniu nie można ich za mocno podlać a jestem kompletnym amatorem i nie znam się bo są to moje pierwsze kwiaty na balkonie więc bym prosił o poradę jak teraz postąpić i jak dbać o nie
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Petunia Millions Bells

Post »

Dopóki roślina się nie ukorzeni, to rzeczywiście jest wrażliwa na przelanie. Jeżeli u Ciebie pada, to potrzymaj w domu, ale na przykład przez noc, lub dobę. Jest to roślina wymagająca dużo światła i powietrza, więc w domu zmarnieje. Na słońcu szybko rozwiną się nowe pączki i będzie ładna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”