Galeria.Dalie Stanisława cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Wcześnie wiosną, jak ziemia przeschnie. Jesienią lepiej, do wiosny częściowo rozłoży się. Obornik nie stanowi dużego zagrożenia dla roślin, tylko trzeba uważać by nie był zbyt blisko bulw. Wiele osób nawozi obornikiem z dobrymi efektami.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Ja kiedyś nawoziłam ogród obornikiem tylko właśnie musisz uważać by nie popalić roślinwięc najlepiej daj na dno dołka potem przesyp ziemią i dopiero bulwy. Taki obornik to najlepiej stosować jesienią tzn. Rozrzucić i przekopać ziemię albo bardzo wczesną wiosną, zanim coś posadzisz.
Obecnie z braku obornika używam nawozy wieloskładnikowe, plus jest taki, że można dobrać dawki azotu, potasu i fosforu, na początku mozna wszystkiego dać po równo np. NPK 20-20-20 ale w późniejszym terminie lepszy będzie NPK 6-18-36 dzięki temu rosliny nie będą wyciągnięte i nie będą nabierały samej masy liściowej ale wspomoże to w zawiązaniu pąków itp.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

KASIU azot, potas i fosfor fajnie tylko, że każdy z osobna u mnie jest dostępny w dużych opakowaniach.
Może znasz żródło gdzie można kupić opakowania mniejsze i wtedy można sobie proporcje układać w zależności od zapotrzebowania danej rośliny, chętnie skorzystam z takich opakowań bo to znacznie taniej wychodzi.
Przy dużej ilości roślin potrzeba tych nawozów nie tak mało ;:108 aby kolorowo było dookoła.

:wit
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

No cóż leszczyno ja kupuję gotowce od razu mieszane, pierwsze takie kupiłam w sklepie u jednego z forumowiczów, potem nabyłam Kristalon pomarańczowy - opakowanie 3 kg ten ma NPK 6-12-36 + mikroelementy. Jest ogólnie dostępny, oprócz tego są też w innych proporcjach każdy kolor oznacza inne, nie żebym go jakoś reklamowała ale jest dobry i wydajny. Nie znalazłam co prawda koloru w proporcjach 20-20-20 ale za to jest substral do balkonowych. 10-30-20 burza kwiatów, teraz jeszcze dokupiłam flower max floreo npk 11-51-6 na rozwój korzeni. Dostępny przez internet ale może i gdzieś stacjonarnie. I oczywiście wiadomo nie ma co patrzeć na to, że na opakowaniu pisze do pelargonii to oczywiscie nie oznacza, że do innych kwiatów się nie nadaje bo jak wiemy firmy stosują różne chwyty dla mało świadomych i sprzedają to samo np. Do pelargonii i pomidorów tylko dedykacja inna. :;230 Wystarczy wiedzieć jakie warunki i składniki pokarmowe lubi dana grupa roślin. W każdym bądź razie w ubiegłym roku dawałam na większość kwiatów i dalie karmione w ten sposób miały naprawdę piękne grube łodygi, rosły krzaczorki w szerz a kwiaty piękne i duże cieszyły oko.
Ponieważ w tym roku przybyło mi roślin i miejsca do obsadzenia bedę się posiłkować też Polifoską 6.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Proporcja 20-20-20 to zwyczajnie 1-1-1, 5-12-36 to 1-2-6. Lepiej nawieźć trochę za mało, niż za dużo. Po kilku próbach z różnym nawożeniem dobiera się właściwy poziom nawożenia do gleby i miejsca; nie ma uniwersalnej reguły. By szybciej dobrać sposób nawożenia, mozna zastosować kilka poziomów nawożenia w różnych częściach ogrodu i patrzeć które rośliny najlepiej rosną. Bardzo dużo zależy od odmian które sadzimy, niektóre rosną wszędzie i zawsze, inne kapryszą mimo największych starań.

-- 22 kwi 2016, o 21:40 --

Proporcja 6-12-36 to 1-2-6
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Oczywiście wiem co oznaczają te proporcje ale nie mam każdego składnika oddzielnie żeby samej mieszać no i zwyczajnie mi na to już brak czasu i siły, dlatego też kupuję gotowe i stosuję jeden na początek inny później itp. Dobierając je w zależności od tego co chcę osiągnąć i jakich składników więcej a jakich mniej potrzebuje dana roślina.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Nie mogę znaleźć dalii oznaczonych nr 518 i 717. Czy ktoś może pomóc?
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Z tego co znalazłam, ale pewna nie jestem
518-P.D.MANARCH
717 HIGOS HELICOPTER

moja 334 dalej pozostaje zagadką
Więc będą dwie niewiadome na moim daliowym zakątku, jedna jako gratis bez numerka druga z 334 :) Zobaczymy jak zakwitną ;:65
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Wielkie dzięki Beaa. Teraz wiem jak wyglądają. Śmieszny ten helikopter, ale obie śliczne.
Miałam również "mały" (bo mały kartofelek) gratis od Pana Stanisława w ubiegłym roku - straszne maleństwo w porównaniu do innych karp od Pana S., ale jak zakwitło ogromnym żółtym kwiatem, to wszyscy patrzyli ze zdumieniem, a ja zachwycałam się tym "słońcem" do listopada. Żałuję, że nie zrobiłam zdjęć i że moje ubiegłoroczne zamówienie przemarzło w przechowalni. Nic to, będę czekać na niespodzianki. Poza tym nie musi być w ogrodzie co roku tak samo.
Zresztą karpy od Pana Stanisława, jakie by nie były, są duże, zdrowe i cieszą pięknymi kolorami i kształtami kwiatów.
Awatar użytkownika
Lipien
500p
500p
Posty: 502
Od: 21 lis 2012, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ptaszków,dolnośląskie

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Moje wyjaśnienia po kolei:
Danuta K.
-Nowinka Aivarsa
-DUET STRIPED
-HG HADE
-TRULY SCRUMPTIOUS
-GODZINA W
-GERTRUDA MARTINEK
-HANA EMI
-AC SUMERST
-THERESIA

Beaa i rebeko
21v-ALFRED C
334-KAROLINKA
713-MINGUS ERIC
717-W.F.JAGER -k biały 20/110

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

No i się wszystko wyjaśniło, jeszcze raz dziękuję ;:333
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dalie Stanisława cz.4

Post »

Ja także. :D :D
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3235
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Galeria.Dalie Stanisława cz.4

Post »

W większości fotki dalii Stanisława łatwo można odnaleźć w Katalogu odmian naszych dalii, także na dahlie.net lub szperając w internecie...
Za wyjątkiem najnowszych odmian pozyskiwanych przez Stanisława oraz siewek, które, często otrzymane w podarunku od zaprzyjaźnionych hodowców i przetestowane przez Stanisława w ciągu kilku sezonów, rzadko są udokumentowane fotografiami...
Niektóre z tych odmian, już "ochrzczone" czyli nazwane na cześć różnych osób, pojawiają się wśród dalii wysyłanych przez Stanisława do miłośników tych kwiatów. Wśród nich jest np. dalia Karolinka, którą Stanisław wyszczególnił w ostatnim swoim poście.
Pozwalam sobie przypomnieć Wam, jak wygląda - a jest wyjątkowo urokliwa ze względu na kameliową (inaczej: grzybieniastą albo jak ktoś woli typu waterlily) budowę kwiatu.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1#p4856671

Dodam jeszcze, że kwiat ma wielkość ok. 14 cm wys. ok. 110 cm

No i najważniejsze - jest dedykowany naszej Pani Administratorce Forum - KaRo

Jako rozrośnięty, wielokwiatowy krzaczek wygląda w ogrodzie naprawdę cudownie!

Bardzo dziękuję KaRo za Karolinkę ;:109
Pozdrawiam
Barbara
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”