Canna - z nasion

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Canna - z nasion

Post »

Jolu to jest ciekawe co piszesz jak tylko będziesz mogła dać zdjęcia to chętnie zobaczę Twoje okazy. ;:138
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Ponieważ dostałam na PW zapytanie o wysiew nasion, pomyślałam, że dobrze byłoby się podzielić moimi spostrzeżeniami publicznie. Może się komuś to przyda.
Generalnie rośliny siejemy wiosną i wtedy nie wymagają wielkiego zachodu - dzień się wydłuża, robi się ciepło, można rzec: same rosną.
Jednak, gdy człowiek jest niecierpliwy :lol: i do tego nie może pogodzić się z myślą, że nie obejrzy kannowych piękności aż do przyszłego lata, a w domu ma wolny południowy parapet i... lubi wyzwania :tan , to można pokusić się o wysiew jesienny.
Żeby dużo nie gadać, pokażę mój eksperyment z przełomu 2011/2012.
Nasiona odmiany 'Picasso' wysiane jesienią 2011 po zbiorach:

tak wyglądały moje siewki 16 listopada 2011r
Obrazek

W lutym
Obrazek

i w maju
Obrazek

Przypominam, że nasiona trzeba przed wysiewem spiłować pilnikiem, aż do pojawienia się małej białawej plamki. Wysiewałam w standardowe podłoże, trzymałam w temperaturze pokojowej na południowym parapecie.

Na ostatnim zdjęciu widać, że coś brzydkiego dzieje się z liśćmi (obsychają brzegi). Przywlekłam sobie wirusa kupując kanny, gdzie się dało i w efekcie wywaliłam całą ówczesną kolekcję. Teraz tak sobie skromniutko odbudowuję stan posiadania.

Przyznam się, że choć w tym roku nie wysiewam (nie mam nasion po prostu), to na parapecie stoją sobie trzy donice z kannami, bo ja tam się z nimi nigdy nie rozstaję na całą zimę i zawsze jakieś niewielkie kłącza przemycę do domu ;:65 :D
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
aluin
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 paź 2015, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Fafka
Czegoś tu nie rozumie.Wysiałaś w 2011 po zbiorze.Zatem latem.
Fotka jest z listopada.Do listopada urosły Ci takie ,że w lutym zakwitły?
Możesz dokładniej to opisać kiedy wysiałaś,kiedy wzeszły itp?
Na majowej fotce z 2012 jest canna ,która ma niespełna rok?
...a po nocy przychodzi dzień Pozdrawiam Hania
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Haniu, wszystko dobrze zrozumiałaś. Wysiane po zbiorze nasion 2011 (tylko nie latem, ale trochę później, musiałabym poszperać na forum, żeby sprawdzić dokładnie kiedy, bo już o tym pisałam), zakwitło zimą , a w maju 2012 to już kwitło całą parą. A w ubiegłym sezonie siałam później, jakoś na przedwiośniu tego roku, to późno kwitły, ale jeszcze w tym samym roku. A jedna powtórzyła już w domu, w październiku.

Obrazek

Nie ma lepszego poprawiacza nastroju w jesienne bure dni, jak kwitnąca kanna na parapecie. :D
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
aluin
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 paź 2015, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.7

Post »

Dziękuję.Szkoda, że nie wysiałam tylko wyrzuciłam jako nie przydatne.
W przyszłym sezonie mądrzejsza o wiedzę wypróbuję.
...a po nocy przychodzi dzień Pozdrawiam Hania
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4022
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Co to za piękny kwiat?

Post »

grodnik pisze:co muszę zrobić by na mojej działeczce też taki urósł z tych nasionek?
Taki sam nie urośnie, nasiona nie dziedziczą w pełni cech rośliny matecznej, może urosnąć bardzo podobny albo zupełnie inny, ale wysiewać warto.
Około lutego ścierasz troszkę(najlepiej na papierze ściernym) z jednej strony do białego, chodzi o to aby dostała się tam wilgoć
i kładziesz na watce w ciepłym miejscu a jak wykiełkują dajesz do doniczek albo od razu do doniczek.
Moim zdaniem kiełkowanie na watce oszczędza miejsce, bo nie wszystkie kiełkują.
Na parapecie(koniecznie muszą mieć jasne stanowisko) rosną do połowy maja a potem idą do gruntu
lub jak kto woli zostają przesadzone do naprawdę dużych donic.
Odmiany nie rozpoznaję, ale wygląda bardzo ładnie. Pochwal się jak Ci wyrosną. Powodzenia. :wit
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Canna - z nasion

Post »

Po zeszłorocznym siewie, kiedy nic mi nie wzeszło w tym roku chcę wysiać świeże nasiona z własnych cann i z AWN.
Zamroziłam je rano, teraz wyjęłam, przelałam wrzątkiem i...żadna nie pękła :shock: Pewnie za krótko mroziłam ;:130
Co mogę teraz zrobić, namoczyć, czy od razu je dręczyć pilniczkiem? ;:131
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
lunapomyluna
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lis 2014, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: Canna - z nasion

Post »

Mam. ;:138 ;:138 ;:138 :heja 2 skiełkowały w sobote idą do ziemi. Ciekawe co wyrośnie. powiem Wam tak czytałam tylo o nasionach itp to mi to sie śni. To chyba choroba :oops: :oops: :oops:
henryka
200p
200p
Posty: 374
Od: 13 lut 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Canna - z nasion

Post »

W oczekiwaniu na wiosnę robiłam dziś przegląd nasion. Znalazłam nasiona canny z 2016r. Żal mi się ich zrobiło więc zamiast wyrzucić, podpiłowałam je i umieściłam na mokrej watce do kiełkowania. Ciekawe czy powschodzą - mam nadzieję że tak.
henryka
200p
200p
Posty: 374
Od: 13 lut 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Canna - z nasion

Post »

No i nie zawiodłam się - z 23 nasion do dziś wykiełkowało 12 sztuk. Jeszcze poczekam kilka dni, bo może jeszcze coś wykiełkuje.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Canna - z nasion

Post »

Siałam 25 nasionek i 7 nie skiełkowało, ale ostatecznie i tak włożyłam je do ziemi. Podkiełkowywałam na waciku, przeszły zarówno przelanie wrzątkiem, jak i później piłowanie :D Tym razem z torebki kupnych nasiona po dwóch dniach już były kły, a moje i z AWN trochę później.
To już chyba pora na rozsadzenie?


Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - z nasion

Post »

Powinnaś rozsadzić, one bardzo szybko rosną i niedługo będą mieć ciasno.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Canna - z nasion

Post »

Nie za późno na wysiew nasion?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”