Uprawa tulipanów w donicy

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy sadzić tulipany do doniczek.

Post »

Rozpoczynam fotorelację:
Po wniesieniu do domu obmyta doniczka, w której mam nadzieję niedługo zakwitną (tulipan triumph red-white - 5szt. i narcyz tazetta geranium - 3szt. / podaję nazwy takie jakie były umieszczone na opakowaniach). Widać, że "wykluwa się jedno coś":

Obrazek

Obrazek

Wstawione w ładniejszą doniczkę (coby nie straszyła ta produkcyjna) i za chwilę powędrowała na parapet 14 stopni::

Obrazek

Zdjęcia robione dziś rano (po 3 dniach), zaraz po wniesieniu do kuchni na cieplejszy parapet (widać, że mimo, iż stały wcześniej w temp.14 stopni-to i tak szybko wystawiły noski - 5szt.-na razie nie wiem czy to tulipany, czy narcyzy)
Obrazek

Dziś mają na razie 17 stopni

Obrazek

Nie wytrzymałam i jednak dziś przyniosłam tą drugą zadołowaną doniczkę (tulipan triumph lilac-5szt. i narcyz large-cupped salome - 3szt.) - zaraz ją przenoszę na chłodniejszy parapet na 3 dni:
Obrazek
Awatar użytkownika
lili.ana
50p
50p
Posty: 92
Od: 29 sie 2009, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Kiedy sadzić tulipany do doniczek.

Post »

Ninia - śledzę, jak obiecałam. A może ktoś dla porównania wstawi fotolerację ze swoich zmagań?
Pozdrawiam Liliana
Zapraszam do moich wątków:
Sprzedam/zamienię
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

grzes993 pisze:Myślę, że to dobry czas na posadzenie tulipanów przeznaczonych do kwitnienia w święta Bożego Narodzenia. W tamtym roku zaspałem troszkę i tulipanów na święta nie było...

zdjęcie z 20 XII 2015:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/efa9ff65cb6a680a
No i zakwitły :heja

odmiana Christmas Carol


Obrazek
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

grzes993 ja wsadzałam tulipany z narcyzami do doniczek wrzesień/październik-o czym pisałam w wątku: "Kiedy sadzić tulipany do doniczek", teraz od 2 tyg. stoją w domu-dopiero rosną-mają ok. 5-6cm (nie zależało mi by kwitły na święta, bo mam sporo kwitnących grudników, za to w styczniu już nic mi nie będzie kwitnąć w domu- no i właśnie szykuję je na styczeń). Napisz mi po jakim czasie od wniesienia do domu Ci zakwitł i w jakiej temp. go trzymałeś?-po raz pierwszy sadziłam do doniczki i nie mogę się już doczekać efektów (w jednej mojej książce wyczytałam, że powinny zakwitnąć po 2 tyg. od wyjęcia doniczki z dołownika-ale chyba coś pomylili, bo ja już prawie dwa tyg. trzymam w cieple i są takiej wielkości jak pisałam wyżej).
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

grzes993, a ja jestem ciekawy kiedy sadziłeś do doniczki i jak długo poddałeś chłodzeniu?

Tu na Forum, już kilka razy pisałem o pędzeniu i przyśpieszaniu tulipanów.

Ninia, sadzenie tulipanów do doniczek 1 października gwarantuje kwitnienie na 8 marca, czyli trzeba przenieść doniczki do domu 20 lutego. Czasami udaje się to na 14 lutego (dobór odpowiedniej odmiany), wtedy należy wnieść donice do ciepłego pomieszczenia pod koniec stycznia.
Optymalna temperatura w której powinny rosnąć rośliny to 15-17°C. Wyższa temperatura, to gorsza jakość roślin, niższa, to lepsza jakość, ale dłuższy czas oczekiwania.
W książce podano prawidłowy czas wzrostu roślin. Twoje tulipany chłodziły się zbyt krótko i na pewno poniesiesz porażkę.
Dobrze dobrałaś odmianę - z grupy Triumph. Te nadają się do pędzenia.




Obrazek
_____________________________________________________
Pozdrawiam - Piotrek
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

To w tej samej książce wyczytałam, że czas chłodzenia wynosi 8-10 tyg. - moje chłodziły się ponad 11 tyg. - jestem nastawiona optymistycznie - a jak nie wyjdzie to ... na pewno wyjdzie, nie dopuszczam takiej myśli, że może być inaczej.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Ninia, kibicuję Ci mimo wszystko.
Zawsze można rośliny poddać jeszcze chłodzeniu, np. cztery tygodnie.
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Pierwszy raz posadziłam tulipany w donicy, ale nigdzie jej nie wstawiałam, po prostu zakopałam w ogródku, na wierzch rzuciłam trochę ziemi. Pytanie czy będzie coś z tego? Wiosną zamierzam wykopać donicę i postawić w jakimś mało ciekawym miejscu ogródka to ma być taki kolorowy wypełniacz.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Anastazja80 na pewno będziesz mieć kwitnące tulipany ;:215 . Ja w zeszłym roku po raz pierwszy w życiu sadziłam tulipany do gruntu i nawet zaryzykowałam też do donicy, którą zadołowałam w ogródku, a na początku kwietnia wyjęłam ją z dołownika i wstawiłam do większej ozdobniejszej i postawiłam przy drzwiach wejściowych do domu - zakwitły mi wszystkie (co do jednej) cebulki, jakie do niej wsadziłam: 12 tulipanów i 14 hiacyntów. Tobie też się na pewno uda.
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Dzięki Ninia, posadziłam 16 cebulek 2 odmian tulipanów donica kwadratowa więc sadziłam na wzór szachownicy, nie pamiętam odmian znaczniki są zasypane razem z donicą ale jak się uda efekt powinien być fajny. Na pewno wstawię foto jak zakwitnią.
Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Czekam z niecierpliwością na foto. Ja swoich też już nie mogę się doczekać.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Żeby w donicy (wielkim i wysokim wazonie szklanym, przeźroczystym) zakwitły mi tulipany i inne cebulowe na Wielkanoc to kiedy cebulki posadzić? Niestety brak działki i dostępna tylko ciemna piwnica z temp. 15 st.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Oj, chyba trzeba było posadzić na jesieni,,żeby się przechłodziły kilka tygodni, teraz to już raczej późno.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”