Uprawa tulipanów w donicy

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
ciastki
100p
100p
Posty: 115
Od: 24 sty 2017, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy sadzić tulipany do doniczek.

Post »

Witam serdecznie ;:7

Przy porządkach znalazłam zbunkrowany worek z cebulami, który został na amen zapomniany jesienią.
Jest sens coś z tym teraz robić? Sadzić do donic, do szklarni, cokolwiek?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

ciastki ja w ubiegłym roku też takie zapomniane wsadziłam do donicy w lutym i wystawiłam do garażu, gdzie temperatury często są minusowe, już w kwietniu zakwitły.
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

#ciastki

Poczekaj do marca i sadź je do gruntu jak gleba rozmarznie, powinny zakwitnąć :)

#Ninia

Tulipany zakwitły po około 3 tygodniach, nie pamiętam dokładnie. Początkowo doniczki były 2 tygodnie w temp. 2-3 st. w celu ukorzenienia się cebulek. Po tym czasie doniczki postawiłem w domu na parapecie, przez co miały ciut zbyt wysoką temperaturę, co odbiło się na jakości kwiatów.

O jakiej książce mówisz?

#pull

Najpierw 14 tygodni w chłodni 2 stopnie "na sucho", później po posadzeniu w tej samej chłodni około 2 tygodnie do momentu ukorzenienia cebul.
ciastki
100p
100p
Posty: 115
Od: 24 sty 2017, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

cyma2704, grzes993 dzięki za odpowiedzi.

Myślę że to co mam podzielę i część wsadzę w doniczki, a trochę do gruntu.
Miałam co do tego obawy, bo spotkałam się z opinią, że tulipany sadzone "nie-na-jesień" kwitną dopiero w następnym roku... A szkoda byłoby mi miejsca na samo zielsko :)
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Jeśli cebule są duże i zdrowe to zakwitną, nie ważne czy posadzone jesienią, czy wiosną. Może to jedynie odbić się delikatnie na jakości kwiatu, bo cebula będzie wzrastać w wyższej temperaturze niż normalnie powinna.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Aguss85 pisze:Nina pięknie się udały! Gratulacje!
pull pisze:Piękne. ;:138
Mocno trzymałem kciuki. :)
Dziękuję :wit .

grzes993
"200 najpiękniejszych roślin doniczkowych" H. Heitz, A. Kogel - książka stara jak świat, bo z 1995 r. (kupiłam ją w zeszłym roku z wyprzedaży).
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Mogłabyś zrobić skany stron z informacjami o roślinach cebulowych? Byłbym bardzo wdzięczny, na pewno odwdzięczę się jak wykopię cebule :)
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Mam nadzieję, że nie popełniam przestępstwa:

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tylko o tych cebulowych jest w tej książce. Ja z wszystkimi cebulowymi zrobiłam na opisany sposób tulipanów.Mam też zadołowane hiacynty, krokusy i irysy, ale na razie ziemia zmarznięta i nie mogę wyjąć doniczek. Jak podniesie się temp. to też przyniosę je do domu. Może zakwitną.
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Dzięki wielkie! zmoderowano,takie informacje wymieniamy na PW /ADM.

To co napisane w książce, niewiele odbiega od prawdy, mniej więcej można się na tym wzorować. Jedno jest pewne - żaden tulipan nie zakwitnie po 14 dniach od ukorzenienia.. :D

Ja jednak wolę zimowanie cebul "na sucho" lub stary sprawdzony sposób - w doniczki i do dołka, nie ma opcji żeby nie zakwitły.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

grzes993 dzięki, te co mam posadziłam za gęsto, bo tyle odmian mi się podobało, że tylko "myk" i lądowały w koszyku a później jak przyszło do wsadzania...to kombinowałam jak je upchnąć).

Zapomniałam jeszcze dodać, że w doniczki wsadzałam wszystkie cebulki na głębokość "trzech wysokości" - czyli taką jaka jest zalecana do gruntu (w tej książce: by cebule trochę wystawały a nad nimi postawić stożki papierowe). Nie chciałam bawić się w te stożki a poza tym nie za bardzo mi się podobają wystające cebule.
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Nareszcie przyzwoita temperatura. Śnieg topnieje, wszystko powoli rozmarzało więc próbowałam wydobyć z ogródka zadołowaną donicę z tulipanami niestety bezskutecznie. Udało mi się tylko zdjąć gałęzie tuji którymi była przykryta, no i ukazał się znacznik z nazwami tulipanów które tam posadziłam. Pamiętałam że ''prawdopodobnie '' były to Purple Pion i jeszcze jakieś inne. Teraz mam pewność Purple Pion i Flaming Flag. Przyda się parę ciepłych dni, może uda mi się wydobyć tą donicę.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Moje kolejne doniczkowe tulipany - te nie były dołowane - od jesieni stały w nieogrzewanym garażu - temp. niewiele wyższa niż na dworze:
Obrazek

Obrazek
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Uprawa tulipanów w donicy

Post »

Nareszcie wydobyłam z błota zakopaną donicę, na razie widać jeden kiełek. Teraz stoi pod dachem żeby już nie łapała wody.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”