Irysy nie kwitną?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
storczyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lip 2008, o 10:18

Irysy nie kwitną?

Post »

Dostałam od znajomych kłącza irysów w różnych kolorach które nie kwitną.Rosną w dobrym miejscu: mają wilgoć i słońce, rozrosły się nawet ale bez efektu bo bez kwiatów których oczekuję co wiosny.Jak je zmusić do kwitnienia? Czy jest na to jakiś sposób?
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Jak dawno je posadziłaś?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
storczyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lip 2008, o 10:18

Post »

moje irysy mają :dwa ,trzy, cztery lata i niechcą kwitnąć.W tym roku też dostałam od siostry żółty to miał tylko jeden kwiatek
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Post »

a może za głęboko posadziłaś
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Z pewnością.
Górna część karpy ma wystawać nad powierzchnię ziemi.
Przy - 30C to nie szkodzi irysom, a niczym ich nie osłaniam. :P
storczyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lip 2008, o 10:18

Post »

Zastanawiałam się czy może za płytko są posadzone, dlatego też przed zimą obsypałam je ziemią z pojemników po pelargoniach też nie pomogło .Może jest jakiś cudowny sposób do pobudzenia ich do kwitnienia zaczarowany nawózlub coś innego, inne kwiatki mam piękne a te coś nie specjalnie mnie lubią a tak mi się podobają i chciałabym mieć je w różnych kolorach.bardzo podobają mi się dwubarwne np. żółto brązowe ale nigdzie nie mogę ich kupić.Pozdrawiam cieplutko
OLAmari
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 349
Od: 27 sie 2006, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

storczyk pisze:bardzo podobają mi się dwubarwne np. żółto brązowe ale nigdzie nie mogę ich kupić.
A przeglądałaś tę ofertę?

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=10958
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Post »

przysypałaś ziemią?????
przecież karpa musi być nad ziemią, musi być ją widać inaczej nie zakwitnie
moniaB
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 10 cze 2008, o 03:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witam wszystkich bardzo letnie i cieplutko :lol:
dostałam przed rokiem kłącza irysów. Wsadziłam do ziemi i...nic. Poza liśćmi kwiatów brak, niemam ogródka tylko taras i wszystko jest w doniczkach.
Doczytałam się że kłącza mają wystawać(tzn. ma być je widać w ziemi-dobrze zrozumiałam :oops: ).
Ale więcej nie mogę znaleźć kiedy je wsadzać do ziemi, kiedy wyjąć i co po wyjęciu. Po co i kiedy obcinać liście. Jestem zielona w ogrodnictwie i proszę o pomoc. To moje początki więc proszę o wyrozumiałość :roll:
Jakie to szczęście móc Kochać i być Kochanym.
Awatar użytkownika
mateola
200p
200p
Posty: 226
Od: 20 kwie 2008, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bąków (opolskie)

Post »

moniaB pisze:Witam wszystkich bardzo letnie i cieplutko :lol:
dostałam przed rokiem kłącza irysów. Wsadziłam do ziemi i...nic. Poza liśćmi kwiatów brak, niemam ogródka tylko taras i wszystko jest w doniczkach.
Doczytałam się że kłącza mają wystawać(tzn. ma być je widać w ziemi-dobrze zrozumiałam :oops: ).
Ale więcej nie mogę znaleźć kiedy je wsadzać do ziemi, kiedy wyjąć i co po wyjęciu. Po co i kiedy obcinać liście. Jestem zielona w ogrodnictwie i proszę o pomoc. To moje początki więc proszę o wyrozumiałość :roll:
Mam sporo irysów, ale nie próbowałam jeszcze uprawiać ich w doniczkach... mam obawy, czy będą się tam dobrze czuły.
Trzeba je posadzić w przepuszczalnej, lekkiej ziemi. Sadzimy płytyko, tak, by były lekko przykryte ziemią , choć jeśli są odkryte, to też nic się nie dzieje (ale mnie uczono, by były przysypane, tak do 1 cm). Po posadzeniu wystarczy je raz podlać i potem sobie radzą same.
Korzenie podczas sadzenia należy rozłożyć płasko, najlepiej na dwie strony. Irysy nie korznią sie głęboko, dlatego nie lubią bezpośredniego towarzystwa innych roślin.
Liście, o ile są zdrowe - usuwam dopiero wiosną, kiedy już wiadomo, które zaschły. Jeśli są porażone - jesienią ścinam na wysokość ok. 20 cm, tworząc taki trójkąt (żagiel). Tak samo postepuję z sadzonkami (co 4 -5 lat) trzeba irysom zmienić miejsce, albo wymienić ziemię no i odmłodzić kępę.) Korzenie też wtedy skracam, do 10-15 cm.
Poza tym kłaczy irysów (bródkowych, syberyjskich) nie wykopuję.

Jestem trochę irysowym maniakiem, więc możesz pytać ;)
Pozdrawiam - Małgosia
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

MoniaB, myślę,że za głęboko je wsadziłaś do ziemi..Mateola, podał Ci bardzo dokładne wskazówki,ale co do liści, to ja postępuję inaczej: co roku wycinam jesienią wszystkie liście i wyrzucam do kompostownika.Do zimy zdążą jeszcze odrosnąć ;)
moniaB
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 10 cze 2008, o 03:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dziękuje za szybką i bardzo treściwą odpowiedz. Raz jedyny widziałam iryski w doniczce były bardzo ładne i dlatego jak dostałam kłącza to pomyślałam że też będę miała takie ślicznotki. Na jesieni 2007r. wsadziłam je do ziemi i tak sobie tam siedzą do dziś. Choć dziś wybrałam trochę ziemi z nich, liście są ładne, zdrowe to może coś z nich będzie. Jak sprawdzać i dzielić te kłącza. Jak je dostałam to były dosyć duże lekko obsuszone.
To znaczy że mam je zostawić tak jak są teraz, tylko na jesień(tzn. październik czy listopad) :oops: obciąć im liście :?:
A na wiosnę zmienić ziemię i czekać na efekty :roll:
Wyczytałam na forum że się je dzieli-jak i kiedy :!:
Dużo tych pytań, ale jestem głodna wiedzy więc proszę o cierpliwość :lol:
Jakie to szczęście móc Kochać i być Kochanym.
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Dzieli się je w pełni lata, czyli można już teraz.
Najlepiej robić to co 4-5 lat.
Karpę się wykopuje, nożem odciną fragmenty kłącza z zewnętrznej części karpy (najmłodsze), środkowych się już nie sadzi.
Liście się obcina w połowie i do ziemi.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”