Begonia bulwiasta cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Wczoraj rozpakowałam kupione niedawno w Lidlu bulwy begonii, niektóre puszczają malutkie kiełki, niektóre mają takie jakby ich zaczątki i jedna bulwa jest jakaś dziwna - z każdej strony "owłosiona" tzn. na całej bulwie ma te włochate korzonki - wygląda jak gęsto owłosiona piłka i mam problem jak ją posadzić, bo nic nie puszcza (mam swoich 20 przechowanych i obecnie ponownie posadzonych z zeszłego roku ale takiego cudaka to nie widziałam). Poradźcie mi jak ją wsadzić?, czy może na razie spryskiwać z każdej strony i nie wsadzać tylko położyć na gazecie czy ręczniku papierowym?
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Teoretycznie w miejscu, skąd wyrastają kiełki, powinno być choćby niewielkie zagłębienie. Możesz zrobić, tak, jak piszesz, powinno być dobrze.
A ja się właśnie niedawno zastanawiałam, czy kiełki dadzą radę wydostać się na powierzchnię, jeżeli posadzimy bulwę do góry nogami :lol: .
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

No właśnie tego nie wiem i dlatego ten pomysł z gazetą przyszedł mi do głowy - i tak chyba zrobię, bo na tej bulwie nawet malutkiego wgłębienia nie ma.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Ja wsadziłabym do połowy w ziemię i spryskiwała wodą, tak zrobiłam ze swoimi przesuszonymi, żeby obserwować czy wypuszczą kiełki.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Ja moje wszystkie sadzę do połowy i spryskuję, nawet jak kiełki mają ok. 5 cm (a niektóre moje przechowane właśnie z takimi sadziłam), a dopiero gdy kiełki mają listki to stopniowo bulwę przysypuję - przynajmniej tak robiłam w zeszłym roku, więc chyba jednak gazety pozostają i spryskiwanie dla tej jednej z 28 szt jakie posiadam, bo i tak co chwilę bym ją podnosiła i sprawdzała czy przypadkiem nie kiełkuje od spodniej strony - na gazecie łatwiej.
majreg
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Witajcie! Ja w tym roku też zakupiłam begonie,bo do tej pory miałam jedynie pomarańczową zwisającą. Powoli zaczynają już wychodzić. Mam też zwisająca różową. Ucięłam z nich szczepki i trzymam w wodzie. Ze zwisających nie przechowuję bulw tylko corocznie sadzonkuję w sierpniu lub wczesną wiosną.
Mam też stare różyczkowe odmiany. Niestety słabe zdjęcia.
Zmoderowano. Iwona

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Ta pomarańczowa jest cudowna!!! Czy wiesz jaka dokładnie to odmiana, bo chętnie bym nabyła. Natomiast moje 2 begonie wsadzone 1 marca (wcześniej namoczone w wodzie. ok. godzinki) wychylają się z ziemi.
Pozdrawiam, Monika
majreg
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Chyba jest na allegro jako pendula pomarańczowa, ale z bulwy. Moje nie mają bulwy, bo co roku , tak jak pisałam, je sadzonkuję od nowa.Mi się wydaje, że wszystkie zwisające można sadzonkować i wtedy rosną tak bujnie. Natomiast jeśli już jest bulwa to wyrasta gruby pęd i rośnie już inaczej. Tak jak ta różowa. Ona właśnie jest z bulwy i jest zwisająca tak samo, ale pęd już ma gruby i się nie rozrasta na boki W tym roku z niej też wzięłam sadzonkę i zobaczę co z tego będzie. Wstawię potem fotki jak to wygląda w wodzie z korzonkami. Czy ktoś jeszcze z Was tak robi?
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

To ciekawe, że z kawałka roślinki potrafisz wyhodować tak wspaniały okaz. Ja próbowałam kilka razy z ułamanych pędów, ale begonii niezwisającej i jakoś mi nie wyszło. Mam natomiast jeden okaz begonii zwisającej, wyhodowanej z bulwy i w zeszłym roku wyglądał tak:

Obrazek
Pozdrawiam, Monika
majreg
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Twoja z bulwy jest cudna. Ciekawa jestem czy jej cienkie łodyżki dałoby się ukorzenić. Grubych łodyg ja też nie umiem , ale cienkie owszem. Na początku są malutkie ale się rozrastają w ciągu 1 sezonu.
Obrazek

W obecnej chwili część mam jeszcze w wodzie i wyglądają tak.

Obrazek

Obrazek
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Oto moja tegoroczna kolekcja :D . Do okazów 3-letnich dołączyło kilka z zeszłego roku w ciekawych kolorkach. W trzech doniczkach niestety cisza... W jednej jest jeszcze nadzieja, że coś wyrośnie, ponieważ puściła kilka korzonków. Myślę, że jest to bulwa, którą podzieliłam zanim pojawiły się kiełki. W drugiej doniczce siedzi również twarda bulwa, ale ani drgnie... Myślicie, że już nie odbije? Begonie sadziłam ok. 1 marca.
Obrazek
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
Ela_2015
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2015, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Bardzo ładne masz begonie.
Ja sadziłam pod koniec marca,moje są dużo mniejsze.
Też mam 3 bulwki,które śpią jak zaczarowane ani drgną.
Wyjmowałam i sprawdzałam z cebulkami ok. a korzonków ni ma.
Poczekam.
Ela
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Buncol80 pisze: ..Co do zimowania .. Jeśli mamy je w donicach to ja swoje po prostu obcinałem i całość donicy bez wyjmowania cebulek zanosiłem do piwnicy w listopadzie. Na przełomie stycznia i lutego przynosiłem z piwnicy .. gdzie wyrastały nowe rośliny z tych samych donic.
Nasza znajoma już czwarty sezon będzie tak robić ze swoją begonią zwisającą, w ubiegłym roku niesamowita była ta wielka kula zwisających kwiatów. Bardzo dobry patent, wystarczy podlewać z nawozem co jakiś czas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”