Dalie wymagania,problemy - cz.3

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
AgAlinek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 cze 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Poprzednia część jest tutaj.


Odświeżę wątek. Proszę o pomoc doświadczonych w uprawie dalii forumowiczów.
Jesienią wykopałam karpy dalii było ich ok 70 szt, umieściłam je w skrzynkach z trocinami i zostawiłam w na strychu (w pracy) gdzie miały mieć dogodne warunki czyli chłodno i ciemno. Od czasu do czasu do nich zaglądałam. Dziś znów zajrzałam i okazało się że na strychu zapalone jest światło (nie wiem ile dni się świeciło) a moje dalie puściły cieniutkie zielone gałązki i to samo zrobiły kanny.
Jestem zrozpaczona ponieważ nie wiem co z nimi zrobić...za zimno na wsadzanie do gruntu zostawienie ich na ciemnym strychu tez nic nie zmieni. Jest szansa na ich uratowanie?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dalia

Post »

Ilość powalająca.
Nie martw się na zapas.
Zostaw je na razie w tym chłodnym miejscu.
Przykryj je dodatkowo gazetami,
aby miały ciemno.
Zapewne są to takie słabiutkie pędy, które wypuściły.
Gdyby to były moje dalie to bym te pędy obłamała,
ale Tobie nie będę tego radzić,
bo nie wiem w jakim są one stanie.
Inne wyjście jest takie,
że jak pędy ładnie podrosną to można je obłamać
i posadzić do doniczek.
Jest to jeden ze sposobów rozmnażania dalii.
Awatar użytkownika
AgAlinek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 cze 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Dalia

Post »

Mariola dzięki, własnie zgasiłam światło ale nie mam pewności, że znów ktoś nie zapomni i nie zostawi zapalonego. Pędy są cieniutkie i wysokie na ok 15 cm. Kanny tez wyszły ale tak na ok 30 cm z liściem ....załamka to mój 2 rok przechowywania dalii. W zeszłym roku było ok.
Własnie ze względu na ilość nie mogłam zabrać ich do domu. Robi się coraz cieplej na dworze wiec na strychu też jest ciepło. Zastanawiam się czy nie wynieść ich w skrzyniach do ogrodu i nie zapakować w czarne worki na śmieci żeby nie miały światła.
Nie zależy mi na rozmnażaniu jednak jak urwę pędy czy dalia ponownie wypuści z ziemi pęd?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dalia

Post »

AgAlinek pisze:Nie zależy mi na rozmnażaniu jednak jak urwę pędy czy dalia ponownie wypuści z ziemi pęd?
Powinna, ponieważ ma wiele uśpionych oczek.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dalia

Post »

Mam pytanie: czy można już wsadzić dalie do gruntu lub do donic i ewentualnie zrobić nad nimi namiot foliowy? Kupiłam sporo bulw i nie bardzo mam co z nimi zrobić w domu.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalia

Post »

Ja ostatnio też zakupiłam dalie, moje pierwsze w życiu. Niestety pędy zaczęły wybijać, niektóre były zapakowane bez torfu więc wyniosłam wszystko do skrytki bo tam jest chłodno i ciemno. Niektóre zasypałam torfem, również te które zaczęły wybijać w pędy. Mam nadzieję że im to nie zaszkodzi. Niestety nie mam miejsca na te rośliny w domu w doniczkach póki co. Muszą jeszcze wytrzymać.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dalia

Post »

Emilia pisze:Mam pytanie: czy można już wsadzić dalie do gruntu lub do donic i ewentualnie zrobić nad nimi namiot foliowy? Kupiłam sporo bulw i nie bardzo mam co z nimi zrobić w domu.

Niestety pierwszy przymrozek się z nimi rozprawi - pędy dalii, zwłaszcza młode, są bardzo soczyste, nie wystarczy im osłonięcie folią czy przysypanie korą. Jeśli będzie mokro i zimno, to uszkodzeniu ulegną też bulwy w gruncie.

Trzeba je dać do chłodnego, ciemnego miejsca i trzymać kciuki, żeby się za bardzo nie wyciągnęły.
W ostateczności, gdyby już wybujały, za jakieś 2 tyg. posadzić do doniczek - ale trzeba je będzie trzymać w domu, aż do momentu, kiedy przymrozki nie będą już groźne...
Zielonym do góry!!!
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Dalia

Post »

W zeszłym roku wysiałam dalie z nasionek, jesienią wykopałam karpy i schowałam do piwnicy.Zaglądam do nich czasami by sprawdzic czy nie gniją.Mam takie pytanie;czy karpy sadzi się tak jak się wykopało czy w jakis sposob dzieli?
Marianna
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dalia

Post »

Mozna i tak, i tak. Z dużych karp wyrastają jednak naprawdę widowiskowe krzaki.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Witam miłośników dalii.

Postanowiłem przeprowadzić doświadczenie z sadzonką dalii.Sadzonkę uzyskałem z karpy dalii, którą posadziłem do doniczki w październiku 2013 r.Uciętą sadzonkę zamaczałem na 1cm w ukorzeniaczu do sadzonek zielonych. Doniczkę z sadzonką postawiłem na parapecie okiennym w domu. Zobaczę co z tego wyrośnie, jeżeli się sadzonka ukorzeni!Wiem że wielu z Was w ten sposób uzyskuje wspaniałe dalie, podobne do rośliny( dalii) matecznej!

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie - cz.2

Post »

Witam miłośników dalii.

To moje dzisiejsze wcześniejsze sadzenie karp dalii.Takim sposobem posadziłem 22 karpy z tegorocznej Gardenii.Wiem że Wszyscy producenci w taki sposób produkują dla potrzeb własnych sadzonki z karp dalii.Moje karpy dalii jednak nie będą przeznaczone na ten cel. Obecne są w pomieszczeniu w którym przechowuje karpy przez zimę.

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Dalie - cz.2

Post »

Ryszardzie, postąpiłam ze swoimi nabytymi w tym roku - podobnie, a duże karpy przeniosłam do jasnej piwnicy i zaczęłam zraszać, nabierają turgoru i pojawiają się oczka......Muszę powiedzieć, że w 100 % się przechowały.....
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Dalia

Post »

Bixxx ;:196 ,nawet ładnie przechowały się w piwnicy,nie są pełne i chyba poszukam w sklepach innych odmian.Ogolnie dalie są piękne,mam do nich słabosc :heja
Marianna
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”