Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberidifolia)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Jak Wasze czubatki? U mnie pierwsza partia rośnie w najlepsze, druga, wysiana niedawno też wzeszła. Za drugim razem siałam kępkami, do pojemnika po jajkach i zamierzam ją potem w całości przenieść do większych doniczek.
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

To ja się chyba spóźniłam. Wysiałam dopiero w sobotę ;:131
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Bardzo jestem ciekawa czubatki w praktyce. Korci mnie, żeby jeszcze jej dosiać - podobno ona daje też sobie radę w półcieniu, a zdaje się, że na niecierpki w tym roku nie mam co liczyć.
Obrazek
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Ale okazały koperek ;:138 Mój opóźniony ma dopiero ok. 4 cm, ale mam nadzieję, że później ale zakwitnie. Też chciałam usadowić czubatkę w półcieniu, zobaczymy co będzie. Laurencja Tobie wzeszła?
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Takie mniejsze też mam, wysiewałam partiami. Na opakowaniu była informacja, że można to robić do połowy maja, więc kto wie, co się jeszcze wydarzy :)
A laurencja owszem, wzeszła.
Jeśli zaopatrzysz się w silne szkło powiększające, to ją zobaczysz. Może.
Mam kilka marnych sztuk. W opakowaniu było mało nasion, nie miałam z czego zrobić dosiewki. U Ciebie to były, zdaje się, całe łany?
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Witam :wit Tak były rzeczywiście łany, ale zostawiłam sobie 10 kępek. Natomiast czubatki mam 6 kępek. Te ograniczenia to powierzchnia do obsadzania. Widziałam dzisiaj na "ryneczku" sadzonki czubatki już kwitnącej na niebiesko - śliczne ;:173 Natomiast na opakowaniu mojej było napisane, że mix różowej , niebieskiej. Zobaczymy co urośnie. Pozdrawiam ciepło w zimny majowy dzień. ;:3
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Amarylis, jakie miałaś nasiona? Moje były z Rekwiatu. Generalnie jestem bardzo zadowolona z nasion tej firmy, więc mikrowschody mogły wynikać z moich błędów. Choć w torebce też dużo nie było.

Ziuta, ja też pierwszy raz sieję. Z krótkich dotychczasowych doświadczeń wynika, że czubatka bardzo dobrze reaguje na przesadzanie. Po każdych przenosinach ostro szła w górę. To chyba mocno żarłoczna roślinka jest.
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Moja przygoda z czubatką to też "pierwszy raz". Może dlatego często do niej zaglądam i zastanawiam się gdzie go posadzić - słońce czy półcień no i z jakimi kwiatkami? Bardziej pasuje mi półcień - zobaczymy.
Agrestowa nasiona kupiłam z Torssedu - dobrze wzeszły. Powodzenia ;:304
Pozdrawiam :wit
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Czubatka nie jest specjalnie żarłoczna jeśli chodzi o nawożenie i kwitnie nawet bez specjalnego dokarmiania, ale bardzo silnie rozrasta się jej system korzeniowy.Nie radzę więc sadzić do zbyt małych doniczek, albo zbyt gęsto.Ja sadzę 3 sadzonki do kamiennego garnka śr.ok.35-40cm, a jak wyrzucam jesienią, to prawie nie ma ziemi, tak jest przerośnięte.
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

A widzisz, w korzeniach siła! Pewnie dlatego doradzono mi ją jako roślinę, której nie zaszkodzi towarzystwo kobei.
ziuta00
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 2 maja 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Dobrze wiedzieć w zeszłym roku próbowałam sadzić różne roślinki przy kobei, ale z marnym skutkiem. W takim razie w tym roku zobaczę jak sprawdzi się czubatka.
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Dostałam jeszcze podpowiedź, że nasturcja karłowa też da radę. Tylko ja szukałam do towarzystwa białej kobei kwiatów w odcieniach od bieli przez różowy, po błękit i fiolet. Stąd czubatka.

I selli7 ma rację - czubatka nie jest specjalnie żarłoczna, wyprowadziłam złe wnioski. W informacjach na jej temat mozna znaleźć wzmianki, że jest wrażliwa na przenawożenie. Więc odszczekuję, że ona ma taki apetyt na dokarmianie. Hau, hau.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Kwitną już wasze czubatki?
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”