Maciejka (Matthiola longipetala)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

Czy poradzi sobie na stanowisku półcienistym?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

pypylna pisze:Do siewu odgarniałaś korę i tak zostawiałaś? Czy przykrywałaś? W jakim terminie zaczynałaś siew? Masz może jakieś zdjęcie swojej rabaty? :)
Odgarnęłam lekko korę a potem przykryłam, z tym że kora na tej rabacie jest raczej drobna. Siałam w drugiej połowie kwietnia.

Zdjęcie rabaty z lipca:

Obrazek

Jak widać maciejka to rzeczywiście taki zapychacz, bo główną rolę grają tu hortensje i nagietki. Maciejka ma raczej drobne kwiaty i nie wygląda oszałamiająco, ale według mnie warto ze względu na wspaniały zapach. Między innymi dlatego posiałam ją przy tarasie :)
Agneska pisze:Czy poradzi sobie na stanowisku półcienistym?
U mnie bez problemu sobie poradziła pod wschodnią ścianą domu, słońce miała tylko parę godzin o poranku. A wieczorem pięknie pachniała :)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

W półcienu poradzi sobie znakomicie. Babcia siała ją pomiędzy wysokimi daliami, cień miała cały czas a kwitła nieziemsko
Pozdrawiam Lucyna
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

Kupiłam nasiona maciejki, i dopiero potem przeczytałam, że pachnie wieczorem. :roll:
Mam działkę w ROD i raczej nie siedzimy tam do późna jakoś, wysieję ją od strony wschodniej, czy jeśli tam zaczyna być cień popołudniu to można się spodziewać tegoż zapachu? Czy raczej jak już się ściemnia ?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
niesobia 1
500p
500p
Posty: 616
Od: 21 kwie 2016, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

Rośliny mają wbudowany bardzo precyzyjny instrument, który informuje je o długości dnia.
Ona wie że aby wyhodować nasiona bez zbędnego ryzyka musi zakwitnąć od do.I tak zrobi.
A pachnieć będzie tak czy owak wieczorem.
czmiel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 cze 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

Czy jest jakaś różnica pomiędzy maciejką zwykłą, a dwurogą?
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

Nie, to dokładnie to samo. Nazwa ?dwuroga? wzięła się od charakterystycznego zakończenia torebek nasiennych. Zresztą po łacinie roślina ta nazywa się właśnie Matthiola bicornis (gdzie "bicornis" oznacza dokładnie ?dwuroga?).

Pozdrawiam!
LOKI

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

Pierwszy raz widzę samosiejki maciejki :lol: , a ruszyły z kopyta, tylko szkoda że tak rzadko i niekoniecznie tam gdzie bym chciała ;:224
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
egzekta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lut 2017, o 03:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Maciejka marnieje - dlaczego?

Post »

Na początku kwietnia wysiałem do skrzynki na balkonie maciejkę. Balkon jest od wschodu. Ładnie wzeszła i pięknie rosła. W pewnym momencie roślinki zaczęły się "pokładać" plackami jak zboże powalone burzą. Myślałem, że to kwestia zbyt małej wilgotności, więc zacząłem ją podlewać co 2-3 dni (wcześniej raz w tygodniu). Nie pomogło, dalej marnieje. Rośnie dosyć gęsto - może to jest przyczyną?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

Jak rośnie gęsto, ma często mokrą ziemię i było chłodno (a kwiecień był zimny) to pewnie poraziła je zgorzel siewek. Tak właśnie wyglądają objawy, siewki kładą się takimi plackami, a jak są grubsze łodyżki to nawet widać jak przy ziemi są podgnite i zwężone, maciejka ma cienkie łodyżki to trudno to zauważyć.
Gęsty siew dodatkowo pogarsza sprawę, bo jest mniejszy przewiew. Teraz może pomóc tylko podlanie previcurem, albo ratowanie roztworem olejku herbacianego, jeśli nie uznajesz chemii. Albo po prostu wyrzucić je, razem z ziemią, odkazić doniczkę i wysiać świeże nasiona trochę rzadziej. Maciejka zdąży zakwitnąć nawet teraz wysiana :wit
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
egzekta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lut 2017, o 03:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

OK, chyba wszystko to wyrzucę i zasieję jeszcze raz w nowej skrzynce. A jak wysiać żeby nie było za gęsto?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

Możesz pomieszać nasiona z piaskiem, wtedy łatwiej wysiać rzadko. Ja sieję maciejki w ogrodzie i sypię nasiona z większej wysokości, zawsze się wtedy rozproszą, ale do donicy to chyba trochę szkoda jakby poleciały obok :wink:

Edit// Chyba, że chodzi Ci o idealny rozstaw, powinien być rozpisany na torebce.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
egzekta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lut 2017, o 03:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maciejka (Matthiola longipetala)

Post »

Spotkałem się z opinią, że w skrzynce balkonowej maciejkę należy wysiewać w dwóch równoległych rzędach w odległości ok. 2cm od krawędzi skrzynki. Jeśli mam skrzynkę 42x18cm i wysieję ją w dwóch rzędach długości 42cm każdy (wzdłuż skrzynki, 2cm od jej krawędzi), to taki sposób wysiewania będzie OK? A może lepiej rozsiać równomiernie po całej powierzchni skrzynki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”