Sprekelia (Sprekelia formosissima)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Sprekelia (Sprekelia formosissima)

Post »

Czy ktoś z Was słyszał o kwiatku o nazwie Sprekielis. Ma on cebulę wielkości cebuli tulipana. Ma jeden czerwony kwiat i liście podłużne. Cebule wykopuje się na zimę.


====== Doklejam info z dalszych postów. Admin.=====

1. Od paco

Sprekelia jest to roślina cebulowa z rozetą wąskich liści i pojedynczym jaskrawym kwiatem z 6 płatkami.
Liście - zazwyczaj 3-6 równowąskich (lancetowatych) zielonych liści wyrasta do około 50 cm długości . Liście pojawiają się wiosną prawie równocześnie z kwiatem. Kwiaty w żywym jasno czerwonym lub karmazynowym kolorze z aksamitnym połyskiem mają około 13 cm szerokości. Kwiaty są obustronnie symetryczne jak u storczyka : Kwiat ma dwie grupy płatków ? 3 wąskie wzniesione ku górze z końcami łukowato wygiętymi do tyłu, natomiast 3 dolne zwisające, cylindrycznie zwinięte jak lejek otaczają nasadę pręcików. Jeden z płatków jest szeroki podniesiony do przodu a dwa boczne węższe.
Kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca (rośliny zakwitają po 4-5 tygodniach od posadzenia)
Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w kształcie bulwy podobnej do pomidora. Nasiona należy wysiewać zaraz po zbiorach. Młode siewek w pierwszym roku muszą zimować w pomieszczeniu bezmroźnym, niestety na kwitnące cebule trzeba poczekać 3-4 lat.
Cebula Sprekelii wydłużona w górnej części, jest osłonięta czarną łuską z karminowymi prążkami. Cebula handlowa ma średnicę ~5cm. Do gruntu należy ją wsadzać w pierwszej połowie maja, tak aby jej górna część była przykryta tylko 2-3 cm warstwą ziemi. Duża cebula na żyznym stanowisku wytwarza w ciągu sezonu od 3 do 5 cebul przybyszowych;
wymagania to - pełne słońce do lekkiego półcienia i dobrze zdrenowana ziemia. W lekkim półcieniu kwiaty rosną na dłuższych pędach.
Sprekelię rozmnaża się z oddzielonych cebulek przybyszowych i sadzonych jesienią (kwitną one w następnym roku).
Część ludzi uprawia Sprekelię formosissima w donicach. Aby sprekelia zakwitła Donice należy trzymać w dobrze nasłonecznionym (jasnym) miejscu. Gdy liście zaczynają blaknąć należy ograniczyć podlewanie a gdy uschną zaprzestać podlewania na okres spoczynku. Sprekelia może rosnąć na zewnątrz (w gruncie), ale musimy je wykopać pod koniec jesieni i przechować w suchym miejscu w temperaturze 15-20o C (najlepiej zakopać w suchym piasku)


2.od drozd


Obrazek

3. Od Józefa
Obrazek[/url]
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak ,ale( jeśli mówimy o tej samej roślinie) nazywa się ona Sprekelia zarówno po polsku ,jak i po łacinie.
A masz ją może w ogródku?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Żona kupiła dziś cebulkę w sklepie ogrodniczym. Może przekręciła nazwę. Na pewno to jest Sprekelia. Możesz coś napisać o uprawie jej w gruncie lub doniczce (na jaka głębokość sadzić i kiedy), odczynie gleby, nawożeniu, kwitnieniu, okresie przechowywania ... :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak ,piękna roślina...

Nie wiem o niej zbyt wiele.
Już w marcu wsadza się ją do doniczki. Można od maja wystawić doniczkę na wolne powietrze lub przesadzić do ogrodu. Można też wsadzić w maju bezpośrednio do gruntu.
Zasada uprawy i przechowywania jest trochę podobna do mieczyków.

Sprekelia kwitnie krótko ,ale ( podobnie jak u innych cebulowych) trzeba pozostawić liście aż same zwiędną, nie wolno ich obcinać .Dodatkowo aż do sierpnia trzeba często zasilać.

Ale faktycznie wszystko jest opisane pod linkiem ,który wstawił Janusz.
Ja napisałam to , co sama wiedziałam o tej roślinie.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Właśnie przed chwilą posadziłem ją do doniczki... :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

Naprawdę piękna ..W tym roku moja cebula podzieliła się na kilka (jak na razie wychodzi sześć)..tyle że cebule prawdopodobnie są małe i pewnie w tym roku nie zakwitną.W tamtym roku kwitła ..na zimę zostawiłem ją w doniczce w piwnicy.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jozef napisz o swoich doświadczeniach w jej uprawie.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

Ja nie ryzykuję sadzenia jej do gruntu więc trzymam cały czas w doniczce.Doświadczenia....pierwszą cebulę przywiozłem dawno temu z Niemiec.Po przekwitnięciu chciałem ją zasuszyć ..niestety uschła na dobre.Kupiłem znów i ta przez dwa kolejne lata kwitła.Przez zimę stała w piwnicy wraz z całą resztą .Tak jak inne doniczki od czasu do czasu zwilżałem ziemię teraz widzę ze wychodzi 6 szt więc przyniosłem do domu.Czas pokaże czy w tym roku zakwitnie....
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Zeszłego roku popełniłam błąd, i wysadziłam sprekelię i hipeastrum na działkę. Lato, jak wszyscy pamiętamy było upalne, wody do nich za dużo nie docierało. Wykopałam jesienią i przechowywałam jak zwykle w piwnicy. Efekt jest taki, że zakwitło mi jedno tylko hipeastrum, a reszta ma piękne tylko liście. Nie warto wywozić na działkę.
Gdy sprekelia wypuści pęd kwiatowy, należy obracać roślinę, kiedyś mi się złamał, bo był za bardzo przegięty.
Waleria
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

wczoraj przyniosłem z piwnicy doniczkę ze swoimi sprekeliami..mam nadzieję że zakwitną..
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Sprekelia

Post »

Kupilam cebule sprekelii i wsadzilam okolo 2 tygodnie temu do doniczki. Juz rosnie. Stoi na parapecie w slonecznym miejscu. Jestem ciekawa czy zakwitnie teraz :?: Kupilam tez cebule hippeastrum Susan - tez juz zaczyna puszczac cos ze srodka i mam nadzieje, ze bedzie to ped kwiatowy :)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Sprekelia jest to roślina cebulowa z rozetą wąskich liści i pojedynczym jaskrawym kwiatem z 6 płatkami.
Liście - zazwyczaj 3-6 równowąskich (lancetowatych) zielonych liści wyrasta do około 50 cm długości . Liście pojawiają się wiosną prawie równocześnie z kwiatem. Kwiaty w żywym jasno czerwonym lub karmazynowym kolorze z aksamitnym połyskiem mają około 13 cm szerokości. Kwiaty są obustronnie symetryczne jak u storczyka : Kwiat ma dwie grupy płatków – 3 wąskie wzniesione ku górze z końcami łukowato wygiętymi do tyłu, natomiast 3 dolne zwisające, cylindrycznie zwinięte jak lejek otaczają nasadę pręcików. Jeden z płatków jest szeroki podniesiony do przodu a dwa boczne węższe.
Kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca (rośliny zakwitają po 4-5 tygodniach od posadzenia)
Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w kształcie bulwy podobnej do pomidora. Nasiona należy wysiewać zaraz po zbiorach. Młode siewek w pierwszym roku muszą zimować w pomieszczeniu bezmroźnym, niestety na kwitnące cebule trzeba poczekać 3-4 lat.
Cebula Sprekelii wydłużona w górnej części, jest osłonięta czarną łuską z karminowymi prążkami. Cebula handlowa ma średnicę ~5cm. Do gruntu należy ją wsadzać w pierwszej połowie maja, tak aby jej górna część była przykryta tylko 2-3 cm warstwą ziemi. Duża cebula na żyznym stanowisku wytwarza w ciągu sezonu od 3 do 5 cebul przybyszowych;
wymagania to - pełne słońce do lekkiego półcienia i dobrze zdrenowana ziemia. W lekkim półcieniu kwiaty rosną na dłuższych pędach.
Sprekelię rozmnaża się z oddzielonych cebulek przybyszowych i sadzonych jesienią (kwitną one w następnym roku).
Część ludzi uprawia Sprekelię formosissima w donicach. Aby sprekelia zakwitła Donice należy trzymać w dobrze nasłonecznionym (jasnym) miejscu. Gdy liście zaczynają blaknąć należy ograniczyć podlewanie a gdy uschną zaprzestać podlewania na okres spoczynku. Sprekelia może rosnąć na zewnątrz (w gruncie), ale musimy je wykopać pod koniec jesieni i przechować w suchym miejscu w temperaturze 15-20o C (najlepiej zakopać w suchym piasku)
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Jest jeszcze jeden gatunek -Sprekelia grandiflora-wyhodowany w Holandii.Czerwone kwiaty wielkości Hipeastrum ale o bardziej ciekawej budowie,osadzone na czerwonej łodydze. Uprawa jak poprzedniego gatunku.Na razie to jeszcze rarytas,można kupić kwitnące w doniczkach.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”