Surfinia problemy w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
bipi1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sie 2012, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

KOCHANI POMÓŻCIE BO NIE WIEM CO SIĘ DZIEJE Z MOJĄ SURFINIĄ .GDZIE POPEŁNIŁAM BŁĄD W PIELĘGNACJI?
REGULARNIE JĄ PODLEWAŁAM CO TYDZIEŃ NAWOZEM DO SURFINII, USUWAŁAM SUCHE KWIATY.
Obrazek
A TERAZ WYGLĄDA TAK Obrazek


Nie piszemy całych postów wielką literą.
W internecie oznacza to krzyk.
Staraj się więc proszę, na przyszłość już tego unikać. :wink:
babuchna
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: SURFINIA

Post »

Nie przelałaś jej ? wyjmij z doniczki i powąchaj glebę.
asiawogrodzie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 24 sie 2012, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Surfinia więdnie,marnieje

Post »

Na pewno jest przelana. Trzeba wyjąć roślinę z doniczki, wykruszyć nieco ziemi, przesadzić do świeżej i nie podlewać. Ziemia musi przeschnąć.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia więdnie,marnieje

Post »

Nie ma sensu, ta roślina już dała z siebie wszystko.Nie widać dobrze, ale chyba zaatakowała ją jakaś choroba grzybowa( idzie od podstawy gdzie utrzymuje się wilgoć), co w drugiej połowie lata u surfinii jest wielce prawdopodobne, szczególnie w mało przewiewnych miejscach.Gdyby było to zalanie zwiędła by cała, również kwiaty.
Surfinie rosną bardzo szybko, ale też szybko się 'starzeją' i trzeba je po prostu wymienić na inne kwiaty.Niektóre odmiany wybijają od podstawy młodymi pędami, wtedy ścina się całą wybujałą resztę.
agusia_72
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 maja 2013, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Żółknące surfinie :(

Post »

Od jakiegoś czasu z moimi surfiniami zaczęło dziać się coś niedobrego. Żółkną najmłodsze liście. Wcześniej wszystko było w porządku, Stosuję nawóz do surfinii zgodnie z zaleceniami. Kurczę, jakby chodziło o parę sztuk, to po prostu nasadziła bym drugie. Ale mam ich ponad 50...

Obrazek

podobnie jest z bacopą:

Obrazek

help :O
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żółknące surfinie :(

Post »

Wyglądają jakby za mokro im było, może ziemia zbyt zlewna i mało przewiewna?
laola20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 cze 2012, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam
2 tygodnie temu kupiłam surfinie powiesiłam i ''opiekowałam'' się nimi tak samo jak co roku . Podlewam je ale nie przelewam i na pewno nie maja za mokro , podlewam je odżywką też ale one codziennie coraz to więcej usychają jak tak dalej pójdzie to za tydzień zamiast kwiatków zostaną mi same łodygi. Kupiłam je w sprawdzonym źródle bo od tego samego sprzedawcy kupujemy od kilku lat . Co robić aby uratowac jeszcze kwiaty?
Sansewieria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 cze 2013, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kolbuszowa Górna

Re: Surfinie mi usychają co robić?

Post »

Czy ziemia, w której posadziłaś surfinie była z nawozem? Bo jeśli tak, to może zbyt wcześnie je zasilasz i roślina usycha z przekarmienia? Widać jeszcze jakieś dodatkowe objawy, np. biały nalot na liściach?
zini
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 lip 2013, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam, z góry uprzedzam, że przejrzałam pobieżnie forum próbując znaleźć rozwiązanie, zależy mi na czasie ale bardzo szkoda mi kwiatów. Opiekował się nimi mój mąż, mnie nie było przez 2 miesiące. Po moim wczorajszym powrocie okazało się, że surfinie chorują. Z racji tego, że mam małe dziecko i natłok obowiązków w tym dniu i tygodniu i naprawdę nie mam czasu na siedzenie przy komputerze i szukanie co to może być.
Proszę o pomoc czym to zwalczyć i ew. co może być przyczyną.
Dołączam zdjęcia. Ja zauważyłam:
- te malutkie białe pasożyty nie mają skrzydełek, są bardziej jak pająki
- podłużne czarne robaczki z pomarańczowymi pasami po bokach
- 2 zielone larwy (ok 1 cm, grubość może 3 mm)
- i to co na zdjęciu

Wiadomo kwiaty się lepią. Mam żółte i fioletowe surfinie. Złapało głównie fioletowe kwiaty, te żółte co zostały są względnie ok (mąż z miesiąc temu wyrzucił 2 szt fioletową i żółtą). Mam też pelargonie, szałwię, komarzyce - są ok.

Oto link do zdjęć:
http://imageshack.us/g/713/hrtv.jpg/

Będę wdzięczna za pomoc - to mój pierwszy "ogród" jaki miałam.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia million bells - szkodniki co robić?

Post »

To mszyca, a to drugie wygląda na to, ze żeruje na wydzielinie czy czymś innym pierwszego.Million Bells są bardzo podatne na atak mszycy i co dziwne dość trudno je zwalczyć skutecznie.Ja kiedyś walczyłam całe lato, nie mogłam się pozbyć, a szkoda mi było, gdyż kupiłam już taki wyrośnięty w kulę, w kolorze pomarańczowym, wtedy jeszcze była to mało spotykana odmiana.Zrób oprysk jakimkolwiek środkiem na mszyce, ale staraj się pryskać od dołu.
Evy_
100p
100p
Posty: 169
Od: 30 sty 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Surfinia million bells - szkodniki co robić?

Post »

No własnie na mojej mini surfinii zauważyłam ostatnio mszyce :( przez ostatnie 3 lata nie miałam z tym problemu, aż do teraz, na razie to tylko jedna doniczka, ale w pobliżu wisi kolejna, boje się że i tą zaatakują ;:174 Czy są jakieś środki nie chemiczne na do draństwo :?:
Awangarda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 kwie 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post »

Witam, jestem początkującym ogrodnikiem i potrzebuje pomocy, w sobotę kupiłam 9 surfinii do 3 skrzynek na parapet z wystawa południową. Skrzynka ma 60cm i sa w niej 3 rośliny. Nie minął tydzień a już zaczynają opadać liście , szczególnie tym pędom które zwisają luźno ze skrzynki. Z początku podlewałam je przez pierwsze dwa dni codziennie około 500-700ml na skrzynkę, później stwierdziłam że z racji braku upałów wystarczy rzadziej i co dwa dni. Nawóz daję od drugiego podlewania, jest to planton S w ilości około 1/4-1/5 łyżeczki plastikowej na 1,5l wody - łyżeczka plastikowa jest znacząco mniejsza od klasycznej.

https://db.tt/DuwipyfI
https://db.tt/Jhj4XQzr

Tak spoglądam na te foty i rośliny, wyglądają na nich na strasznie ściśnięte a skrzynka jakby miała 40cm a nie 60cm. Jednak to tylko złudzenie.
http://zapodaj.net/8f1ddfcdc2e5f.jpg.html
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: surfinia - marnieje - za dużo lub za mało wody?

Post »

Rośliny są zalane.W skrzynce są otwory i drenaż? Może jeszcze da się je uratować całkowicie wymieniając ziemię na inną i podlać tylko minimalnie, odstawić w cień na jakieś dwa trzy tygodnie.Przyciąć te najdłuższe pędy.Podlewać dopiero jak ziemia będzie przeschnięta, chronić przed deszczem.Na południowe stanowisko najlepiej rośliny najpierw posadzić i trzymać w półcieniu tydzień, dwa aż się ukorzenią podlewając niewiele, jak ziemia się lekko przesuszy.Dopiero potem jak zaczną rosnąć umieścić na takim gorącym stanowisku.Inaczej w zbyt wilgotnej ziemi, nieukorzenione na silnym słońcu 'ugotują się' zamiast ukorzenić.
Podlewane były stanowczo za dużo, nawóz na początku mógł też zaszkodzić. Dopiero rozrośnięte surfinie potrzebują takich dawek wody i nawożenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”