Surfinia problemy w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

A ostre słoneczko czasami tych kwiatów nie przypiekło?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Surfinie to kwiaty słońca, ale może kwiaty zostały zmoczone podczas podlewania na słońcu :|
Diamante
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 cze 2017, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich serdecznie,
jestem tu pierwszy raz a to pewnie dlatego, że to pierwszy rok, kiedy coś uprawiam. Mam problem z surfiniami, przejrzałam cały wątek i nie znalazłam odpowiedzi. Mam 8 skrzynek z surfiniami. w każdej posadzone są po 2 rośliny (doniczka 80 cm długości). Posadzone są tzw. surfinie mix z marketu. Przez pierwsze 2 miesiące od posadzenia nie było z nimi problemu. Pięknie kwitną i się krzewią. Chociaż niektóre z nich miały liście delikatnie zażółcone w porównaniu z innymi roślinkami. Aktualnie mam 3 rośliny z liśćmi zupełnie żółtymi. Albo jak ktoś woli - bardzo jasnozielonymi. Wszystkie 3 kwitną na różowo. Mam też czerwone i biało-czerwone. Piszę o tym, bo czerwone i biało-czerwone wyglądają inaczej - mają liście innego kształtu. Dziwne jest to o tyle, że w 2 skrzynkach rośnie surfinia różowa z czerwoną. Ta różowa ma żółte liście a ta czerwona ładne zielone. Więc niemożliwe jest raczej przelanie czy przenawożenie, bo wtedy obydwie rośliny ucierpiałyby. Macie pomysł, co to może być? A może taka ich uroda?
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Z surfiniami już tak jest. Są wrażliwe na wszystko. Mnie np. nigdy nie udawały się czerwone. Żółkły, nie chciały rosnąć. Sadzę po dwie do skrzynki + wypełniacz i jedna w innym kolorze rosła, a czerwona nie. Może z sadzonkami coś było nie tak. A może po prostu mają jakieś inne wymagania.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Wygląda na to, że to taka odmiana.W miksie zapewne były lepsze i gorsze 'typy', bo pewnie inaczej wyszłoby drożej, ale nie nam oceniać zabiegi marketingowe, można co najwyżej podejrzewać :wink:
Jeśli chodzi o czerwone to ja często miałam z nimi problemy.Rosły świetnie na początku, liście ciemnozielone, ale często już w lipcu atakował je mączniak.Może dobrze byłoby opryskiwać profilaktycznie.
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Selli ja swoje opryskuję profilaktycznie praktycznie od początku po posadzeniu do skrzynek. Mączniak to nie był. Właśnie tak jak u Ciebie rosły ładnie na początku, a potem wypuszczały dwa, trzy rachityczne pędy i tak dogorywały do jesieni.
szudar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 lip 2009, o 15:05
Lokalizacja: Rzeszów

Co dolega Surfiniom?

Post »

Witajcie moi mili! :-)
Moja żona ma trzy surfinie na altance i od około tygodnia (dwóch) wszystkie kiepsko wyglądają.
Za dużo wody ? czy może dopadł ich jakiś mączniak ???
Proszę o poradę
:-)


Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

UUU mączniak jak złoto. Działaj szybko bo będzie po roślinie.
szudar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 lip 2009, o 15:05
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Dziękuję!
Potrzebowałem potwierdzenia bo jestem zielony (bardziej niż te liście surfinii).
:-)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Jak mączniak zaczyna być widoczny, to niestety żadna chemia już go nie zatrzyma, roślina jest stracona niestety :?
szudar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 lip 2009, o 15:05
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Ja nie poddam się bez walki ;-)

Zakupiłem dziś Amistar 250 SC i wykonam oprysk. (może się jeszcze uda je zachować)

Zmoderowano( nie na temat). Iwona
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Ten Amistar, więcej kosztował niż nowe surfinie, które można kupić teraz po 3 zł. Pozostaje jeszcze problem podtruwania siebie i swojej rodziny chemią. Ja bym sobie odpuściła.
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

A co może dolegać moim kwiatom?
Obrazek
Myślicie że to może być brak żelaza? Codziennie podlewania były wodą z nawozem do 10l wody ok. 5g krystalonu czerwonego.
Pozdrawiam, Monika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”