Surfinia problemy w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Manek
50p
50p
Posty: 75
Od: 22 gru 2014, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

A czy ktoś wie dlaczego surfinie na słońcu więdną?.
Mam kilka skrzynek z surfiniami niektóre trzymają się dobrze a inne jak przychodzi słońce więdną im bardzo liście,wieczorem te liście się podnoszą,podłoże mają wilgotne,nie bardzo mokre ani nie suche.
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Mnie w ubieglym roku też weszły mszyce na million bells i to zaraz na początku sezonu. Udało mi się je pokonać dwukrotnym opryskiem mospilanem w odstępie 3 dni. A potem już regularne opryski minimum raz na 2 tygodnie.

Mnie nigdy nie więdły, chyba że zapomnialam podlać :D .Może nie są jeszcze dobrze przyjęte.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Jeśli więdną na słońcu to nie są dobrze ukorzenione.Najprawdopodobniej zostały przesuszone, albo zalane (widziałam w sklepie zanurzone do połowy w wodzie i nikt ich najprawdopodobniej nie wyciągnie) w małych doniczkach i uszkodzone korzenie mają problem dalej się rozwijać w nowym podłożu.Staraj się ich nie zalewać, chroń przed deszczem, a najlepiej ustaw na jakiś czas w cieniu.
Manek
50p
50p
Posty: 75
Od: 22 gru 2014, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Dziękuję,były kupione na szklarni w amplach już spore,ładnie rosły jednak bo kilku deszczach podlałem je nawozem aby uzupełnić to co deszcz wypłukał i niestety po kilku dniach gdy przyszły upały ich liscie zwiędły,na noc się podnoszą,mają cały czas mokro ale nie tak bardzo bo podlewam od tego czasu bardzo delikatnie tak żeby tylko ziemia była wilgotna.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Widocznie za bardzo je zalało, jeżeli ziemia nie przesycha i więdną na słońcu, to korzenie zaczęły niedomagać.Niestety surfinie nie lubią stanowiska gdzie są narażone na zalanie przez deszcz.Dłuższe deszcze, albo ulewa potrafi te rośliny szybko zniszczyć. Ja wybieram dla nich w miarę osłonięte miejsca, albo biegam z doniczkami :)
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Ja też biegam. Mam nad balkonem rynnę o dość małej pojemności i przy bardziej intensywnym deszczu woda się z niej przelewa wprost do doniczek z surfiniami więc muszę zdejmować. To samo kiedy zanosi się na większą burzę. Kiedyś wiatr zrzucił mi z wieszaków takie 60 cm korytko z pięknie rozrośniętą surfinią. Teraz kiedy sadzonki są małe to żaden kłopot. Później jak się rozrosną trudno je pomieścić na balkonie i nie zawsze operacja wieszania i zdejmowania odbywa się bez strat.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Widzę Jagusiu iż mamy ogromnie podobne problemy z surfiniami.
Fakt,wiatry i deszcze bywają dla nich bardzo szkodliwe,pierwsze wyłamują dość kruche łodygi,drugie rwą kwiaty równie delikatne.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

surfinia - kwiaty tracą kolor

Post »

Kupiłam 2 czerwone surfinie o dużych kwiatach i krzaczastym pokroju (sprzedawca powiedział, że to jakaś nowa odmiana na chry.... resztę nazwy zapomniałam). Minął miesiąc i kwiaty z ciemnoczerwonych stały się żółtoczerwone, po prostu blakną. Roślina jako całość wygląda zdrowo. Jedna stoi w bardzo słonecznym miejscu od południa do wieczora, druga ma więcej cienia, ale zmieniły kolor tak samo.

Kilka lat temu miałam granatową surfinię, też o takim raczej krzaczastym pokroju i jej kwiaty z czasem zrobiły się w białe paski, a w końcu zupełnie zbielały, ale to było już w sierpniu, więc zwaliłam to na chłodną pogodę. Ale żeby kolor zanikł po miesiącu, to już chyba przesada :shock: !

Nie mam doświadczenia w uprawie surfinii i nie wiem, czy to się często zdarza. Czy kwiaty mogły być sztucznie zafarbowane jakąś specjalną odżywką?
Czy ktoś miał już taki problem?
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Jeszcze 2 zdjęcia jak to wyglądało kilka dni temu. Widać ciemoczerwone starsze kwiaty i żółtoczerwone nowe. Teraz wszystkie są żółtoczerwone.

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Mnie się zdarzało, że surfinie tracily kolor. Szczególnie dwukolorowe np. czerwone z białymi paskami stawały się jednokolorowe czerwone. Nie wiem od czego to zależy. W drugą stronę nigdy. A swoją drogą bardzo fajny kolorek wyszedł :D .
Manek
50p
50p
Posty: 75
Od: 22 gru 2014, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Ta odmiana tak ma,też mam ją już 2 sezon,pierwsze kwiaty mają taki kolor gdy jeszcze są skarlone na szklarni nie wiem czemu tak jest a pózniej robią się w takie paski,to samo widziałem u ogrodnika te małe co stały na stołach były czerwone a te które były większe i wisiały w amplach miały już kwiatki w paski i pojedyncze czerwone,mówił że to taka odmiana,to samo jest z żóltą w czarne paski wypuszcza ona różne kwiaty.raz nawet całe czarne a raz całe żółte.
Ja w tym roku kupiłem na targu sadzonkę niby hit i nowość czarny milion bells i był czarny ale po przesadzeniu i w tempie wzrostu stał się fioletowy.
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Ja też kupiłam w tym roku czarną surfinię na próbę, taką krzaczastą o kwiatach większych niż milion bells, ale mniejszych niż te wielkokwiatowe - jak na razie trzyma kolor, chociaż kwiaty są tak naprawdę bardzo ciemno bordowe, a nie czarne, ale to widać tylko pod światło.

A te żółto-czerwone w rzeczywistości nie są zbyt ładne, na zdjęciach tylko ładnie wyglądają :( , no i nie pasują mi teraz do wystroju balkonu - miał być czerwono-niebieski :wink:.
Asia90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 cze 2017, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Białe plamy na kwiatach surfinii

Post »

Cześć!

W tym roku po raz pierwszy zajmuję się ogrodem, zaczynając od sadzenia kwiatów i siania trawy, kończąc na ich pielęgnacji. Pod tym względem jestem kompletnym laikiem i dopiero się wszystkiego uczę. Niestety, przeznaczenie chyba daje znać żebym dała sobie z tym spokój, dopiero co udało mi się zwalczyć inwazję borecznika rudego na iglakach (a konkretnie na sosnach) - kiście larw zwisających z gałęzi - obrzydlistwo, to teraz mam problem z surfiniami.
Dziś rano jak byłam w ogrodzie to nie zauważyłam żeby działo się coś niepokojącego. Niestety wieczorem okazało się ze wszystkie pięknie rozwijające się, różowe kwiaty surfinii dostały białych plam. Dodam że z samymi liśćmi się nic nie dzieje, zielone bez żadnych nalotów. Dodam, że surfinie podlewane są codziennie, co jakiś czas z odżywką, znajdują się pod zadaszeniem.

Pomóżcie :(
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”