Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czarnuszka damasceńska

Post »

Czy mogę teraz wysiać czarnuszkę dasmaceńską ?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarnuszka damasceńska

Post »

aleksandras - rozumiem, że chodzi Ci o siew jesienny aby rośliny szybciej wzeszły na wiosnę. Czarnuszkę można tak wysiewać ale według mnie jeszcze na to za wcześnie. Jest bardzo ciepło i mogłoby to spowodować wzrost roślin. Październik znacznie lepszy i to jak będzie ciepło to pod koniec.
Pozdrawiam
Agneska
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czarnuszka damasceńska

Post »

Tak, chodzi mi o siew jesienny. W takim razie poczekam do października. Dziękuję
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Post »

Moje czarnuszki już wysiane do gruntu.
Pozdrawiam
Agneska
luis90
200p
200p
Posty: 250
Od: 8 maja 2016, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Post »

Czy jeśli teraz wysieję czarnuszkę w domu, poczekam aż wyjdzie i wyniosę ją do nieogrzewanego tunelu, przeżyje?
Czy może lepiej od razu wysiać ją w tunelu i później przesadzić w miejsce docelowe?
Pozdrawiam, Ewa
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Post »

Najlepiej jak najwcześniej wysiać do gruntu, nasiona nie zmarzną, a wykiełkuje jak będzie odpowiednia temp.Przesadzania z tunelu nie przeżyje, albo będzie cherlać i ta z gruntu tamta prześcignie.Siana w domu będzie się pokładała, a ta roślina ma krótki okres wegetacji, więc to zupełnie bezcelowe.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Post »

U mnie samosiejki wykiełkowały jeszcze jesienią i przetrwały bezśnieżną zimę z mrozami na poziomie -11°C... Więc czarnuszka jest naprawdę BARDZO wytrzymałą rośliną.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
norniczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2017, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Post »

Patrzę, patrzę i zastanawiam się mam takie kwiatuszki ,same rozsiewają się w ogródku ....to jest czarnuszka ....taki czarne ziarenka używane jako dodatek do pieczenia chleba albo koktajli ?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Post »

Jako przyprawa do chleba używane są nasiona czarnuszki siewnej.
W ogrodach najczęściej uprawia się damasceńską, która jest bardziej dekoracyjna.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Anja01
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 31 mar 2014, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co zrobić z czarnuszką?

Post »

Witajcie forumowicze. Parę dni temu znalazłam dawno zapomniane dziwne nasionka, posiałam je w siewniku, a po 3 dniach mi wykiełkowały. Tego się nie spodziewałam, myślałam, że zajmie im to parę tygodni. Okazało się, że to były nasionka czarnuszki. Siewki maja już jakieś 5 cm wysokości. Co mogę teraz z nimi zrobić? Na dworze za zimno, żeby posadzić w gruncie, a nie chcę ich zmarnować.
Awatar użytkownika
norniczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2017, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Post »

Dzięki za info .....dodałabym do własnego wypieku ,bo mam tych nasionek sporo i mogłabym się zdziwić..... ;:oj
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Jane_Rose
100p
100p
Posty: 154
Od: 10 lut 2016, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Post »

Anja01 nie pomogę, bo sieję czarnuszkę od razu do gruntu. Spróbowałabym wsadzić je w doniczkę, może na parapecie przetrwają. Z drugiej strony nasiona czarnuszki są tanie i ogólnodostępne, chyba olałabym te siewki i za kilka tygodni po prostu bym je wysiała na nowo.

Serdecznie polecam czarnuszkę tym, którzy jej jeszcze nie mają w swoim ogrodzie. Roślinka wdzięczna, długo wygląda atrakcyjnie, jest bezproblemowa i nadaje przyjemnej lekkości na rabacie. U mnie robi jako wypełniacz, razem z suchołuską. Wcześniej ten efekt uzyskiwałam kosmosami, ale one u mnie bez uszczykiwania rosną na wielkie krzaczyska i strasznie piją wodę.
Mów mi Jane! :)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Co zrobić z czarnuszką?

Post »

Anja01 pisze:Witajcie forumowicze. Parę dni temu znalazłam dawno zapomniane dziwne nasionka, posiałam je w siewniku, a po 3 dniach mi wykiełkowały. Tego się nie spodziewałam, myślałam, że zajmie im to parę tygodni. Okazało się, że to były nasionka czarnuszki. Siewki maja już jakieś 5 cm wysokości. Co mogę teraz z nimi zrobić? Na dworze za zimno, żeby posadzić w gruncie, a nie chcę ich zmarnować.
Tak gdzieś ze cztery posty temu napisałem, że u mnie w ogrodzie skiełkowane jesienią samosiejki bez szwanku przetrwały bezśnieżną zimę z mrozami na poziomie -11°C...

...więc możesz wysadzać już.

Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”