Scewola(Scaevola aemula)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7825
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Scewola

Post »

Dzisiaj w mojej miejscowości pani ,która ma kwiaciarnie wystawiła scewolę i chyba jutro ja sobie kupie ,
oczywiście jeżeli cena mnie nie odstraszy :roll: Ale sobie myślę ,że najlepsze byłyby nasionka :D
Pozdrawiam Alicja
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Scewola

Post »

Nie słyszałam o rozmnażaniu z nasion, a jeśli nawet, to wyjdzie gatunek.Ładniejsze są odmiany, nie próbowałam, ale można je rozmnażać z sadzonek po przezimowaniu.Można też spróbować zrobić pod koniec lata i przezimować już ukorzenioną sadzonkę, ale zimą bardzo uważać by nie miała zbyt wilgotno.
Mnie zawsze lepiej kwitły gdy kupiłam już posadzone w doniczce w ogrodnictwie.Z sadzonek do posadzenia często wychodziły mniej rozkrzewione i wyglądały mniej efektownie.Biała i różowa często w lecie po upałach zaczynały ginąć, albo później nie wyglądały już dobrze.Chyba są słabsze i bardziej chimeryczne niż fioletowa.Fioletową dwa razy załatwił przędziorek.
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7825
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Scewola

Post »

Muszę odszukać zaprzyjaźnionego wątku w którym koleżanka jak dobrze pamiętam scewolę miała z nasionek .
Pozdrawiam Alicja
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Scewola

Post »

Ja nasion nigdy nie spotkałam, wiesz...nie kwestionuję, ale czasem ludzie róźne rzeczy piszą.Jeśli nawet z nasion to będzie to raczej coś takiego z rzadkimi kwiatkami jak tu pokazane
http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogr ... d1277.html

Te z pięknymi wachlarzami obficie kwitnące to efekt zabiegów hodowlanych :wink:, ale na bazie gatunku pochodzącego od byliny z Australii. Wyhodowano też z białe, różowe i w paski, odmian trochę jest, ale jak to zwykle bywa czasem są bardziej wymagające.
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Scewola

Post »

Nasiona ponoć są z gatunku tych szybko tracących zdolność kiełkowania.
Jakie macie doświadczenia z podłożem dla scewoli? Wyczytałam, że lubi kwaśne. Pilnowaliście tego?
Mogę ją dać pod nowy powojnik, czy jest zbyt żarłoczna?
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Scewola

Post »

Miałam scewolę w ubiegłym roku w skrzynce z iglakami, więc Kwaśne podłoże. Rosła pięknie do przymrozków. Do podwojnika raczej się nie nadaje. Ona sporo rośnie, mi ze skrzynki zwieszała się tak z 0,5 m, może trochę mniej.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Scewola

Post »

Kupiłam na próbę i za Twoją radą dam ja do dużej skrzyni na tarasie. Powojnika nie będę katować.
Awatar użytkownika
Fabi 12
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 18 sty 2010, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radwanice i Konin Żag.

Re: Scewola

Post »

Moja biała scewola w kompozycji po bokach :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Scewola

Post »

Dużo roślin w jednej doniczce, nie wiem czy w takim zagęszczeniu scewola pokaże na co ją stać.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
ojejka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 maja 2016, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Scewola(Scaevola aemula)

Post »

Proszę o pomoc,

Zakupiłam sadzonki scewoli fioletowej i przesadziłam do pojemników razem z nemezją białą. Od czasu przesadzenia (dwa dni temu) jest ciągle zwiędnięta, wiszą jej liście i pędy, wygląda jak zwiędnięty mlecz. Balkon mam na południowym-zachodzie, podlewam dwa razy dziennie. Co może być nie tak? Jak mogę jej pomóc? Nie wiem czy ją teraz przesadzać szybko? Czy dać jej spokoj i czekać na cud? Co mogło jej zaszkodzić? Może zła ziemia - użyłam zwykłej uniwersalnej? Może posadziłam za gęsto- w skrzynce 80 cm mam 3 scewole i 2 malutkie nemezje? Nie chce jej stracić...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Scewola(Scaevola aemula)

Post »

Jest zalana.Przesadź do innej, lekko wilgotnej, torfowej ziemi i tylko podlej troszkę w strefę korzeniową, tyle by ziemia przyległa do korzeni.Postaw w cieniu, zostaw i nie podlewaj dopóki nie przeschnie.Możesz też na pewien czas nakryć ją folią, by nie traciła wilgoci z tkanek.Może da się jeszcze uratować.
ojejka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 maja 2016, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Scewola(Scaevola aemula)

Post »

Ok, to zakupie dzisiaj torf albo jakąś mieszankę i wezmę się za przesadzanie, przynajmniej załatwię sprawę pH bo o kwaśnym pH doczytałam oczywiście dopiero po przesadzeniu... Szczerze to myślałam, że mam ją podlewać dalej, bo wczoraj rano po intensywnych nocnych deszczach wyglądała dużo lepiej (ale nadal niezbyt dobrze) niż pod wieczór po całym dniu słońca i bez wody (ale ziemia po południu dalej była mokra)... a nemezja mimo że po zakupie była marna w porównaniu do scewoli to stoi jak żołnierz w tej samej skrzynce:|

Myślicie że zostawić taką ilość kwiatów w skrzynce? Czy przy okazji rozsadzić i zostawić im więcej miejsca? Bo mąż twierdzi żeby wysadzić z każdej skrzynki 1 scewole i zostawić tylko 2 scewole + 2 nemezje (skrzynka 80cm) ... To się mocno rozrośnie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Scewola(Scaevola aemula)

Post »

Można zostawić 3 scewole.Nemezja rośnie szybciej, ale często pod koniec lata z tego powodu już brzydko wygląda, powyciąga się i trzeba ja przyciąć, albo wyciąć.Zostanie wtedy scewola.Nemezja będzie też zabierać nadmiar wody, której scewola nie lubi w nadmiarze.
Jeżeli roślina więdnie na słońcu, a jest mokro w skrzynce, to znaczy, że korzenie nie funkcjonują, w zalanym podłożu brakuje powietrza i zaczynają obumierać.Po posadzeniu rośliny najlepiej ustawić na jakiś czas w cieniu, podlać tylko niewielką ilością wody, jeśli ziemia użyta do sadzenia była mocno wilgotna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”