Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Jak szeroko rośnie ten leśny? Jestem bliska złamania się i kupna sadzonek, bo moje jeszcze dłuuuugo nie zakwitną. Myślisz, że leśny zniósłby posadzenie w wysokiej donicy tarasowej (40-45 cm wysokości, 35 średnicy)?
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Jak dasz mu dobrze papu, a jest bardzo żarłoczny, to rośnie ogromny. 2m wys. około 1 m szer. On na początku tylko tak niewinnie wygląda, a potem z jednej łodygi wyrasta 5 następnych. Także ja bym go nie kisiła w donicy.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Uważam, że mimo wszystko warto "zakisić" jedną sadzonkę w doniczce :wink: Nie wiem jak jest z leśnym, ale u mnie uskrzydlony nawet dobrze rósł i kwitł w litrowym pojemniku po lodach.
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Zaryzykuję. Zamówiłam jedną sadzonkę więcej.
Usuwacie pierwszy kwiatostan u tytoniu leśnego?
Czym go dokarmiacie? W necie jest informacja o azofosce, ale to jak rozumiem, dodatkowe wspomaganie przy słabszej glebie. Tak na co dzień dawać mu nawóz do roślin kwitnących?
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Ja mojemu daję tylko duuuużo wody i rośnie jak szalony. Nie obrywam. Kupowałaś na alleg...? Z tych multipaletek? :)
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Tak :(
(ten brak entuzjazmu to nie odnośnie sadzonek, bo dopiero zamówiłam, tylko kosztów generowanych przez wysyłkę).
Na rynku u nas nikt nie ma. I podobno nie będzie.
Bardzo żałuję, że w tym roku takie skromne miałam możliwości robienia rozsady, bo kupowanie sadzonek jest zajmującą pomyłką.
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

W przyszłym roku będzie lepiej. Wysiejesz sobie sama. Ja też o mało co bym nie miała bo spadły mi z parapetu i dużo siewek się pomarnowało. 10 sztuk uratowałam, a 8 przetrwało.
W przyszłym roku planuję zrobić szpaler pod płotem z tytoniu leśnego ;:224
Czy się uda - pożyjemy zobaczymy? :)
Wstaw zdjęcie jak przyjdą sadzonki. Jestem ciekawa jakie będą.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Mój tytoń kwitnie jak szalony ;) Dolne kwiaty zaczęły zasychać i odpadać i tak się zastanawiam czy obrywać te nasienniki? Przy bratkach i surfiniach ma to znaczenie bo im więcej nasienników tym mniej kwiatów a jak to jest z tytoniem? Czy jak nie zrobię nic to i tak będzie kwitł do jesieni czy możne wytworzy nasiona i będzie wyglądał nieatrakcyjnie?
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Ja zbieram zeschnięte kwiaty bo nie wyglądają jakoś pięknie ale nie obrywam nasienników. Te kwiatostany będą bardzo długie, nawet jak będziesz obrywać nasienniki, z mojego doświadczenia wynika że się nie opłaca. A jeszcze zdarza się że do jesieni z dojrzałych nasionek nowe siewki się pokażą, raz przezimowałam delikwenta i miałam wczesną wiosną kwiaty :) Mój tytoniek (blady róż, mam też jednego ciemno fioletowego):

Obrazek
Papi
100p
100p
Posty: 131
Od: 17 mar 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Mam pytanie do osób, które miały doświadczenia z petuniami i tytoniem. Czy tytoń jest tak samo wymagający pod względem podlewania i obrywania kwiatków jak petunie? Zastanawiam się czy z nich nie zrezygnować właśnie na rzecz tytoniu karłowego.
Papi
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Wody potrzebuje jak każda roślina. jeśli chodzi o obrywanie kwiatu, to możesz nie obrywać, ale szybko zawiąże nasiona i przestanie kwitnąć. Obrywając razem z torebką nasienną pobudzasz do obfitszego i ciągłego kwitnienia. U mnie tytoń kwitnie od poczatku czerwca do przymrozków.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

I jest bardzo wysoki, a nasion ma multum(jak się kwiatów nie obrywa-ja nie obrywałam)
Poszukam fotek i pokażę jak u mnie wyglądał.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tytoń ozdobny(Nicotiana)

Post »

Nie należy od tytoniu wymagać by kwitł do przymrozków, ta roślina nie jest już później efektowna pokrojowo, więc co z tego, że tworzy jakieś tam kwiatki jak ogólnie zaczyna żółknąć i podsychać.Ja nigdy nie obrywam przekwitłych kwiatków, ani nasienników, zadowalam się ok.3- 4 tygodniowym masowym kwitnieniem i usuwam.Nie trzymam zbyt długo, bo daje bardzo obfity samosiew.Tytoniu nie uprawiam już chyba z pięć lat, a i tak co roku pojawiają się siewki, które usuwam.To inwazyjna roślina, a samosiewki z roku na rok coraz miej ozdobne.
Odmiany niskie do skrzynek o ile dobrze pamiętam nie tworzą nasion i mają dłużej otwarte kwiaty w ciągu dnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”