Melampodium

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Melampodium

Post »

Chciałabym zainteresować Was nową roślinką, łatwo dostępną, przynajmniej u mnie w Płocku. Już od conajmniej 3 lat paczkę z nasionami wypuszcza Ożarów. Nie ma na FO żadnego tematu dotyczącej tego kwiatka a szkoda. W zeszłym roku kupiłam paczkę nasion na wyprzedaży za 50gr. Miała kwitnąc całe lato więc pomyślałam 'a co tam, może w końcu coś innego niż aksamitki'. Piszę o niej teraz bo to ten czas kiedy się ją sieje (ogólnie na opakowaniu termin siewu jest podany I-III).
Pierwsza ważna informacja- wschodzą i rosną bardzo powoli (przynajmniej początkowo)
Obrazek

Niestety zdjęć z innych okresów kiedy roślinka jeszcze nie kwitła nie posiadam. Daje więc co mam
Obrazek Obrazek

No i kilka info ogólnych. Wysokość- 20-30cm, kulisty pokrój, kwitnie obficie, kwiatki osadzone na dość długich szypułkach, Kwiatki rozwinięte bez ze względu na pogodę- czy pochmurno czy słonecznie otwarte. Roślina w pełnej krasie do pierwszych mrozów, potem niestety do wyrzucenia. Nadaję się na słabą glebę, doskonała alternatywa dla aksamitek. Kwiatki nie pachnące, fajnie współgrają z jasnozielonymi liśćmi. U mnie była w pełnym słońcu, bez odżywek ani nawozów, w zasadzie tylko woda (no początkowo może dostała dwa razy papu na rozbujanie). Polecam, naprawdę się sprawdza. W tym roku również sieje u siebie.
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Melampodium

Post »

Czy ta roślinka nadaje się do pojemników? Jest bardzo ładna.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Melampodium

Post »

Ja ją znam! :D od wielu lat jest sadzona w OB w Zabrzu, stamtąd też dostałem nasionka, ale niestety nie zebrałem ich...
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Melampodium

Post »

Kasiu tak nadaję się do pojemników. Nie dość że ładna to i wdzięczna ;:108

Adrian nic straconego, nasionka są dostępne w sprzedaży :)

Wczoraj wysiałam swoją. W jednym pojemniczku po maśle wysiałam 35szt (nasionka kupne), a w drugim 43 chyba (te z własnego zbioru). Specjalnie to zrobiłam. Jeśli kiełkowalnośc będzie dobra we własnym materiale siewnym to już za rok zaoszczędzę na zakupie bo nie będzie to miało sensu
Awatar użytkownika
swirogrodowy
100p
100p
Posty: 168
Od: 16 wrz 2009, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia -małe trójmiasto

Re: Melampodium

Post »

Bardzo ładna kępiasta roślinka :)
pogoglowałam i znalazłam tez białą też ładna , chociaz na większości fotek nie dorównywała żółtej .
Wystarczy mi słonko ,zero śniegu i mój ogród . Marzena :)
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Melampodium

Post »

Jeśli chodzi o to co wyświetla google w kwestii białych kwiatów melampodium... to ja widziałam tylko żółte. Te białe co wyrzuca wyszukiwarka mają inne liście, cieńsze takie (bo już mniejsza o kolor, to przy odmianach może byc zmienne przecież), węższe. Nie wiem może i jest coś takiego. Jak ktoś spotkał niech napiszę, chętnie zadobędę i tą wersję kolorystyczną.
Awatar użytkownika
swirogrodowy
100p
100p
Posty: 168
Od: 16 wrz 2009, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia -małe trójmiasto

Re: Melampodium

Post »

Jest jest ,żółte to melampodium paludosum , a białe melampodium leucanthum ,ale tak jak mówisz inne listki :)
Wystarczy mi słonko ,zero śniegu i mój ogród . Marzena :)
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Melampodium

Post »

Rzeczywiście jest Marzenko, dzięki.
To co mi się udało zrozumieć z angielskiego o tej roślince
Pochodzi z rośliny astrowatych. jest niską, kulistą rośliną, kwiatki posiadają po 8-10 białych płatków promieniście otaczających mały żółty środek. Dalej nie rozumiem ;:223 Może ktoś to ruszy dalej ? http://www.wildflower.org/plants/result ... lant=MELE2
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Melampodium

Post »

Posiałam melampodium po raz pierwszy. Okryłam folią i zobaczymy jak wzejdą. Bardzo mi się spodobało i mam nadzieję, że pięknie wzejdzie, a jak wasze się miewają wysiewaliście już?
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Melampodium

Post »

Ja już siałam i pierwsze efekty są. Niestety muszę stwierdzić że wschody w tym roku są wyjątkowo mizerne :( Nie mniej na kępkę którą pokazywałam wyżej starczy. oto moje maluchy.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Melampodium

Post »

No właśnie a w tej kępce, którą pokazywałaś wcześniej na zdjęciu to ile tam jest sadzonek?i w jakiej odległości sadziłaś? Bo fajnie zwarcie wygląda, a ja mam szpaler 20 metrowy do obsadzenia i myślałam o tym melampodium i właśnie taki efekt jak na Twoim zdjęciu chciałabym uzyskać na całej długości tego szpaleru. Wymagająca jestem nie? Ale cóż jak już coś robić to robić i musi być pięknie.
Jak długo trwały Twoje wschody? Jakoś szczególnie je traktowałaś? Sorki, że tyle pytam, ale masz już doświadczenie i wiesz co i jak :wink:
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Melampodium

Post »

Czy uszczykujesz może?
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Melampodium

Post »

Tam było 7 o ile się nie mylę-rozłożone na dwa rzędy 4sztuki z tyłu i 3 z przodu, co jakieś 10-15 cm. I tego uszczykiwać nie trzeba samo sobie tak ładnie rośnie. 20metrów :shock: to sporo tego będzie. Wschodzić zaczęło szybko- z półtora tygodnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”