Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Witam, swój zielony zakątek pielęgnuję od dwóch lat. W pierwszym roku kupiłam surfinie, bo to cudne kwiatki. Kiedy jesienią zobaczyłam, jak łatwo zebrać nasiona, postanowiłam wysiać w następnym roku. Wysiałam na początku lutego, pięknie wzeszły, dobrze się pikowały, a później pięknie kwitły. Nie tylko u mnie, bo obdzieliłam kilka osób, które uznały, że kwitły lepiej niż "te sklepowe". Jedyny "kłopot" z uprawą z nasion jest taki, że faktycznie nie powtarzają cech matecznych, jeśli chodzi o kolor kwiatów. Jedyne, które w większości powtórzyły kolor to ciemno fioletowe. Np. z nasion z białej surfinii, na 8 szt. sadzonek jakie sobie zostawiłam, tylko 1 była biała i w pokroju, i w wielkości liści taka jak mateczna. Pojawiły się za to jasne z ciemnym środkiem, różowe z białym środkiem, ale z dużo większymi kwiatami i lekko fryzowanymi. Były ładne i kiedy zaczynały kwitnąć, dawały ciągłą niespodziankę, w jakim kolorze będzie następna. I co też istotne, mając swoje sadzonki, obsadziłam więcej doniczek. W tym roku zamierzam to powtórzyć.

Oczywiście jak widać jestem tu nowa, ale przyznam, że od tych dwóch lat przeglądam wiele wątków, wiele się od Was nauczyłam, z serca dziękuję za wszelkie mądrości. Teraz mam już troszkę swoich doświadczeń, stąd chęć podzielenia się nimi.
:wit
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Gaura - swietna zapowiedz sezonu! masz jakies zdjecia? :)
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Niestety nie robiłam zdjęć moim "okazom". W tym roku się poprawię :wink:
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Gaura, być może się pokrzyżowały/u mnie trzmiele zapylają/, miałaś sadzonki kupione w różnych kolorach.
W tym roku pierwszy raz mam surfinie, wszystkie w czarnym kolorze, ciekawa jestem czy powtórzą kolor z nasion, zważywszy że w pobliżu tych kwiatów nie ma.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Tylko raz siałam surfinie, ale te najpiękniejsze, pofalowane nie wzeszły. Najłatwiej wschodzą zwykłe amarantowe, lub fiolet.
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Witam, ja na wiosnę siałam z nasion petunie typu surfinia fioletową, bardzo ładnie wzeszła. Dokupiłam w sklepie gotową sadzonkę surfinii czerwonej, fioletowej i różowej. Zbieram nasiona ze wszystkich. W przyszłym roku wysieję i zobaczę co wyjdzie.
Zastanawiam się tylko jak to jest, fioletowa pięknie pachnie, reszta nic. Czerwona wyrosła na kopułę i ma mniejsze kwiaty za to jest ich więcej, a reszta to takie wiszące i stojące łodygi z dużymi kwiatami :?:
Ktoś wie o co w tym chodzi?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Są różne odmiany, jedne pachną inne nie, jedne mają drobniejsze, inne większe kwiaty.Te które mają sztywniejsze stojące bardziej łodygi to petunie, surfinie są zwisające.Kupując je wiosną często nie do końca wiadomo jak będą rosły, bo często producenci traktują je preparatami skarlającymi, chyba po to by nie wybiegały i łamały się w czasie transportu.Gdy preparat przestaje działać po przesadzeniu rosną we właściwy dla danej odmiany sposób.
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Czy wam też nasiona petunii po pęknięciu torebki nasiennej przyklejają się do liści ? Pierwszy raz siałam petunię i zbieram teraz te drobniutkie nasiona.
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

aleksandras77 pisze:Czy wam też nasiona petunii po pęknięciu torebki nasiennej przyklejają się do liści ? Pierwszy raz siałam petunię i zbieram teraz te drobniutkie nasiona.

Tak, u mnie fioletowa jest najbardziej klejąca.
selli7 pisze:Są różne odmiany, jedne pachną inne nie, jedne mają drobniejsze, inne większe kwiaty.Te które mają sztywniejsze stojące bardziej łodygi to petunie, surfinie są zwisające.Kupując je wiosną często nie do końca wiadomo jak będą rosły, bo często producenci traktują je preparatami skarlającymi, chyba po to by nie wybiegały i łamały się w czasie transportu.Gdy preparat przestaje działać po przesadzeniu rosną we właściwy dla danej odmiany sposób.
U mnie na doniczkach widniała nazwa "kwiat ozdobny" :lol:


Po tym, co tu przeczytałam ogromnie jestem ciekawa, co mi z tych nasion wyrośnie.
Posieję tylko czerwoną.

No bo coś wyrośnie, nie?


Pod doniczką z petunią mam skrzynkę z groszkiem pachnącym i dużo czegoś mi tam wykiełkowało. Może to ta petunia :?: Będzie rosła w domu?
Z kolei w donicach z pomidorkami wysiała mi się chyba lobelia. Rośnie tylko w tych donicach które stoją pod lobelią.
Ktoś wie gdzie te nasiona są i jak się je zbiera?
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Teraz dopiero wysiewalas? Nie bardzo rozumiem skąd miałyby się teraz pokazać siewki petunii.
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

aleksandras77 pisze:Teraz dopiero wysiewalas? Nie bardzo rozumiem skąd miałyby się teraz pokazać siewki petunii.
To raczej samosiewki.
Petunię wysiewałam na wiosnę, teraz zbieram jej nasiona, część na pewno wypadła sama zanim ją zebrałam, a że pod spodem mam skrzynkę to podejrzewam, że tam wykiełkowała.
pewna nie jestem, ale w innych skrzynkach nic nie rośnie.

To samo mam pod lobelią. COŚ rośnie w pomidorach, ale tylko pod skrzynką z lobelią właśnie.

Cyknę jutro fotkę, dla bardziej obeznanych w temacie :wink: ocenicie sami.
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Czekamy na foto.
Pozdrawiam
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak pozbierać, wysiać nasiona surfini?

Post »

Witam,
zgodnie z obietnicą wstawiam fotki i czekam na opinie co to może być

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”