Paciorecznik(Canna) - problem z wirusem

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Paciorecznik(Canna) - problem z wirusem

Post »

Iwona to może ja swoje kanny posadzę i zbiorę nasiona, a dopiero później spale rośliny. Czy wirus zimuje na szczątkach roślin glebie?
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4022
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Paciorecznik(Canna) - problem z wirusem

Post »

Marku masz dość mocno zawirusowaną, taką bym odradzała trzymać, chyba, że nie planujesz już nic kupować, to jak chcesz
możesz spróbować pokusić się o nasiona, ale czy warto, musisz sam zdecydować.
Nie wiem dokładnie jak to się przenosi, poza narzędziami i owadami(mszyce), dlatego teraz wywalam jak leci.
Wiem, że osobom zaczynającym dopiero ich uprawę trudno wyrzucić świeżo zakupione..., ale kiedyś każdy do tego dojrzeje.
Jak masz gdzieś blisko kiermasz ogrodniczy, targ to możesz poszukać jeszcze w maju, czerwcu w sprzedaży już rosnących roślin,
bywają też w marketach. Powodzenia.
DigiDaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2017, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Dzień dobry, chwile temu założyłam konto na tym forum w nadzieji, że znajdzie sie tutaj dobra duszyczka, która mi pomoże :)...
dostalam okoko 20 kłączy canny i ok miesiaca temu posadziłam je do doniczek. Pieknie rosly ale zaczęłam zauważać niepokojące zmiany na "łodydze" i na niektórych liściach porobily sie takie marmurkowe, przezroczyste zmiany? zdjęcia w załączniku
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Uuu a nie jest to czasem pierwszy objaw gnicia? dużo podlewane są?
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
DigiDaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2017, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

mozliwe, ze bylam nadgorliwa i je troche przelałam.... co mam czynic w takim razie? przesadzac otrzasajac ze starej ziemi? czy nie podlewac przez jakis czas?

-- 25 kwi 2017, o 16:03 --

i co to za zmiany na lisciu? ten egzemplarz akurat na pewno nie byl przelany
Obrazek

Proszę o poprawną pisownię. Iwona
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Ja bym przesadziła i ograniczyła podlewanie, przy okazji można by było zobaczyć jak wyglądają korzenie, ale może niech sie jeszcze ktoś wypowie :D
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4022
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Paciorecznik(Canna) - problem z wirusem

Post »

DigiDaga witaj na forum. Czy masz też całkowicie zdrowe rośliny?
Jeśli tak to oddziel zdrowe od tych co coś im dolega i zrób zdjęcia całych liści patrząc od góry.
Pierwszy liść nieraz jest niezbyt ciekawy i potrafi z czasem sam zamierać bez oznak choroby.
Trudno na razie określić czy to wirus czy może jakaś choroba grzybowa, zobaczymy po kolejnych zdjęciach.
Czy wszystkie rośliny masz z tego samego źródła, czy widziałaś jak one wcześniej rosły?
DigiDaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2017, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paciorecznik(Canna) - problem z wirusem

Post »

Korzenie wydają się być zdrowe...
Obrazek

Obrazek

Lecę robić zdjęcia od góry... wszystkie są z tego samego źródła prócz 3, które zakupiłam na allegro. Nie widziałam jak rosną, po prostu ojciec dostał od znajomego.


Zdjęcia od góry roślin, którym moim zdaniem coś dolega- to te, które maja zmiany na łodydze :

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ten na moje oko jest całkowicie zdrowy:

Obrazek

Obrazek

Reszta jeszcze się nie wykształciła, malutkie są.

Walczyłam już z mszycami, póki co spokój... dzisiaj, zanim zamieściłam post odruchowo z przerażenia te ciemne niby gnijące odbarwienia potraktowałam topsinem.
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4022
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Paciorecznik(Canna) - problem z wirusem

Post »

Moim zdaniem to wirus. Zwróć uwagę na mszyce, bo one mogą go przenosić na zdrowe rośliny.
Obserwuj te co będą się rozwijały, może niektóre będą czyste, jak ta co pokazałaś. Życzę powodzenia.
Poczytaj sobie o wirusach w necie, w pierwszym poście masz linki. (Pamiętaj o pisowni, poprawiłam.)
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Paciorecznik(Canna) - problem z wirusem

Post »

Mam tylko dwie canny kupione w kapersach w sklepie, Sunburst i Alaskę. Moje z nasion niestety nie wzeszły, ale gdy je dostałam był to ostatni rok ich ważności.
Te dwie z kłącza podpędziłam w doniczkach i niestety, widzę mało regularne smugi na liściach, nawet nie proszę o identyfikację, bo już znam odpowiedź. Bardzo chciałabym je posadzić, to moje pierwsze w życiu canny. Czy z takich z wirusem będzie kwiat? Czy moje chore canny mogą być zagrożeniem dla kwiatów jakiejś sąsiadki (w najbliższym sąsiedztwie raczej nikt takich egzotyków nie ma, ale może dalej)? A jeśli zdecydowałbym po sezonie wyrzucić kłącza i poszukać gdzieś zdrowych- to jest ryzyko przetrwania choroby w ziemi i zarażenia nowych kłączy?
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4022
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Paciorecznik(Canna) - problem z wirusem

Post »

Agnieszko jak koniecznie chcesz to posadź, zakwitną.
Nie wiadomo jakie Ci wyrosną odmiany z tych zakupionych w sklepach,
ale jak zawiążą nasiona to możesz zebrać i dopiero wywalić.
Nie mam pewności jak to się przenosi poza narzędziami i owadami.
Awatar użytkownika
botanik1
200p
200p
Posty: 274
Od: 21 lut 2009, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a

Re: Kanna-paciorecznik cz.3

Post »

drozd pisze:Andres
Może spróbować sposobów 'babciowych' opryskać kanny rozcięczonym chudym mlekiem niepasteryzowanym. Jeżeli to wirus żerujący wiadomo na białku roślinnym po zetknięciu się z białkiem zwierzęcym przechodzi na nowego zywiciela lecz powrotu nie ma.
Co za bzdury! Wirus to twór na pograniczu materii ożywionej i nieożywionej. Namnaża się (tworzy kopie) tylko i wyłącznie w żywych komórkach. Pierwszy raz słyszę, żeby wirus żerował na białku (związku chemicznym) :shock: Wirusy roślinne atakują rośliny, a zwierzęce zwierzęta (i ludzi).
anmiko0404
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 mar 2019, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Kochani, kupiłam wiosną 40 kłączy "zwyklej " kanny, ponieważ chciałam przy płocie żywopłot zrobić. Wcześniej kilka podpedziłam, żeby sprawdzić co z nich będzie i okazało się, że mają wirusa. Szkoda mi ich było i dałam mamie. Mieszka na odludziu i nie ma szans żeby wirus się rozprzestrzenił. Kupiłam kolejne u innej osoby i te wsadziłam od razu do gruntu, bo to już koniec maja był. I te też jakoś nie dają mi spokoju. Dostały sporo obornika bydlęcego i rosną całkiem fajnie.Podlewane codziennie.30 metrów dalej rosną zdrowe i boję się, że mogą sie zarazić. Proszę, sprawdźcie swoimi doświadczonymi oczyma czy jest czego się bać.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”