Lilie - uprawa - cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Z tym sadzeniem lilii to koledzy z forum wsadzają Cię trochę na minę. Dlatego, że lilie w zależności od gatunku kwitną od początku czerwca do końca sierpnia, a nawet początku września. Pierwsze zakwitają martagony, następnie azjatyckie itd., na końcu lilie orientalne, zwłaszcza speciosum Rubrum i Album. Teraz w zależności od tego co kupiłaś, musisz sama zadecydowac, czy sadzic wszystkie razem, czy w odstępach czasowych.

Obrazek
Martagon Album

Obrazek
Martagon Arabian Night
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Tak dosadnie to bym tego nie nazwał 8-) Każdy wypowiada się na podstawie własnego doświadczenia i własnych obserwacji , a liliami można sterować. Gdyby było inaczej cieszyły by nas w kwiaciarniach przez 3 miesiące w roku. Ale nie popadajmy w skrajności. Pora sadzenia ma wpływ na wegetację , bo dużych różnic kwiaty nie mogą zniwelować.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Oczywiście że dużych różnic nie zniwelują, ja jeśli mogę coś doradzić to teraz pilnowałabym żeby korzonki i cebulki nie przeschły - bo to największe zagrożenie, a wsadziła na wiosnę jak się ociepli na tyle że grunt nie będzie już zamarznięty, z moich obserwacji wynika że zwykłe przymrozki nie są dla lilii groźne (z wyjątkiem oczywiście orientalnych i ich mieszańców), żeby lepiej się ukorzeniły można je teraz wsadzić do doniczek i przetrzymywać do posadzenia w chłodnym ale nie zimnym miejscu. :)
PS: Z pewnością lepiej można było by doradzić gdybyśmy wiedziedzieli jaka to grupa lilii ;)
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Kolega Euzebiusz pomylił chyba dział. Tu piszemy o tym, co uprawiamy w ogródku, a w kwiaciarniach na pewno nie sprzedają lilii z gruntu. Żeby coś doradzic , to jak napisała Koleżanka powyżej , trzeba by wiedziec co nasza Forumowiczka kupiła.Gdyż nawet w obrębie jednego gatunku, różne odmiany kwitną w różnych terminach.

Obrazek
Lilium martagon

Obrazek
Lilium tsingtauense

Obrazek
Lilium pardalinum
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Cały czerwiec sprzedają lilie z gruntu.
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Lilia LxA
Mieszaniec międzygatunkowy
lili longiflorum i azjatyckiej
Salmon Clasic

Lilia LxO
Mieszanie międzygatunkowy
lili longiflorum i orientalnej
TRIUMPHATOR

Lilia LxO
Mieszanie międzygatunkowy
lili longiflorum i orientalnej
White Triumph

Lilia orientalna
ACAPULCO

Lilia orientalna
AKTIVIA

Lilia orientalna
CORVARA

Lilia orientalna
MUSCADET

Lilia orientalna
SUNGLOW

Lilia OxT
Mieszanie międzygatunkowy
lili orientalnej i trąbkowej
Preatty Woman

Lilia OxT
Mieszaniec międzygatunkowy
lili orientalnej i trąbkowej
Purple Prince

Lilia OxT
Mieszanie międzygatunkowy
lili orientalnej i trąbkowej
ROBINA

Lilia OxT
Mieszanie międzygatunkowy
lili orientalnej i trąbkowej
Satisfaction

Lilia LxA
Mieszaniec międzygatunkowy
lili longiflorum i azjatyckiej
Donau

Lilia LxA
Mieszaniec międzygatunkowy
lili longiflorum i azjatyckiej
Kelso

oto lilie, które zakupiłam. Przepraszam, że w takiej formie to wkleiłam, ale chciałam, żeby dokładnie wiadomo było co kupiłam :) pozdrawiam i dziękuję wszystkim za rady :)
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

howlit pisze:Kolega Euzebiusz pomylił chyba dział. Tu piszemy o tym, co uprawiamy w ogródku, a w kwiaciarniach na pewno nie sprzedają lilii z gruntu. Żeby coś doradzic , to jak napisała Koleżanka powyżej , trzeba by wiedziec co nasza Forumowiczka kupiła.Gdyż nawet w obrębie jednego gatunku, różne odmiany kwitną w różnych terminach.
Zibi_41 pisze:Gdyby było inaczej cieszyły by nas w kwiaciarniach przez 3 miesiące w roku. Ale nie popadajmy w skrajności.
Rozumiem , że dla kwiaciarni lilie rosną w klimatyzowanych szklarniach , w których rośliny są sztucznie oszukiwane w terminach nadejścia wiosny. Może i tak. W warunkach ogrodu na małą skalę też można roślinę oszukać. Nawet kąt nachylenia grządki może dać kilkudniowe rezultaty.
Awatar użytkownika
rosea
200p
200p
Posty: 322
Od: 27 lut 2008, o 20:52
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Dzisiaj pokazały się w LM cebule lilii. Kupiłam OT Beverly Ann. Posadzic do donicy, czy włożyc do lodówki. Czy będzie mogła zimowac w ziemi. Poradźcie, proszę.
tzzt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lip 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Witam,

jestem na forum bardzo świeżym użytkownikiem więc na początek witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Dołączyłem się do forum przez pewną wczesnowiosenną wycieczkę w zeszłym roku, z której wróciłem z 3 cebulkami: jednym amarylisem i dwoma liliami. Moje wcześniejsze doświadczenia ogrodnicze ograniczały się do koszenia trawy jakiejś rzeżuchy kilku ziół i jednej doniczki polnych kwiatów. Niezmiernie się ucieszyłem kiedy wszystkie 3 cebulki wyrosły na dorodne kwiaty w niedużych doniczkach w mieszkaniu. Jedną z lilii byłą przepiękna Netty's Pride, która tak mnie urzekła, że chciałbym i w tym roku ją wyhodować i tutaj pojawiają się pytania jak to zrobić...

Zostałem z 2 doniczkami, które po ścięciu kwiatów wysuszyłem (nie podlewałem przez ok miesiąc) a następnie wystawiłem w całych doniczkach na balkon, żeby się przemroziły(wysezonowały?). Dodatkowo 2 kwiaty wydały owoc i teraz mam jeszcze odrobinę nasion.

I teraz moje pytanie do bardziej doświadczonych wielbicieli lilii, co mam teraz zrobić?
Jak sprawdzić, czy mogę rozmnożyć cebulki, czy można to zrobić z każdą cebulką czy nie?
Czy istnieje szansa, że uda mi się wyhodować roślinę z nasion?
Kiedy powinienem zacząć działać (kwiaty są przeznaczone do trzymania w mieszkaniu w doniczkach)?

Z góry przepraszam, jeśli moje pytania są zbyt oczywiste lub były wałkowane wielokroć (starałem się zapoznać z tym tematem lecz 138 stron postów było ponad moje siły).

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Tzzt

PS.
a to zdjęcie mojej Netty's Pride
Obrazek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Coś strasznie mizerna ta Netty's Pride... Według mnie lepiej jest lilie sadzić do gruntu, bo takie jest ich przeznaczenie.
Awatar użytkownika
sylvia_sirena
1000p
1000p
Posty: 1189
Od: 23 lis 2009, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

teraz ja pochwale się swoimi liliami fascynacja zaczeła się w tamtym roku , ale mój tata miał działkę pełną lili ale po powodzi musiał kupować od nowa i ja zaczełam razem z nim , zobaczymy jakie będe miała w tym roku bo dostałam od niego 4wiaderka takich mniejszych cebylek lili .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Sylwio lilie, które pokazałaś są śliczne. Ja też uwielbiam te kwiaty.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa - cz.2

Post »

Śliczne :?: :shock: One są piękne ;:180 ;:180 ;:180
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”