Goździk Szabo (Dianthus chabaud)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amster
500p
500p
Posty: 543
Od: 21 lip 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne lubuskie

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

ostatecznie moje Chabaud wylądowały w skrzynkach gdzie rosną i zaczynają kwitnąć jako kwiaty częściowo przewieszające się :)

W towarzystwie pelargonii wygląda to tak

Obrazek

a w towarzystwie lobelli ta

Obrazek

powyższe zdjęcia jeszcze bez kwiatów, a tu już z dzisiaj pojedyncze pierwsze z nich

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
amster
500p
500p
Posty: 543
Od: 21 lip 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne lubuskie

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

i kilka kolejnych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

Piękne, ale strasznie późno kwitną. U mnie dopiero zaczynają rozkwitać.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

W tym roku też miałam goździk chabaud. w sumie nie przepadam za goździkami, ale się skusiłam. Dość późno posiałam ( nie pamiętam już kiedy) i słabo kwitły. Zostawiam je na zimę w gruncie, ciekawa jestem czy przezimują i zakwitną na przyszły rok. Z jednej strony chciałabym, bo szkoda mi każdego kwiatka... :roll:
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

Amster, jak Ty to robisz, że tak pięknie kwitną Tobie w doniczkach?
Awatar użytkownika
amster
500p
500p
Posty: 543
Od: 21 lip 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne lubuskie

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

no mi się tak do końca nie podobały. Wprawdzie kwiatów miały bardzo dużo i nadal je mają, ale kwiaty są skierowane ku dołowi co psuje urok. Tylko część rosła wspierana pędami pelargonii, a co za tym idzie rosły ku górze.
Obecnie wszystko jest już w domu, czeka na chwilę wolną by zrobić sadzonki. Może to trochę późno, ale spróbuję. Znalazłem też chyba sposób jak je uprawiać tak by nie pokładały się.
Marzy mi się ich kolekcja, ładnych równych o dużych doskonale uformowanych kwiatach.
Moje są bardzo mocno rozrośnięte i mocno rozkrzewione, nie wiem co to spowodowało, ale chyba ogromna ilość wody jaką codziennie dostawały. Do tego minerały codziennie na kwitnienie.
Kwiaty zamierzam ściąć, ale dopiero jak porobię sadzonki, żebym wiedział, które są z jakiej odmiany.
Ponadto na wielkość i jakość kwiatów ma wpływ to, czy pozostawiamy na pędzie dużą ilość pąków. Ja zostawiałem a mimo to kwiaty były dość duże. Około 4cm średnicy. Jak bym obrywał byłyby jeszcze większe, ale byłoby ich mniej.

-- 27 paź 2012, o 21:12 --

http://www.britishnationalcarnationsociety.co.uk

To jedyna strona jak na razie na jaką się natknąłem w necie zrzeszająca hodowców goździków. Tam podejrzałem kilka ciekawostek jak je uprawiać w donicach i na obręczach. Myślę, że obręcze doskonale by się sprawdziły również w gruncie. Część mam pozostawionych i jeżeli przeżyją coś będę kombinował z nimi by rosły prosto.
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

Dzięki za wyczerpującą wypowiedź dającą mi wiele do myślenia. Codziennie je dokarmiałeś i obficie podlewałeś i to pewnie jest przyczyną tak obfitego kwitnienia. U mnie jakieś liche, ale w przyszłym oku też będę robić jak Ty, pewnie efekty będą lepsze. Ależ piękne te goździki na angielskiej stronie ;:oj
Awatar użytkownika
amster
500p
500p
Posty: 543
Od: 21 lip 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne lubuskie

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

może jutro je trochę oporządzę i porobię jakieś fotki
Awatar użytkownika
amster
500p
500p
Posty: 543
Od: 21 lip 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne lubuskie

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

Kilka wczorajszych zdjęć pojedynczych kwiatów, kwitnących wciąż w domu. Pąków jest bardzo dużo, ale nie wiem czy się rozwiną. Wyczytałem, że przechowywane w temp. 0 stopni mogą czekać nawet i pół roku. No, ale w domu mam jednak cieplej. Na kilku zdjęciach widać gąszcz pędów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten ostatni jest bordowy, ale na zdjęciu wyszedł różowy.
Przy okazji dzielenia ukorzenionych z odkładów werben zrobiłem pierwsze próbne doniczki z goździkami. Nie są to sadzonki, a przesadzone całe mniejsze rośliny, którym nie udało się jak dotąd zakwitnąć. Wsadzone razem z korzeniem więc mam nadzieję, że się przyjmą. Teraz trzeba pomyśleć nad jakimiś dyskretnymi obręczami :)
majka2103
100p
100p
Posty: 139
Od: 9 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów Małopolska- Polski Biegun Ciepła

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

Tomasz piękne masz szabotki, bardzo je lubię, uwielbiam ich zapach. Moje mimo przymrozków jeszcze kwitną pojedynczymi kwiatami, będą zimować na rabacie. ;:173
szczytnica38
200p
200p
Posty: 476
Od: 26 gru 2011, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk ,między Bolesławcem a Chojnowem

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

Jeśli chodzi o ich zapach - jedne intensywnie, drugie wcale. Jedne się wyciągają, inne są bardzo zwarte i te osobiście najbardziej lubię. A kwitną rzeczywiście nawet w krótkie grudniowe dni: Obrazek

Obrazek
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

Właśnie sobie uzmysłowiłam,że dawno nie miałam tych gożdzików na działce-wysieję sobie niedługo ;:108
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Goździk Szabo - dianthus chabaud

Post »

Też mam te gożdziki,uwielbiam ich zapach,można je łatwo rozmnożyć z sadzonek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”