Krokosmia, montbrecja, cynobrówka (Crocosmia)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Krokosmia, montbrecja, cynobrówka (Crocosmia)

Post »

Crocosmia Lucifer

Wysokość: 50cm
Stanowisko: słoneczne
Termin kwitnienia: VII-VIII
Termin sadzenia: IV-V
Głębokość sadzenia: 7-8cm

Uprawa i wymagania:

Rodzaj Crocosmia obejmuje 7 gatunków bulw z Afryki Południowej. Liście wąskie, kształtem podobne do liści mieczyków, wyrastają wachlarzowato z podstawy roślin. Wspaniałe kłosy kwiatów sprawiają, że Crocosmii nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie. Polecamy do nasadzeń nad oczkami wodnymi oraz na rabaty. Crocosmia wymaga gleb żyznych i przepuszczalnych, latem obficie podlewamy. Nie wymagają wykopywania na zimę. Rozmnażają się poprzez samoistny podział i rozrost. Łatwe w uprawie.

Skopiowałam ten tekst ze sklepu ogrodniczego.Mam te kwiatki i rzeczywiscie nie ma z nimi problemu.Z nasion bedziesz długo czekała aż zakwitną.Trzeba było kupić cebulki :D
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Dostałam cebulki Krokosimy.
Bardzo ciekawa jestem czy macie ją w swoich ogrodach...? Jakie ma wymagania i czy trzeba ją wykopywać na zimę?

Pozdrawiam :)
Basia.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Miałam i podobnie jak acidanterę, uprawiałam w doniczkach, a w zasadzie w wielkich drewnianych donicach. Niestety, to roślina z innego klimatu i trzeba ją przed mrozami wykopywać, a potem przechowywać jak mieczyki.

Tu jest ładne opracowanie.
http://www.ogrodkroton.pl/TSI/towar.293 ... etia).html
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja uprawiam w gruncie , wykopywać na zimę trzeba.Nawet podczas tak łagodnej zimy ,jak w tym roku wymarza , o czym przekonałam się parę dni temu.Na miesjcu,w którym rosła w tamtym sezonie wsadzałam jakieś byliny i wykopałam pozostawioną przez nieuwagę 1 cebulkę.Była zgniła....
Pozdrawiam,Małgorzata
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

A u mnie przeżyła już 2 zimy w gruncie.Co będzie teraz nie wiem,zobaczymy :?
Pozdrawiam Magda :)
Awatar użytkownika
Dorka 1
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 sty 2008, o 21:29
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Witam .Ja mam krokosmię już parę lat i nigdy jej nie wykopywałam,jedynie przykrywałam na zimę włókniną.

Dorota
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Witam miłe panie! Jakoś nikt z facetów w sprawie krokosmi nie zabierał dotąd głosu więc ja się wychylę. Tak naprawdę to Crocosmia x crocosmiiflora i wszystkie jej odmiany spotykamy pod jeszcze inną nazwą a mianowicie Montbrecja. Co do wykopywania to fachowcy wypowiadają się jednoznacznie. Nie wykopywać na zimę!!! Rośliny pozostawione w gruncie szybciej rozpoczynają wegetację, kwitną obficiej i tworzą zwarte kępy. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu roślin na zimę. Konieczne jest przykrycie grubą warstwą liści, torfu lub słomy. Jeżeli ktoś chce rozmnożyć rośliny to kępy dzieli się co 3 lata wiosną tuż przed rozpoczęciem wzrostu. Odmiana czerwona 'Lucifer' jest odmianą zaliczaną do odmian wytrzymałych. Pozdrawiam. Przemek
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

To ja się podepnę.

Kiedy ją posadzić? Mam 4 cebulki i na razie leżą w chłodzie i czekają :)
z uśmiechami Iza
u liski
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Krokosmie należy sadzić w III lub IV a to oznacza, ze właśnie nadszedł czas na sadzenie. Sadzimy na głębokość 7,5cm (te mniejsze o obwodzie bulw ok. 6cm)a na głębokość 10cm te większe (o obwodzie > 8cm) Bulwy sadzi się co ok. 15cm. Pozdrawiam. Przemek
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

przemek1136 pisze:Krokosmie należy sadzić w III lub IV a to oznacza, ze właśnie nadszedł czas na sadzenie. Sadzimy na głębokość 7,5cm (te mniejsze o obwodzie bulw ok. 6cm)a na głębokość 10cm te większe (o obwodzie > 8cm) Bulwy sadzi się co ok. 15cm. Pozdrawiam. Przemek
Bardzo dziękuję za tę informację. Tyle, ze moje mają około 3 cm - czyli też na 7,5cm?
I jeszcze jedno posadzić jutro czy poczekać do piątku aż miną mrozy.
z uśmiechami Iza
u liski
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Nie pisałem o średnicy bulw lecz o obwodzie. Obwód jest nieco ponad 3 razy większy od średnicy. Oczywiście, że parę dni nie robi większej różnicy i sympatyczniej będzie sadzić w ładną pogodę. Natomiast nocne przymrozki nie powinny już być groźne więc jeżeli nie mamy za bardzo gdzie trzymać bulwy lepiej je już posadzić. Warto przed sadzeniem przyjrzeć się czy bulwy nie są porażone przez grzyby lub czy nie są zbyt przesuszone. Może trzeba pomyśleć o zaprawieniu bulw.
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dziękuję również za informacje :) I ja pierwszy raz w życiu posadzę krokosmie :) Ponieważ również z lenistwa :oops: nic nie wykopuję na zimę, to i krokosmie zostawię :D Dam znać jak się przechowały, ale dopiero za rok :lol:
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

No i co Agnieszko? Posadziłaś już Swoje krokosmie? Ja miałem zamiar posadzić je w sobotę ale okazało się, że nie wszystkie nadają się do posadzenia. Bez zaprawienia tych kupionych w L... się nie obejdzie. Kupiłem 3 opakowania krokosmi, dwa w sklepie ogrodniczym jedno w hipermarkecie. I jak to wyglądało? Opakowanie nr 1 Holland Quality-"Orange" 15szt/ obwód 6cm+/cena 5zł. W środku 16 bulw!!! Wszystkie powyżej 6cm a 4 bulwy ponad 9cm. Opakowanie nr 2 Holland Quality-"Lucifer" 10szt/obwód 8/9cm/cena 5,40zł. W środku 10 bulw ale aż 6 olbrzymich o obwodzie ponad 12cm. Zdrowotność bez zastrzeżeń. No i opakowanie nr 3. Mieszanka/30szt/obwód 5/6cm. Co w środku? 10 bulw odpowiada opisowi i jest zdrowa. Pozostałe mniejsze, powysychane, porażone grzybami. 2 bulwki to bulwy zawilca. Horror!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nic dziwnego, że z niektórych bulw nic nie wyrośnie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”