Nagietek lekarski

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Nagietek lekarski

Post »

Nagietek lekarski pełny to forma ogrodowa, może występować w odcieniach żółci i pomarańczowego i ma często pełne lub półpełne kwiaty. Od Lekarskiego różni się właśnie tym że kwiaty są pełne, mają "różne" kolory, oraz większe kwiaty (nawet do 8 cm średnicy, podczas gdy lekarski ma kwiaty średnicy do +/- 5 cm.
Zastosowanie jest takie samo - więc na herbatki się nadaje. Jeżeli zostawi się przekwitnięte kwiaty na jesieni tak żeby zawiązały się nasiona i żeby sam się wysiał to po kilku latach powoli "dziczeje" i wraca do formy pierwotnej. :)
Awatar użytkownika
Agamit74
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 paź 2011, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nagietek lekarski

Post »

WITAM.
Ja nagietek używam do sporządzenia maści nagietkowej. Jest ona rewelacyjna do smarowania blizn po operacjach (mój teściu po operacji biodra wyleczy ranę moją maścią nagietkową zdecydowanie szybciej i blizna jest prawie niewidoczna), wszelkiego rodzaju podrażnień skóry (ja swojemu synkowi smaruję podrażniony w wyniku kataru nos), na spierzchnięte usta (dobre teraz na jesienne wiatry), oraz w wielu innych problemach skórnych. Gorąco polecam, by sobie samemu zrobić taką maść, bo po co kupować w aptece (z konserwantami)??
Pozdrawiam Agnieszka
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Nagietek lekarski

Post »

To są moje samosiejki Obrazek Obrazeknie trzeba martwić się o nasiona,one same wzejdą "w terminie". :;230
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nagietek lekarski

Post »

Agamit74, jak sporządzasz tę maść nagietkową?

Jak suszycie kwiatki na herbatki? Mam zerwać cały kwiatek, ususzyć i potem oberwać płatki? Czy od razu oberwać i dopiero suszyć? Z czym łączyć kwiatki nagietka, by powstała herbatka?
Awatar użytkownika
bukjan
200p
200p
Posty: 256
Od: 26 paź 2009, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk - działka pod Skarszewami

Re: Nagietek lekarski

Post »

Zestaw nagietków rosnących u mnie (tylko wybrane :D ) Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Nagietek lekarski

Post »

Ładna kolekcja Bukjan :D .

U mnie w ogrodzie są miejsca, w których pozwalam im się wysiewać, kontrolując oczywiście, aby nie miały za gęsto. Najczęściej właśnie takie samosiejki są najładniejsze.
Jeden z moich ulubionych:

Obrazek

Pozdrawiam
Adam
ziemia_120
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 mar 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nagietek lekarski

Post »

Agamit74 pisze:WITAM.
Ja nagietek używam do sporządzenia maści nagietkowej. Jest ona rewelacyjna do smarowania blizn po operacjach (mój teściu po operacji biodra wyleczy ranę moją maścią nagietkową zdecydowanie szybciej i blizna jest prawie niewidoczna), wszelkiego rodzaju podrażnień skóry (ja swojemu synkowi smaruję podrażniony w wyniku kataru nos), na spierzchnięte usta (dobre teraz na jesienne wiatry), oraz w wielu innych problemach skórnych. Gorąco polecam, by sobie samemu zrobić taką maść, bo po co kupować w aptece (z konserwantami)??
Witam,
podbijam temat - jak się robi taką maść nagietkową? Bardzo chciałabym wiedzieć.
A jeśli chodzi o same nagietki, to mam wrażenie, że... nie są obecnie uważane za "modne" kwiaty. Ja natomiast je uwielbiam. Nie mam ich w swoim ogrodzie, bo nie znalazłam nasion jak kupowałam na wiosnę. Mogłam kupić w sumie przez internet, ale wtedy koszty wysyłki podrażają koszt nasion ( a inne już miałam kupione...).
Moja "ciocia-babcia" (czyli siostra mojej Babci) siała w ogródku nagietki właśnie i mam je w sercu, jako kwiaty mojego dzieciństwa. Potem były pomarańczowe bukiety w wazonach... cudowne :)

Już robię przegląd nasion w internecie, bo muszę je mieć na rabatkach w przyszłym roku
Pozdrawiam!
Gosia ziemia_120
Ogród Wschodzącego Słońca
Awatar użytkownika
DorkaS-66
500p
500p
Posty: 630
Od: 27 maja 2011, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARMIA

Re: Nagietek lekarski

Post »

Przekwitające nagietki nie są piękne/fotogeniczne, ale nie usuwam kwiatostanów, chcę zebrać nasionka.
DorkaS.

"Barbam video, sed philosophum non video."
Elendill
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 21 wrz 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: Nagietek lekarski

Post »

Na allegro widziałem w sprzedaży nasiona nagietków czerwonych, zielonych, niebieskich czy to jakiś chwyt marketingowy czy naprawdę te kolory są możliwe? Od dawien dawna mam na swojej działce żółte i pomarańczowe z jasnymi lub ciemnymi środkami ale nigdy nie widzialem innych kolorów tych kwiatków (jak to mój ojciec nazywa "kwiatki śmieci" :D)
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nagietek lekarski

Post »

A wierzysz w garbate aniołki? Pic na wodę - fotomontaż ;:108
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Nagietek lekarski

Post »

Firma Legutko oferuje nasiona morelowego, różowego i kremowego nagietka. Czy ktos może miał takie? I siał?
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Bea2012
100p
100p
Posty: 100
Od: 17 lip 2012, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice W-wy

Re: Nagietek lekarski

Post »

Witajcie :wit
kupiłam te nasionka i czekam na przesyłkę.Jestem bardzo ciekawa tych kolorków
czy będą właśnie takie.W sezonie dam znać co i jak,bo dla mnie to niewiadoma sprawa.
pozdrawiam,Beata
Awatar użytkownika
_dorota_
50p
50p
Posty: 99
Od: 4 lut 2013, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nagietek lekarski

Post »

:wit Witam. Kupiłam nasionka różowego nagietka, ale jak oglądam te śliczne zdjęcia to chyba skuszę się na pomarańczowe. Te kwiatuszki są przeurocze w swojej prostocie :D . Nigdy nagietków nie siałam i nie mam kompletnie pojęcia czy wysiać je w domu i potem wysadzić , czy siać wprost do gruntu?
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”