Sadzenie cebul,koszyczki i inne porady dot. cebulek

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: gnijące cebulki

Post »

Oj zrobił Ciebie subiekt na szaro.
sunny3city
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 16 mar 2012, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Aurskog */Norwegia

Re: gnijące cebulki

Post »

no tak właśnie myślałam że zostałam zrobiona na szaro. no cóż, już nie kupię od niego nic :( a zostawiłam tam niemałe pieniądze.
Awatar użytkownika
Delphia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Goczałkowice, Śląsk

Re: Małe cebulki kwiatów...

Post »

Temat dość stary, ale jeśli pozwolicie - podepnę się, gdyż mam sytuację identyczną niemal, jak założycielka. Otóż robiąc kompletne porządki na niegdysiejszej rabacie kwiatowej, wykopałam z ziemi cebulki...i to nie kilka, a kilkadziesiąt! Kilka większych udało mi się przypadkowo rozciąć na pół sztychówką podczas kopania :( Patrząc na Wasze identyfikacje cebulek po ich wyglądzie - mam tulipany...w innym miejscu wykopałam dziesiątki białych, nico podłużnych cebulek, ale mniejsza o rozpoznanie :) Zależy mi by się dowiedzieć co dokładnie zrobić z tymi MALUSZKAMI. Zgodnie z sugestią mojej babci wszystkie cebulki wysuszyłam tak, by nie zapleśniały. Teraz trzymam je w garażu (dość chłodno i sucho). Jednak nie jestem pewna, czy z tych całkowitych maluszków cokolwiek wyrośnie, a nie chcę ich znowu pogubić w ziemi. Więc proszę o radę (moje cebulki są suche, prawie nie mają korzonków :/ wyglądają na zdrowe) :

Kiedy posadzić te maluszki (chcę powsadzać je do donic, by urosły), jaka ziemia będzie najlepsza, czy i jak często je podlewać, w jakiej temperaturze powinny się znaleźć.
A odnośnie dużych cebulek tulipanów:
czy lepiej je wsadzić na zimę do gruntu? Czy posadzić dopiero na wiosnę? Dużo się naczytałam, ale opinie są zupełnie podzielone O.O I kompletnie nie wiem jak postąpić.
Przyda się każda rada, ponieważ jestem zupełnie początkująca, a nie chcę zmarnować tych cebulek. Bardzo proszę o pomoc :)
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Małe cebulki kwiatów...

Post »

Wszystkie posadź do ziemi we wrześniu/październiku. Maluszki też. Zdziwisz się, jak właśnie z tych maluszków, na wiosnę wyrosną piękne tulipany :D. I nie stosuj donic, w nich cebulki mogą przemarznąć. Wszystkie bezpośrednio na rabaty.
Nie wiem skąd masz informację o sadzeniu tulipanów dopiero wiosną. Koniecznie już jesienią. Tulipan musi się przed zimą ukorzenić.

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Delphia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Goczałkowice, Śląsk

Re: Małe cebulki kwiatów...

Post »

Dziękuję za rady :) Wobec tego wszystkie tulipany powędrują do ziemi :) Te maluchy sobie posadzę gdzieś z boku i oznaczę miejsce, coby ich nie pogubić :) Bo drugi raz tej rabaty nie dam rady przekopać tak głęboko, jak za pierwszym razem :D
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sadzenie hiacyntów, tulipanów, krokusów i narcyzów

Post »

zastanawiam sie nad zakupem cebul - Przyszły tydzień zapowiadają w granicy 5 stopni - czy mogę wysadzić hisacynty i krokusy - czy zakwitną mi na wiosnę?
Pozdrawiam. Ewa
Zotti
100p
100p
Posty: 173
Od: 22 kwie 2012, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Sadzenie hiacyntów, tulipanów, krokusów i narcyzów

Post »

mewa pisze:zastanawiam sie nad zakupem cebul - Przyszły tydzień zapowiadają w granicy 5 stopni - czy mogę wysadzić hisacynty i krokusy - czy zakwitną mi na wiosnę?

Hiacynty/krokusy sadzi się na jesień - od września max do grudnia (jeśli pozwala na to pogoda).
Kupione teraz będą zapewne z wyprzedaży (dostawa z ub. roku), tzn. wysuszone i nie nadające się do niczego.

Jeśli chcesz mieć kwitnącego hiacynta na wiosnę, to "podskocz" do Biedronki, powinny być jeszcze w sprzedaży zestawy do pędzenia z flakonikiem.
Pozdrawiam - Waldemar
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Sadzenie hiacyntów, tulipanów, krokusów i narcyzów

Post »

Witam, mam pytanie. Miesiąc temu zakupiłam hiacynty w donicy, pięknie kwitły, łodygi wycięłam, liście zostały, i co dalej? czy mam obciąć liście, czy pozwolić im zaschnąć? do gruntu jeszcze za wcześnie....
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Sadzenie hiacyntów, tulipanów, krokusów i narcyzów

Post »

Liście niechaj się utrzymają zielone przez 4-6 tygodni aby cebula sił nabrała na 2014 rok.
Ankos7
200p
200p
Posty: 207
Od: 2 lut 2013, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie hiacyntów, tulipanów, krokusów i narcyzów

Post »

Witam,
Mam podobną sytuację posiadam kilka doniczek z hiacyntami i żonkilkami które już przekwitły. A co zrobić z nimi po tych 6 tygodniach? czy zasuszyć ? czy wkopać do gruntu?
Zotti
100p
100p
Posty: 173
Od: 22 kwie 2012, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Sadzenie hiacyntów, tulipanów, krokusów i narcyzów

Post »

Ja zaś posiadam 2 hiacynty w doniczce i zrobię tak - poczekam, aż im liście zaschną, wyciągnę cebulki z ziemi, a na jesień (w październiku, bo teraz stanowczo za wcześnie) wsadzę je do gruntu.
Pozdrawiam - Waldemar
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

A jeśli na opakowaniu piszę głębokość 10cm a ktoś posadzi na 7-13cm to taka różnica chyba nie ma znaczenia?
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

Naoglądałam się wczoraj zdjęć z ogrodów forumowiczów i dzisiaj koło mnie leży torba z tulipanami ;:138

Marzy mi się zasadzić je dookoła śliwy. Nie chciałabym jednak pozbywać się tam trawy. Jeśli jest taka konieczność to zerwę darń ale może można tylko zruszyć dołek w którym będą rosły tulipany?

Pozdrawiam :D
Pozdrawiam Jola
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”