Wymagania,kwitnienie,pielęgnacja roślin cebulowych

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
trooskaffka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 lip 2006, o 18:31

Wymagania,kwitnienie,pielęgnacja roślin cebulowych

Post »

Mam problem z sadzeniem cebul kwiatowych i kłączy:
z cebul wyrastają mi rośliny z kwiatami, ale są strasznie gigantyczne. Mają długie grube łodygi i wielkie liście a małe kwiaty
- w gruncie chodzi mi o tulipany i krokusy (te po przekwitnięciu dostały 50 cm liści)
- doniczkowe np calla prawie metrowe łodygi i wielkie liście a kwiatek wyrósł jeden o długości 5 cm też na metrowej ,grubej łodydze ,(moge wysłać zdjęcie na maila)
czy daję za dużo i za dobrą ziemię? Proszę o porade jak sadzić cebule w gruncie i w doniczkach dziękuję i pozdrawiam :D [/img]
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Bujny wzrost i słabe kwitnienie. Wygląda to na przenawożenie azotem. Uprawiam 35 odmian tulipanów ale z takim zjawiskiem nie spotkałem się przy żadnej odmianie. Jeśli chodzi o krokusy, to jedna odmiana białych, miała po przekwitnięciu liście długości ca 30 cm.
Mietek.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Musiałabyś napisać jak przygotowałaś ziemię pod sadzenie cebul.
trooskaffka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 lip 2006, o 18:31

Post »

Pod cebule w gruncie dawałam zwykłą ziemię ogrodniczą, w doniczkach ziemię kwiatową.
Nie nawoziłam azotem chyba, że mogł się tam znaleźć z podlewanej wody, albo w jakiś inny naturalny sposób (chociaz nie wiem jak to mogło by się stać).
Tak głośno myślę ze ziemia może jest za dobra i jest jej w doniczce za dużo w stosunku do cebuli, gdyż na wiosnę dostałam bujnie kwitnące narcyzy w doniczce, które były ciasno upakowane w gliniastej, piaskowej ziemii.
Krokusy które tak wyrosły to odmiana rożowo-fioletowa jesienna (po przekwitnięciu na jesieni, przetrwały im liście pod śniegiem i wyrosły do wspomnianych ok 50 cm), tulipany rożne odmiany.
Dodam jeszcze ,że same cebule bardzo sie powiększyły, ich wielkość zwiększyła sie ze 2-3 razy.
Dziękuję i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ja doradzam rozluźnienie tej gleby piaskiem. Tulipany lubią przepuszczalną glebę, więc wydaje mi się ze sama ogrodnicza ziemia to za dużo.
trooskaffka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 lip 2006, o 18:31

Post »

hmmm...czyli wrosły mi jakieś monstery... część cebul sadziłam w ziemie ogrodniczą z końskim nawozem może to dlatego takie dziwne olbrzymy wyrosły???
No a jak sadze cebule w doniczkach, to jak najlepiej? z calli powyłaziły mi aż korzenie na wierzch, to tez za dobra ziemia?
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

jeśli masz dobrą ziemie ogrodniczą to dawanie nawozów naturalnych jest na razie kompletnie zbędne, szczególnie u tulipanów, którym wystarcza przeciętna gleba :)
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Liście krokusów i innych cebulowych

Post »

Mam pytanie .Czy można obcinać po przekwitnięciu liście krokusów ,żonkili ?
Ja obcinam do połowy i w takiej formie przetrzymuje do zaschnięcia.
Nie wiem tylko czy to nie szkodzi na kwitnienie w przyszłym roku? :lol:
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

A po co to robisz Anulko? Wydaje mi się, ze zubażasz w ten sposób roslinki, wskutek czego przyrosty cebul bedą mniejsze, a im wieksza cebula, tym dorodniejszy kwiat. Lepiej zostawić liscie, niech sobie spokojnie zaschna w całości ;)
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

No własnie w tym jest problem bo grzadka na której rosna cebulowe jest tzw.reprezentacyjna i jak przekwitna to obok sadze inne kwiaty i te liscie mi przeszkadzają
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Powinno się obciąć tylko kwiatostan. Ale zrób jak uważasz :)
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Liście powinny same uschnąć wówczas się je sprząta z rabatki.
W innym razie będziesz miała gorsze kwitnienie tych roślin w następnym roku.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Czytałam gdzieś, że bodajże na Ukrainie jest olbrzymia dolina, gdzie na wiosnę przepięknie kwitną narcyzy. Były tam zawsze robione sianokosy. W ramach ochrony kwiatków zabroniono koszenia,i kwiatków było coraz to mniej. Teraz znowu można kosić.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”