Dalie w donicach

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie w donicach?

Post »

To są trochę inne sadzonki niż z pelargonii, to sadzonki z piętką wyłamuje się je przy samej karpie. Łatwo się ukorzeniają w wodzie lub od razu w ziemi, wsadzone do gruntu zakwitną i wytworzą karpy. Tak rozmnażają dalie hodowcy, kupujemy u nich małe jednoroczne karpy. Z jednej rośliny można pozyskać nawet ponad 20 sadzonek.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Dalia miniaturowa - rozmiar doniczki

Post »

Czy dalie miniaturowe rozrastają się mocno na szerokość? Dostałam 3 sadzonki, każda ma ok. 12 cm średnicy (cała roślina), sporo pąków, i posadziłam wszystkie do okrągłej doniczki średn. 25 cm, ale teraz mi się wydaje, że może taka doniczka jest odpowiednia tylko na 1 szt.? Czy będą miały za gęsto? Nie wiem jaka odmiana, kwiaty czerwone z białymi dodatkami.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie w donicach

Post »

Dalie lubią się rozrastać. Proponuję albo dać większy pojemnik, albo sadzić pojedynczo.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Dalie w donicach

Post »

Witam.Ja donic używam do pędzenia wyższych odmian bo w gruncie trwa to dużo wolniej.
Tzn jak podrosną trochę tak na 20 cm w donicach to niebawem już po Zośce i ogrodnikach pójdą do gruntu.
Dzięki temu szybciej doczekam się kwitnienia.
W donicach na balkonie sadziłem odmiany z grupy Melody i rosły bardzo fajnie. ;:224
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
Anah
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 maja 2016, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dalie w donicach

Post »

Po raz pierwszy posadziłam dalie w donicach w ubiegłym roku. Udały się wyśmienicie. Pięknie ukwieciły balkon, bardzo dobrze przezimowały i już mnie cieszą w obecnym sezonie. W tym roku - dosyć przypadkowo - powiększyłam swoją kolekcję. Praktycznie większość z nich sadzę pojedynczo w doniczkach o średnicy ok. 20-30 cm. Wysokie egzemplarze dodatkowo podpieram. Nawożę nawozem Planton K, który wydaje się im bardzo dobrze służyć. Bazując na swoich doświadczeniach, mogę śmiało powiedzieć, że w uprawie w donicach świetnie dają sobie i radę i miejscy ogrodnicy powinni się o nie pokusić.
Zapraszam na Anusiny balkonik :)
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4022
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dalie w donicach

Post »

Jak widać :D , większa też się nadaje do donicy. :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie w donicach

Post »

U mnie w tym roku porażka. Moja dalia złapała jakieś grzybowe choróbsko. A że nie chcę używać chemii na balkonie, więc idzie do kosza...
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Re: Dalie w donicach

Post »

Iwonko - Wygląda w tej donicy naprawdę imponująco .
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4022
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dalie w donicach

Post »

Dzięki Grzesiu, muszę przyznać, że nigdy dalia nie rosła u mnie tak pięknie. ;:196
Muszę chyba pomyśleć o donicach dla nich, wtedy zawsze można przenieść w słoneczne miejsce, bo drzew raczej nie przesunę.
Jeszcze raz wielkie dzięki. ;:196
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie w donicach?

Post »

renzal pisze: Donica musi być na tyle duża aby zmieściła się i bulwa (a przecież jest spora) i ziemia, którą będzie się żywiła.
Moje donice nie są wielkie, bo ja traktuję je jako miejsce czasowe ok 1-1,5 miesiąca, ale jeśli ma tam zostać na stałe (tzn. do czasu wykopania) musi być naprawdę spora.
Reniu, ja będę uprawiać dalie w donicach zagłębionych w ziemi. Piszesz, że donica ma być spora, to znaczy ile litrów konkretnie? Wiem, że im większa tym lepiej, ale jaka donica jest wystarczająca? Czy 7 litrów wystarczy? A może 10 litrów?
Magda 55
50p
50p
Posty: 84
Od: 9 sty 2012, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dalie w donicach

Post »

Wandziu, ja uprawiam wiele dalii w donicach, bo daje mi to szansę na postawienie kwitnącej piękności w dogodne miejsce, np. pomiędzy piwonie, azalie, czy rododendrony, które już przekwitły. Sadzę do 7 - 10 litrowych donic lub wiader z farb (oczywiście dobrze umytych i podziurawionych na spodzie). Te donice mogę też osłonić jakaś ozdobną osłonką lub drewnianym płotkiem i stawiam na tarasie. Mam też wkopane donice do ziemi, karpy z nich są bardziej zwarte, ale dobrej jakości. Łatwiej w jesieni je wyjmować. Oczywiście, mam też moje ulubienice wsadzone bezpośrednio do gruntu. Sadzenie do donic ma też tę zaletę, że można je posadzić trochę wcześniej i zabezpieczyć przed przymrozkami chowając do domku lub garażu. Kocham dalie, więc sadzę, gdzie się da i jak się da :lol:
Magda
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dalie w donicach

Post »

Ja też uprawiam dalie w donicach zagłębionych w ziemi.
Korzenie ich przerastają otwory w donicy - producenckiej,czarnej - i korzystają z ziemi na rabacie.
Łatwiej jesienią jest wykopać bulwy bez ich uszkodzenia.
Niektóre, niższe i miniaturowe stoją bezpośrednio na betonie lub tam gdzie mi akuratnie pasują

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Dalie w donicach

Post »

Jaka odmiana jest na zdjęciu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”