Dalie w donicach

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie w donicach

Post »

Dzięki dziewczyny, właśnie takie mam daliowe plany. Ciekawa jestem jeszcze, czy na zimę wyjmujecie taką donicę z ziemi i wraz z dalią wkładacie do piwnicy/garażu, czy też wyjmujecie karpy z donic, przesuszacie i przechowujecie bez donic w tradycyjny sposób. Widziałam, że jeden i drugi sposób są z powodzeniem stosowane. Ja jednak obawiam się, że dalie przeniesione razem z donicą mogłyby zgnić w tej ziemi, więc chyba wyjmę karpy. A wy jak radzicie?
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dalie w donicach

Post »

Dlaczego mają zgnić w doniczce , nie podlewane do marca wytrzymają , pózniej jak zaczniesz podlewać z umiarem to będą wcześniej i im to nie zaszkodzi :D
Bożena
Magda 55
50p
50p
Posty: 84
Od: 9 sty 2012, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dalie w donicach

Post »

Wandziu, ja zostawiłam kilka karp w tych donicach, w których rosły i nie zgniły. Ja mam piwnicę w bloku, więc jest tam sucho. A przecież dalii się wtedy nie podlewa. Mogę nawet powiedzieć, że te w donicach zachowały dłużej jędrność, niż te wyjęte jesienią z donic. Ale kiedy sadziłam je na wiosnę, to oczywiście dałam do większej donicy i nowej ziemi.
Musisz mieć dalie, bo dopiero wtedy ogród ma pełnie kolorów i kształtów :D
Pozdrawiam daliowo :wit
Magda
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie w donicach

Post »

Magda, miło to słyszeć! Uprawa w donicach (w ziemi lub na tarasie) ma moim zdaniem jeszcze tę jedną wielką zaletę, że w pewien sposób chroni przed ślimakami. Jeśli obrzeże donicy wystaje ponad ziemię, ślimaki mają już trudniejszy dostęp, a jeszcze gdy się dodatkowo obłoży szyszkami, powinno być dobrze.
W mojej piwnicy też jest sucho, więc będę przechowywać tak jak radzicie. ;:108
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie w donicach

Post »

Karpy dalii już oczyściłam, podzieliłam i wsadziłam do skrzynek wypełnionych nową ziemią. Docelowo będą rosły w donicach, a teraz czekam aż wyrosną pędy, z których będę robić sadzonki.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie w donicach

Post »

Ja jeszcze czekam do połowy marca. Gdybym wysadziła już teraz, obawiam się, że pędy byłyby w rezultacie wybiegnięte do światła. Ale ty aria to co innego, jeśli zamierzasz robić sadzonki z pierwszych pędów. :)
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie w donicach

Post »

Zasugerowałam się informacją na opakowaniu nasion i posiałam 13.02 dalie zmienną. Ładnie mi wykiełkowała i już jest dość duża. Nie chciałabym zmarnować tej rozsady... Co zrobić żeby przetrwała do maja? Docelowo chciałabym żeby rosła w donicach. Mam nowego pieska i jeszcze nie wiem gdzie sadzić, żeby nie stratował roślinek.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie w donicach

Post »

Trzeba rozsadzie zapewnić światło i regularnie podlewać i zasilać. Przy małej ilości światła może wybujać, ale jak bedzie wysadzona w maju - nabierze siły.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie w donicach

Post »

Wysadzać w maju, po ogrodnikach? A obniżyć jej może teraz temperaturę, czy mogę ją trzymać normalnie na kuchennym parapecie?

Dziś rano wyglądały tak
Obrazek
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Dalie w donicach

Post »

Witam :wit Te wysiane dalie poradzą sobie również w chłodniejszych temperaturach. Najcenniejsze okazy sadzę również do donic i pobieram do maja sadzonki, a przy okazji system korzeniowy się rozwinie i szybciej kwitną. Teraz zaczynają wybijać zielone pędy. Na początku kwietnia resztę też podpędzam - w dużych donicach w słomie i piasku, żeby się obudziły, choć w garażu mało światła, później bez problemu przesadzam do donic lub w ziemię na stałe. Nawet jak się za bardzo wyciągną, to przycinam pędy dość nisko, są wtedy moim zdaniem zwarte i gęstsze w całym sezonie. Szczególnie zależy mi na wielkokwiatowych o śr.25cm fioletowe, może znajdę zdjęcie żeby wkleić. Pozdrawiam
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Dalie w donicach

Post »

Ach nie mam zdjęcia...czy ktoś ma może takie dalie z ogromnymi "głowami"? Kupiłam ją w miksie fioletowych, kwiat ciemnofioletowy jednolity kolor, każdy się nimi zachwyca, a ja nawet nie wiem jak się nazywa. Jedna sadzonka zafarbowała od jasnych i miała ciekawe prążki. No cóż w sezonie nie omieszkam popstrykać piękności może wtedy ktoś podpowie co to za cudo.
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie w donicach

Post »

Wykiełkowała na parapecie moja pierwsza dalia, Albita. Sadzona 8 marca, czyli po ośmiu dniach. Nie spodziewałam się, że tak szybko. Karpa nie miała żadnych wypustek.


Obrazek
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Dalie w donicach

Post »

Ładnie dalie wybijają, zaczęłam oczywiście budzenie od wielkokwiatowych fioletowych potworków, białych i purpurowych, pierwsze sadzonki odcięte, na razie tylko trzy bo muszą mieć chociaż 15cm :heja
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”