Nasiona cebulowych.

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
bina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 4 maja 2008, o 18:26
Lokalizacja: Maciejówka

Nasiona narcyzów.

Post »

Gdzieś już widziałam posty na ten temat, ale nie mogę ich znaleźć. W wazonie pozostały kwiaty narcyzów, które w zasadzie uschły. Porobiły im się śmieszna zgrubienia.Po rozdziawieniu ich w środku znalazłam nasionka. Czy wyrosną z nich kwiaty?
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Bina - by kwiaty z nasionek urosły musiałyby być dojrzałe, w kolorze brązowym, najlepiej jest jeśli rosną na kwiatku w gruncie, Myka - cebulowe - szafirki, cebulice, śnieżyce rozmnażają się dobrze z nasion, potem można mieć je w dużych ilościach wieć jak nie chcesz mieć ich w dużo najlepiej jest po kwitnieniu pęd kwiatowy zerwać, co do hiacyntów - nie warto wysilać rośliny dla nasion ale jeśli chcesz to możesz poczekać, tylko by taka cebula zakwitła może troche czasu upłynąć.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Nasiona, aby były w pełni dojrzałe do wysiewu,
muszą być wykarmione przez rośline rosnącą w gruncie.
Rośliny cebulowe i bulwiaste z siewu kwitną po 3-7 lat w zalezności od gatunku
(reguła im mniejsza cebula u danego gatunku tym szybciej kwitnie z siewu np.: krokus 3-4 lata, szafirek 3-4, tulipan mieszaniec ogrodowy 5-7, tulipan dziki (T. tarda) 3-4 lata).
Awatar użytkownika
Myka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sty 2007, o 15:15
Lokalizacja: Cork, Irlandia/ Jawor, Dolny Slask
Kontakt:

Post »

dziekuje wam slicznie za dobre wiesci :D
zabieram sie za zbieranie nasionek :D
Nie mam polskich czcionek ;)
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Nasiona cebulowych.

Post »

Ma ktoś może jakieś doświadczenia z wysiewem cebulowych?
Eksperymentalnie zostawiłem w tym roku trochę nasienników i mam nasiona hiacyntów, cebulicy, szachownicy, szafirków, tulipanów.
Które z nich trzeba stratyfikować, a które mogę już wysiać?
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Nasiona cebulowych.

Post »

W wątku o szachownicy kostkowej WaldekM radził, by nasiona wysiać do gruntu zaraz po zebraniu i oczekiwać siewek na wiosnę. Tak zrobiłam ze swoimi jednak jest to pierwszy mój eksperyment z sianiem szachownicy więc zobaczymy co z tego wyjdzie. Cebulice w naturze rozsiewają się same więc myślę, że można je potraktować identycznie. Szafirki w sprzyjających warunkach mnożą się na potęgę z cebul przybyszowych więc może przemyśl tą metodę ich pozyskiwania. W kwestii hiacyntów i tulipanów niestety nie pomogę.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Nasiona cebulowych.

Post »

Czyli szachownice potrzebują stratyfikacji. Podejrzewam, że cała pozostała gromada też, poszukam gdzieś w anglojęzycznych źródłach. Jak coś ciekawego znajdę to napisze tutaj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”